آینه هفت سین

هفت سین ایرانی

آينه هفت سین نماد چيست؟

در هفت سين: آينه نماد تصوير است، نماد پيدايش و روشنايي است، به همين جهت بر سر سفره هفت سين گذاشته مي‌شود. آتشدان نيز نماد پايداري نور و گرما است که بعدها به شمع و چراغ تبديل شد. در دو طرف آينه دو شمعدان گذاشته مي‌شود و به تعداد فرزندان خانواده شمع روشن مي‌گردد. شمع‌ها نماد شادي و روشنگري هستند.

آينه و شمعدان در فرهنگ ما ايرانيان به چه معناست؟

در عروسي ايراني : آينه و شمعدان يک پاي ثابت در همه سفره‌هاي عقد ايراني است، گفته اند آيينه مظهر روشنايي است و شمعدانهايي که در دو طرف آيينه قرار مي‌گيرند مظهر سربازهايي هستند که از زندگي اين عروس و داماد نگهباني مي‌کنند. آينه بخت و دو شمعدان در دو سوي آينه به نشانه  روشنايي و آتش، دو عنصر بسيار مهم در فرهنگ ايراني و زرتشتي هستند.

آینه هفت سین در سبک های مختلفی در بازار موجود و قابل عرضه هستند از جمله:
 • آینه سنتی
 • آینه مدرن
 • آینه دکوراتیو

برای سفره هایی با سبک چیدمان سنتی می توان از آینه هایی با طرح های سنتی، اسلیمی و غیره استفاده کرد که در کنار این آینه ها می توان از شمعدان های لاله که از محبوبیت بالایی در میان ایرانیان برخوردار است استفاده کرد.

در سفره هایی با سبک مدرن تر می توان از آینه هایی با ظواهر ساده و یا اشکال هندسی مختلف همچنین آینه های تزئین شده با چوب و غیره استفاده کرد.

ابعاد آینه و شمعدان نیز از فاکتور های مورد توجه می باشد که  حتما باید متناسب با اجزای دیگر سفره بوده؛ نه بزرگتر و نه کوچکتر که از دید خارج گردد.

می توان در چیدمان سفره هفت سین از کمی تغییرات بهره گرفت و با ایجاد تضاد میان آینه و شمعدان ها، کمی از حالت هماهنگی و ست بودن در آمده و با ایجاد بی نظمی سبکی جدید را تجربه کرد.

جنس آینه هفت سین

جنس آینه خیلی مهم است و در قیمت و زیبایی آن هم تاثیر به سزایی دارد. جنس آینه و شمعدان ها معمولا شامل موارد زیر است:

 • آینه و شمعدان هفت سین طلا،
 • آینه و شمعدان هفت سین نقره،
 • آینه و شمعدان هفت سین برنز (برنج)،
 • آینه و شمعدان هفت سین چوبی،
 • آینه و شمعدان هفت سین استیل،
 • آینه و شمعدان هفت سین کریستال،
 • و آینه و شمعدان هفت سین تلقی (پلاستیک)

کسانی که می خواهند آینه و شمعدان را از بهترین اتفاق زیبای زندگیشان به یادگار داشته باشند. بهتر است نقره یا برنز تهییه کنند چون با هر بار آبکاری مثل روز اولشان می شود.و امکان اینکه شکسته شوند کمتر است و همچمبن می توانند به عنوان میراث خانوادگی  به نسل های بعدی منتقل کنند.در صورتی که آینه و شمعدان های تلق یا کریستال به مرور زمان کدر خواهند شد و احتمال شکسته شدنشان هم زیاد است.

آینه و شمعدان هفت سین چه مدل هایی است؟

بهتر است هنگام خرید آینه وشمعدان به کارایی و محل قرارگیری و یا حتی متراژ خانه نیز توجه کنید.و با توجه به این فاکتور ها مدل آینه و شمعدان را مشخص کنید. برای مثال کسانی که خانه بزرگ تری دارند  ترجیح می دهند هنگام خرید آینه شمعدان را با یک کنسول ست کنند و درراه رو یا  پذیرایی قرار دهند. پس بهتراست از آینه شمعدان های مدل بزرگتر که جلوه زیبا تری دارند استفاده کنند. عده ای هم به دلیل کمبود فضا از آینه شمعدان های کوچک تر و ظریف تر برای میز خاطره و… . استفاده می کنند،و همین طور کسانی هستند که با توجه به دیزاین خانه و سلیقه شخصی خود  آینه را جداگانه در ویترین و شمعدان ها را روی میز غذا خوری می گذارند.

آینه هفت سین
آینه هفت سین

اصول استفاده از آینه هفت سین در فنک شویی

از منظر فنگ شویی سفره هفت سین به عنوان ایجاد کننده انرژی عمل کرده و بهتر است بر روی پارچه ای با شکل مربع و با رنگی در تناژ کرم چیده شود.

استفاده از آینه در منظر فنگ شویی براساس انعکاس نور و تصویر افراد و جزئیات چیده شده در سفره، المان مهمی به شمار می آید اما افراد مختلف بر سر وجود یا عدم وجود آن به توافق کاملی نرسیده اند.

مستلزم است که آینه در بالایی ترین قسمت سفره گذاشته شده تا انعکاس دهنده تصویر همه جزئیات سفره و سرآغاز هفت سین ما باشد.

در انتخاب قاب آینه ها باید نهایت دقت را داشت چرا که آینه ها با تزئینات قاب زیاد، از درخشندگی و تلالو تصاویر در آینه می کاهند ضمن اینکه از آینه هایی با رنگ های مختلف می توان استفاده کرد و نیاز به هماهنگی رنگ خود آینه و یا قاب آن با سایر جزئیات سفره نیست.

گاهی در ساختار و چیدمان هفت سین از میز ها و ظروف آینه ای نیز استفاده می شود که این امر از جلوه آینه اصلی می کاهد بنابراین نیازی به انتخاب آینه ای با تزئینات خاص در این مورد نیست و استفاده از آینه ساده کفایت می کند.

آینه نماد پاکی و صداقت در تمام فرهنگ ها می باشد و دلیل اصلی استفاده ایرانیان از آینه در سفره هفت سین بنابر همین نماد بوده و وجود آینه در سفره موجب گردد تا سال جدید را با پاکی و زلالت قلب شروع کنند.

آینه ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می گردند که باید متناسب با اجزای دیگر سفره هت سین انتخاب شوند چرا که چیدمان های سنتی و اسلیمی نیازمند آینه هایی متناسب با طراحی آن ها خواهند بود.

آینه ها در سفره هفت سین در کنار شمعدان ها چه بصورت ست و چه با تضاد در کنار یکدیگر قرار می گیرند و تلالو نور شمع های روشن سفره در آینه، انرژی مضاعفی را به ارمغان خواهد آورد.

آینه هفت سین در بالایی ترین نقطه از سفره قرار گرفته و سرآغاز سفره هفت سین به شمار می آیند.

چه قسمتی از اتاق پذیرایی و در چه جهتی می توانید سفره هفت سین خود را قرار دهیم؟

قبل از پهن کردن سفره هفت سین صدقه کنار ‎بگذارید. (حتما حتما)

برای سال ۱۴۰۱ بخش هایی که ستاره های مثبت فعال هستند بهترین مکان برای قرار دادن سفره هفت سین هست .

 •  اگر به دنبال روابط عاشقانه می گردید و یا مجرد هستید و به دنبال زوج مناسب هستید در بخش جنوب شرق بر اساس ستارگان سال 2022 و با زمینه پارچه سبز رنگ
 • اگر به دنبال شانس ثروت، موفقیت ، سلامت، طول عمر و کسب آگاهی هستید بخش شمال شرقی بر اساس ستارگان سال 2022  با زمینه پارچه قرمز
 • اگر به دنبال باروری و خلاقیت بیشتر و ثروت هستید بخش جنوب شرق بر اساس ستاره ثروت سال 2022 با رنگ سبز و گیاه استفاده کنید
 • اگر به دنبال شانس موفقیت در کار و حرفه و به دنبال شهرت هستید در بخش جنوب بر اساس شانس سال 2022 با زمینه پارچه قرمز
 • اگر به دنبال شانس و اقبال و پیروزی و موفقیت  در سال هستید سفره هفت سین خود را در شمال بنا یا شمال اتاق نشیمن خودتون قرار دهید با پارچه به رنگ طوسی، نقره ای ، طلایی و آبی ، سرمه ای رنگ استفاده کنید.
 • اگر به دنبال ثروت، جذب انرژی های کیهانی ، موفقیت و پشبرد اهداف آینده هستید سفره هفت سین خود را در شمال غرب اتاق نشیمن قرار دهید با پارچه نقره ای، طلایی

بهترین جهاتی هستند که شما می توانید سفره هفت سین خود را پهن کنید و اصول فنگ شویی در هفت سین را رعایت کنید تا  بهترین انرژی ها را برای خود فعال کنید .

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد