پرفروش ترین صنایع دستی ایران

خرید صنایع دستی یکی از خرید های ارزشمند برای هر فرد محسوب می شود. چراکه صنایع دستی با استفاده از دست ساخته می شوند لذا ارزش بیشتری نسبت به کالاهای صنعتی دارند. به همین دلیل در این مطلب به پرفروش ترین صنایع دستی ایران می پردازیم.

صنایع دستی یکی از زمینه‌هایی است که کشور ایران در آن زبانزد جهانیان است. فرهنگ و تمدن در ایران تاریخچه‌ای چند هزارساله دارد و این قدمت باعث شده تا صنایع دستی بسیار زیادی در دل آن به وجود آمده و رشد کند. هر یک از نقاط کشور ایران با توجه به موقعیت و شرایط جغرافیایی خود دارای صنایع دستی مخصوصی است. مثلاً مناطق جنوبی از فراورده‌های دریایی برای تولید این صنایع دستی استفاده می‌کنند و مناطق شمالی از گیاهان، پشم گوسفند و ابریشم این آثار ارزشمند را می‌سازند. این آثار زیبا نشان‌دهنده فرهنگ متنوع و قدیمی کشور است که در سرتاسر ایران وجود دارد. این فرهنگ‌ها در نقاط مختلف ایران متفاوت است و بسته به این تفاوت، تنوع صنایع دستی در ایران بسیار زیاد شده و سرآمد بسیاری از کشورهای جهان است.

صنایع دستی اهوازمهمترین تفاوتی که بین صنایع دستی و مخصوصا پرفروش ترین صنایع دستی وجود دارد این است که علاوه بر ترکیبی بودنش از هنر و صنعت به علت خلاقیت هنرمند و مواد مصرفی با کیفیت در بازارهای داخلی و خارجی راه خود را پیدا می کند. به عبارتی در زمینه هنر باید به گونه ای عمل کنند که محصولی توان جایگزینی و رقابت را نداشته باشد و همین مورد باعث شود که فقط یک محصول خاص در یک قلمرو خاص شناخته شود مانند قالی و فرش دستباف ایرانی که همه دنیا می دانند این محصول را در کجا پیدا کنند و همین یکی از عوامل موثر برای تبدیل شدن به پرفروش ترین محصولی است که رقیبی ندارد.

پرفروش ترین صنایع دستی دنیا

الف- معمولا مواد اولیه بومی قیمت مناسبی دارند و آن چیزی که ارزش افزوده ایجاد می کند، دقت، مهارت و زمانی است که شما صرف خلق یک محصول می کنید و هر چقدر جزییات یک هنر بیشتر باشد بدیهی است که ارزش آن هم بالاتر می رود.

ب- یادگیری هنر آسان اما نیاز به تمرکز و حضور صد در صد ذهن و دست شما دارد که این مهارت ها را نزد استادکاران و یا فضای مجازی که برخی به رایگان آموزش می دهند می توانید یاد بگیرید.

پ- قطعا شما هم با مشغول شدن به هنر مورد علاقتان متوجه گذر زمان نمی شوید و چه چیزی بهتر از این که از اوقات یکی شدن شما و هنرتان پول در بیاورید!

ت- اگر اول راه هستید بدانید که کیفیت مطلوب و کار تمیز شما، مشتری ها را به سمت شما می کشاند.

ث- از هنر خود در مراسم های باستانی مانند هفت سین و یا مراسم مذهبی به طرق مختلف استفاده کنید و هنر خود را در اختیار این محفل ها قرار دهید.

ج- درست است که اصالت یک هنر به حفظ شیوه اولیه تولید و روند آن می باشد اما همانطور که ذکر شد با خلاقیت و ترکیب هنر مدرن و سنتی هنجارشکنی کنید و صاحب سبک شوید.

چ- خوشبختانه در بازارهای خارجی به روی هنرایران باز است که باعث شده برخی از محصولات بومی تبدیل به پرفروش ترین صنایع دستی ایرانی شوند که در ادامه به ذکر برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

ارزش صنایع دستی به چیست؟

الف- مرغوبیت کالا

ب- زمان صرف شده

پ- جنس مواد اولیه

ایران جزو رتبه های نخست جهان از نظر گردشگری می باشد که متاسفانه از این ظرفیت به خوبی استفاده نکرده اند و بهتر است بدانید که پتانسیل زیادی برای توسعه صنایع دستی روستایی در کشور وجود دارد که در کنار گردشگری می تواند ارز خارجی وارد کرده و پرفروش ترین صنایع دستی را داشته باشید البته به شرطی که در شغل خود حرفه ای باشید.

صنایع دستی اهوازقیمت صنایع دستی چگونه تعیین می‌شود؟ | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

متاسفانه امروزه کلاهبرداران و سودجویان بسیاری با عرضه کالاهای جعلی و نامرغوب دست زده‌اند. پس نکته اول در خرید صنایع دستی این است که به سراغ خرید از فروشگاه‌ صنایع دستی با اطمینان بروید. یکی از بهترین این فروشگاه‌ها، مجموعه‌ی تولیدات هنری سلام است که در طی سالیان اقدام به آفرینش صنایع دستی ایرانی کرده است. فروش عمده صنایع دستی

فرش و گیلم دستباف | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

در میان مشهور‌ترین و پرفروش‌ترین صنایع دستی ایران، اولین رتبه به فرش و گلیم‌های دستباف می‌رسد. از روزگاران قدیم یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی که ایران و فرهنگ ایرانی را به یاد جهانیان می‌اندارد و زبان زد عام و خاص بوده و هست، انواع فرش‌ها و گیلم‌های کار دست هنرمندان زحمتکش ایرانی است.

در این هنر دستی فوق العاده زیبا و کار آمد، علاوه بر نقش‌های متعدد و گوناگون به کار رفته در بافت ها، استفاده از مواد اولیه مرغوب برگرفته از طبیعت سبب شهرت جهانی این کالای ارزشمند شده است و هر روز با افزایش استقبال هنردوستان این زمینه به قیمت آن نیز اضافه می‌شود.

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره شد فرش دستبافت یکی از ارزشمندترین صنایع دستی ایرانی بوده که فروش آن بسیار زیاد است. در ایران افراد بسیاری به فرش‌های دستبافت علاقه دارند و سعی می‌کنند از آن در خانه‌های خود استفاده کنند. در مقابل برخی از کشورهای خارجی مانند آمریکا، آلمان، لبنان، انگلستان، ژاپن، امارات، پاکستان، آفریقای جنوبی، ایتالیا و استرالیا خواهان این صنایع دستی باارزش هستند و صادرات آن‌ها بسیار رونق دارد. بافت فرش روش‌های مختلفی دارد که با توجه به مناطق گوناگون ایران به سبک‌های متنوعی بافته می‌شوند. نوع بافت، تاروپود، جنس نخ و ظرافت آن قیمت فرش را تعیین می‌کند. اصفهان، کرمان، تبریز، کاشان و یزد از جمله شهرهایی هستند که در این زمینه فعالیت دارند و معروف می‌باشند. البته این صنعت تنها به فرش محدود نمی‌شود و صنایع دیگری مانند گلیم و جاجیم نیز طرفداران بسیار زیادی در ایران و جهان دارد.

 سفالگری و سرامیک کاری | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

در رتبه‌ی دوم از پرفروش‌ترین صنایع دستی ایرانی، صنایع مربوط به سفال و سرامیک قرار دارند. این هنرهای دستی نه تنها یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی ایرانیان بلکه یکی از قدیمی‌ترین هنر های دستی بشر تا به امروز بوده است. زادگاه این هنر با اصالت شهر شوش ایران پیش‌بینی شده است. .تا به امروز بشر بیشترین استفاده را از هنر سفالکاری و سرامیک کاری داشته است و این هنر یکی از کار آمد‌ترین صنایع دستی ما در زندگی روزانه به شمار می‌رود؛ به‌طوری که نقش آن در پیشینه هنری ما تقریباً غیر قابل انکار است.

امروزه ایران به عنوان پایگاه و پایتخت سفال در جهان شناخته میشود که این جایگاه را مدیون کسانی نیست جزهنرمندانی که با نوآوری های جالب و طرز فکر‌های جدید و خلاقانه این آثار زیبای سفالی را به به وجود آوردند. از جمله آثاری که در زمره آثار با ارزش سفالی قرار میگیرند میتوان به ظروف سفالی، کوزه سفالی، وسایل تزیینی سفالی گوناگون اشاره کرد.

ظروف سفالی بعد از پخته شدن در کوره به اندازه کافی استحکام پیدا میکنند و می‌توان با انواع وسایل مخصوص مثل رنگ‌ها آنها را تزیین کرد و زیبایی بیش‌تری به آنها بخشید. طراحی نقش های سنتی و مدرن بر روی بدنه ظرف‌های سفالی به صورت نقاشی روی بدنه لعابی، نقاشی زیر لعابی، نقاشی‌های رنگ روغن، نقاشی آب طلا و نقاشی آب نقره انجام می‌شود و هرسبک طرفداران زیاد مخصوص به خودش را دارد.

صنایع دستی سفال چینمینا کاری | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

میناکاری هم یکی از پرفروش‌ترین صنایع دستی ایران است که خوشیختانه روز به روز به علاقه‌مندان و دوستداران آن اضافه می‌شود. این هنرکه قدمتی ۵ هزار ساله دارد و ازطریق نقاشی روی فلزات ایجاد می‌شود، در ابتدا توسط هنرمندان اهوازی ابداع شده است. درگذشته این هنر فقط بر روی جواهرات و زیور آلات استفاده می‌شد اما به مرور زمان هنرمندان به استفاده از این هنردر ظروف وسایر اشیا روی آوردند. در ابتدا کار میناکاری، از رنگ های طبیعی ومعدنی برای ساخت ظروف استفاده می‌شد اما امروزه هنرمندان با کمک گرفتن از رنگ‌های شیمیایی سبب ثبات رنگ و پایداری آن برای مدت زمان طولانی میشوند.

میناکاریمعرق کاری | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

هنر دستی بعدی که قصد آشنا کردن شما با آن را داریم هنر معرق کاری است. معرق‌کاری یکی از محبوب‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و پرفروش‌ترین صنایع دستی ایرانی است. معرق کاری هنری است که در آن با استفاده از چوب‌های مختلف که در رنگ‌های طبیعی زیبا و متفاوتی قرار دارند، در کنار سایر مواد مثل خاتم، صدف، فلز و فیبر نقش‌های فریبنده‌ای را در چوب ایجاد می‌کنند.

پیشینه تاریخی معرق‌کاری به پادشاهان سلجوقی باز می‌گردد. در آن دوره میزها، درها، بوفه‌ها و بقیه اجزاء و لوازم چوبی با استفاده از این هنر تزیین می‌شده است. همچنین بر روی این چوب‌ها با کمک نقش‌های اسلیمی و به کمک رنگ‌های متفاوت و گوناگون نیز تزیین می‌شوند. این هنر امروزه نیز همچنان مورد توجه هنر دوستان و علاقه مندان فرهنگ و هنر قرار می‌گیرد.

 فیروزه کوبی | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

و اما پنجمین و یکی از مهم‌ترین و پرفروش‌ترین صنایع دستی ایرانی در میان اهل هنر و عامه مردم فیروزه کوبی است. فیروزه به دلیل رنگ آرامش بخش خود در میان مردم بسیار محبوب است. علاوه بر آن سنگ فیروزه به دلیل خواص و ویژگی‌هایی که در میان مردم دارد مثل حفظ از چشم زخم، برکت و افزایش روزی و… بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیروزه کوبی در طبقه‌بندی صنایع دستی در ایران جزء هنرهای جدید‌تر شمرده می‌شود و علاوه بر هنرمندان ایرانی، هنرمندان روسی هم در این عرصه دست به کار شده اما ایرانیان با ابداع روش های جدید و خلاقانه از آنها پیشی گرفته‌اند.

نیشابور به دلیل داشتن معدن های زیاد فیروزه، یکی از مهمترین تامین کننده ای آن در ایران و خاور میانه محسوب میشود. در واقع در هنر فیروزه کوبی، استادکاران و هنرمندان با کمک چسب فیروزه قطعات کوچک آن را در کنار هم روی ظرف قرار میدهند که هرچقدر این قطعات با نظم و دقت بیشتری کنارهم قرار بگیرند و فاصله میان آنها نیز کمتر باشد ارزش و به طبع ازآن قیمت کارهنری نیز بیشتر خواهد بود.البته قیمت صنایع دستی مختلف مثل فیروزه کوبی علاوه بر مهارت استاد کار به ظرف مورد استفاده و درصد خلوص و مرغوب بودن فیروزه نیز بستگی دارد.

فیروزه کاری بر روی فلزاتی مثل نقره، برنج، مس و برنز انجام میشود. البته امروزه شهرهای زیادی به تولید صنایع دستی روی آوردند که مهمترین آنها و مرکز تولید این نوع ظروف در پایتخت هنری ایران، اصفهان صورت می‌گیرد.

صنایع دستی آبگینه | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

صنایع دستی آبگینه، آثار تولید شده در قالب شیشه هستند که با داشتن تراش‌های زیبا و طراحی نقاشی فوق العاده ظاهر چشم نواز و جذابی دارند، انواع مختلف صنایع دستی آبگینه اصفهان و تبریز به علت داشتن ظرافت طراحی، برای استفاده دکوراسیون منزل، فوق العاده است.

 صنایع دستی چاپ سنتی | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

صنایع دستی مربوط به چاپ، جایگزین مدل‌های چاپی دیجیتالی است که امروزه توسط افراد به کار گرفته می‌شود، مدل‌های مختلف صنایع دستی چاپ سنتی شامل چاپ روی کاغذ، پارچه و کاشی به کمک دست است، توجه کنید که هر گونه دخالت دستگاه‌های چاپ در روند تولید این محصولات نام آن را از زیر شاخه صنایع دستی چاپ سنتی خارج خواهد کرد.

نقاشی روی سفال و سرامیک در همدان، کاشان و یزد | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

در این هنر بر روی سرامیک، سفال و کاشی طرح‌ها زیبا ایجاد کرده و از آن‌ها برای تزئین ساختمان‌ها و مکان‌های دیگر استفاده می‌کنند. طراحی نقوش سنتی و مدرن بر روی بدنه سفالی کاشی و سرامیک به روش نقاشی روی بدنه لعابی، نقاشی زیر لعابی، نقاشی‌های رنگ روغن، نقاشی آب طلا و نقره انجام شده و طرفداران زیادی دارد.

 

مس و چاقو زنجان | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

زنجان یکی از شهره‌های تاریخی ایران است که صنایع دستی در آن بسیار رواج دارد. بسیاری از قسمت‌های شهر هنوز بافت سنتی خود را داشته و ساکنان آن به ساخت صنایع دستی مشغول هستند. صنایع دستی مانند ظروف مسی، چارق، ملیله‌دوزی و چاقو در زنجان بسیار رواج دارد. در این میان چاقوهای زنجان بسیار معروف است و در کنار ظروف مسی از پرفروش‌ترین صنایع دستی این شهر به‌حساب می‌آید.

قلمکاری قلم کاری اصفهان | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

این اثر هنری اصفهان از گذشته‌های دور وجود دارد و طرفداران بسیار زیادی دارد. در ابتدا بهتر است این نکته را بدانید که قلم کاری به دو قسمت قلمکاری روی پارچه و قلمکاری روی فلز تقسیم می‌شود. پارچه قلمکار درواقع از ایجاد نقش و نگار، طرح‌ها و نقوش اصیل و سنتی به‌وسیله قلم بر روی پارچه ایجاد می‌شود. البته به علت وقت‌گیر بودن آن امروزه برای ایجاد طرح از قالب‌ها استفاده می‌کنند. این هنر در دوره صفویه به اوج خود رسید. در برخی از پارچه‌های باارزش و قدیمی از نخ‌های طلا و نقره در بافت این پارچه‌ها استفاده می‌شد. در قلمکاری روی ظروف اصولاً از ظرف‌های مس و نقره استفاده می‌شود و طرح و نقش‌های بسیار زیادی بر روی آن ایجاد خواهد شد. امروزه این اثر هنری و دستی در ایران رواج بسیاری پیدا کرده است و به کشورهای ایتالیا، انگلیس و چین نیز صادر می‌شود.

 حصیربافی در گیلان | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

 

حصیربافی یکی از صنایع پرفروش و رایج در استان گیلان است. گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی خود به مواد اولیه این حصیرها یعنی لی یا سوف دسترسی دارند که به‌صورت خودرو و در حاشیه ‏مرداب‌ها و آبگیرها رشد می‌کند. البته این گیاهان از اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه در این مناطق رشد می کنند و گیلانی‌ها این گیاهان را در اواخر تابستان برداشت می‌کنند و از آن محصولات حصیری مانند سبد نان و میوه، کیف‌های حصیری، زنبیل، زیرانداز، پاراوان و… می‌سازند.

 تزئین جواهرات و سنگ‌های قیمتی | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

 

یکی دیگر از صنایع دستی که در ایران بسیار محبوب بوده و گردشگران خارجی به آن علاقه دارند تزئین جواهرات و استفاده از سنگ‌ها در جواهرات است. این جواهرات از جنس طلا، نقره و قلع بوده و در آن از سنگ‌های فیروزه، عقیق و … استفاده می‌شود. هنرمندان با ظرافت بسیار زیاد بر روی این فلزها نقش‌ها زیبایی ایجاد کرده و با خلاقیت خود و قرار دادن سنگ‌هایی که هر کدام از آن‌ها خواص گوناگونی دارند، زیورآلاتی مانند گوشواره، النگو، دستبند، انگشتر، بازوبند و … می‌سازند. این جواهرات زیبا و ظریف یکی از صنایع پرفروش ایران به‌حساب می‌آید.

کپو بافی جنوب | پرفروش ترین صنایع دستی ایران

در این هنر دستی از برگ نخل و کامواهای رنگی برای بافتن سبدهای زیبا استفاده می‌شود. در این هنر تمام سطح نخل و یا قسمتی از آن را با کامواهای رنگی و شاد می‌پوشاند و به هم می‌بافند. در نهایت از آن سبدهای کوچک و بزرگی تهیه می‌کنند که جزئی از پرفروش‌ترین و باارزش‌ترین صنایع دستی در جنوب کشور است. شما می‌توانید از این سبدها برای نگهداری نان، وسایل کوچک و جواهرات و یا هر چیزی دیگری استفاده کنید.پرفروش ترین صنایع دستی ایرانصنایع دستی اهواز

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد