آموزش ویترای در منزل

در این مطلب می خواهیم آموزش ویترای در منزل را به شما آموزش دهیم. هنر ویترای همان چیزی است که توسط آن به راحتی می‌توانید شیشه‌های ساده را به آثار هنری جذاب و چشمگیر تبدیل کنید. در هنر ویترای با استفاده از رنگ‌های مخصوص و یاد گرفتن تکنیک‌های ویژه، می‌توانید هر ایده و طرحی که در ذهن دارید را  بر روی شیشه بکشید و شیشه‌های ساده را به آثار هنری جذاب تبدیل کنید.

هنر ویترای این امکان را به شما می‌دهد که حتی شیشه‌های ساده، مثل شیشه‌های سس یا مربا، را به یک اثر زیبا تبدیل کنید.

ویترای هنری به ظاهر مدرن است اما قرن های زیادی است که در میان مردم کشورهای مختلف رواج داشته است. هنر ویترای را می توان در موزه های تاریخی نظاره کرد که به زیبایی تمام، توسط هنرمندان چیره دست نقاشی شده اند. درواقع ویترای به معنای رنگ آفرینی و زیبا سازی بر روی شیشه است که گاه این شیشه به صورت مسطح بوده و به تابلویی زیبا مبدل می شود و گاه این شیشه ها، ظروف شیشه ای ساده ای است که در طول روز شاید چندین بار بی تفاوت از کنارشان رد می شویم.آموزش ویترا در منزل

ویدئو آموزش ویترای در منزل

آموزش ویترای در منزل | ویترای چیست ؟

در ابتدا بهتراست که بدانیم ویترای چیست؟ تزئین ظروف شیشه‌ای با رنگ و نقاشی هنری است که قرن‌ها در میان ملل مختلف محبوبیت داشته است و آثار متعدد و متنوعی از این هنر را می‌توان در موزه‌های نقاط مختلف جهان یافت. گذشته از ظروف شیشه‌ای شکیل با نقاشی‌های حرفه‌ای و یا کنده کاری‌های پیچیده و ظریف که از گذشته‌های دور تا حال توسط هنرمندان چیره دست در این رشته آفریده شده گاه ایجاد طرح‌ها و حتی خطوط ساده رنگی نیز می‌توانند ظروف شیشه‌ای بسیار ساده را به ظروفی زیبا و چشمگیر تبدیل کنند.آراستن بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی‌های ساده کاری بسیار ساده است که با یادگیری چند تکنیک ساده می‌توانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید.برای نقاشی روی شیشه که آن را ویترای نیز می‌نامیم، نیاز به وسایل متعدد و خاص نیست بلکه با مقداری رنگ مخصوص ویترای یا کار بر روی شیشه و وسایل متداولی مانند قلم مو و اسفنج می‌توانید ظروف شیشه‌ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری‌ها و شیشه‌های محتوی سس، مربا و آبلیمو را به ظروف زینتی و منحصر به فردی تبدیل کنید. برای انتخاب ظرف مناسب در ابتدا ظروف کم قیمتی را جست وجو کنید که از شکل خاص و ویژه‌ای برخوردارند.

هنر ویترای و صنایع دستی

آیا ویترای جز هنرهای صنایع دستی محسوب می شود؟ ویترای جز هنر نقاشی به حساب می آید لذا می توان آن را جز صنایع دستی در نظر گرفت. پس اگر به فکر خرید صنایع دستی هستید بهتر است خودتان  دست به کار شوید و با آموزش ویترای در منزل این هنر زیبا را روی یک بطری شیشه ای پیاده کنید .

ویترای بهترین هدیه

اگر به فکر خرید یک هدیه ارزشمند و متفاوت به دوستانتان هستید و یا به عنوان رئیس یک شرکت می خواهید به کارمندان کوشا و پرتلاش خود تندیس تقدیر نامه ای ماندگار هدیه دهید و یا حتی به عنوان هدایای سازمانی هدیه ای ارزشمند تقدیم کنید. می توانید از هنر زیبای ویترای استفاده کنید چراکه می توانید هر طرح و نقشی که دوست دارید را پیاده کنید.

آموزش ویترای در منزل | بازار کار دوره ویترای

بازار کار هنر ویترای نیز مانند هر شغل و رشته هنری دیگری بستگی زیادی به خلاقیت و ذوق شما و طبع هنری علاقه‌مندان به این رشته دارد.

هنر ویترای از آن دسته از رشته‌های هنری است که طرفداران خاص خودش را دارد. از آن جایی که افراد متخصص در این رشته محدود هستند، هنرمندی که بتواند هنرش را به نمایش بگذارد قطعا می‌تواند درآمد خوبی کسب کند.  طبیعتا هر چه ظرافت کار نهایی بیشتر باشد، طرح شما ارزشمندتر خواهد بود.

بنابراین یک هنرمند ویترای می‌تواند از طریق پذیرفتن سفارش‌های شخصی یا برگزاری گالری‌ها کسب درآمد خوبی داشته باشدآموزش ویترا در منزل

شروع آموزش ویترای در منزل

بهتر است برای شروع ویترای، از شیشه های مسطح استفاده کنید و در مراحل بعدی که کمی بیشتر راه افتادید به تزیین ظروفتان بپردازید.

وسایل مورد نیاز برای هنر ویترای

 1. رنگ ویترای
 2. خمیر دور گیر
 3. ظرف شیشه ای یا شیشه مسطح
 4. پالت
 5. قلم مو
 6. تینر
 7. سوزن (برای ترکاندن حباب های رنگ)
 8. طرح مورد نظر

آموزش ویترای در منزل | رنگ ویترای چه نوع رنگی است؟

خب همان طور که هر هنری رنگ مخصوص خود را دارد، ویترای نیز رنگ مخصوص به خود را دارد که می توان به دو نوع رنگ آن اشاره کرد. رنگ ویترای که بر پایه حلال تینر است، رنگی است که پس از خشک شدن، امکان پاک شدن را ندارد و در حجم های معمولا ۳۰ میلی لیتری در بازار یافت می شود. این رنگ مناسب ظروف است چرا که اگر بخواهید پس از مدتی ظرف خود را بشویید، رنگ ها از بین نمی روند. رنگ دیگر نیز بر پایه آب است و مناسب ظروف یا سطوحی که قرار است شسته شود، نیست.آموزش ویترا در منزل

آشنایی با رنگ های مخصوص ویترای و وسایل جانبی آن

 

خصوصیات رنگ ها

این رنگ ها مخصوص رنگ آمیزی و تزئین سطوح شیشه ای، طلق، پلی استر و پلکسی گلاس، فلز و…..می باشد.

 

مهمترین ویژگی های این گروه عبارتنداز:
• شفاف، درخشان، پرمایه و مقاوم در برابر نور
• پابه این رنگ ها تیز است.
• قابل ترکیب با یکدیگر
• قابل حل با حلال های نفتی
• ایجاد سطوح رنگی مجزا با استفاده از خمیرهای دورگیری (Ceme Relif)
• جدول رنگی بسیار متنوع و منحصر به فرد

 

رنگها:
متشکل از ۲۶ رنگ مایع، آماده مصرف، شفاف، براق، پر مایه و مقاوم در برابر نور که قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارا می باشند. جهت استفاده از این رنگها و جهت ایجاد سطوح مجزا باید از خمیره های دورگیری (Cerne Relief Out Liner) تیوب های سرسرنگی ۲۰ میلی لیتری در ۷ رنگ موجود است استفاده کنید

 

محصول رقیق کننده:
جهت رقیق کردن این رنگ ها می توان از تینر و یا وایت اسپرایت استفاده کرد، نسبت رنگ به رقیق کننده باید ۲ به ۱ باشد (تینر بدون بو در گروه محصولات جانبی ویترای پیشنهاد می شود).

 

سطوح کاربردی:
شیشه، طلق، پلکسیگلاس، پلی استر، فلز و غیره…..

 

تمیز کننده قلم موها و سایر لوازم:
تینر و یا وایت اسپریت

 

زمان لازم جهت خشک شدن:
زمان مناسب برای خشک شدن رنگ های ویترای ۸ ساعت و خمیرهای دورگیری (Cerne Relif) 30 دقیقه می باشد، مکان مناسب جهت خشک شدن کار محیطی است که هوای آن خشک و ترجیحاً دور از گرد و غبار است.

 

میزان مقاومت رنگها:
رنگ های ویترای پس از خشک شدن دارای استحکام و مقاومن مناسب جهت شستشوی آرام و ملایم (و نه سنگین خیساندن و غوطه ور کردن) هستند، ولیکن سطوح تزئین شده با این رنگ ها جنبه دکوراتیوو دارند و نباید از آن ها استفاده مداوم کرد.

 

نمونه رنگها
جدول رنگی بسیار متنوع رنگ های ویترای این مکان را به شما می دهند که خلاقیت های خود را به بهترین نحو ارائه کنید. این رنگ ها را می توان به طور خالص، ترکیبی با یکدیگر و یا با مدیوم روشن کننده استفاده کرد

 

محصولات جانبی رنگهای ویترای

مدیوم روشن کننده (Lightening) در بطری های ۴۵ میلی لیتری و ۲۵۰ میلی لیتری
این مدیوم جهت روشن کردن و رقیق کردن رنگ های ویترای به کار می رود و این در حالی است که کیفیت رنگ کاملاً حفظ می شود و رنگدانه ها از بین نمی رود.

مدیوم براق کننده Medium) در بطری های ۴۵ میلی لیتری :
این مدیوم با قابلیت ترکیب با رنگ های ویترای باعث درخشش آن ها می شود.

مدیوم مات کننده (Matt Medium) در بطری های ۴۵ میلی لیتری :
این مدیوم با قابلیت ترکیب با رنگ های ویترای باعث مات آن ها می شود.

آموزش ویترا در منزلست لوازم ایجاد ترک:
این بسته شامل ۲ بطری ۴۵ میلی لیتری حاوی مایع ایجاد ترک های تزئینی و یک دفترچه راهنما می باشد.

تینر بدون بو (Odurless Mineral Spirit) در بطری های ۷۵ میلی لیتری میلی لیتری ۲۴۵ میلی لیتری ۴۹۵ و ۱ لیتری

این حلال بدون بو جهت رقیق کردن رنگ های ویترای و سرامیک و تمیز کردن قلم موها و سایر لوازم به کار می رود، هیچگونه حساسیت و آلرژی ایجاد نمی کند و به ویژه افرادی که در فضای بسته بندی کار می کنند پشنهاد می شود.

خمیرهای برجسته دورگیری ویترای (Cerne Relief) در تیوب های ۲۰ میلی لیتری:
این خمیرها به صورت تیوب های سرسنگی می باشد و به طور مستقیم از طریق دهانه نازک آنها قابل استفاده هستند. طرح را ابتدا باید با این خمیرها دورگیری کرد و سپس سطوح ایجاد شده را رنگ کرد.

 • خمیر دور گیر چیست؟

خمیر دورگیر یا لاینر، خمیری است که حتما در نقاشی ویترای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع مرز بین رنگ ها را با لاینر مشخص می کنند. اگر از این خمیر استفاده نشود، رنگ ها به دلیل رقیق بودن، در هم آمیخته می شوند و تصویر جالبی در نهایت ایجاد نخواهد شد. این خمیرها به صورت ساده، متالیک و اکلیلی در بازار وجود دارند. برای دورگیری معمولی، اصولا از رنگ مشکی استفاده می شود و در دورگیری های تزئینی، رنگ های طلایی و … مورد استفاده قرار می گیرد.آموزش ویترا در منزل

انواع خمیرهای دورگیر در بازار

خمیر دورگیر آموس

دورگیرهای کره ای آموس قیمت کمی دارند و برای افراد مبتدی مناسبند. در صورت حرفه ای شدن به هیچ عنوان از این خمیر استفاده نکنید چرا که با یک ضربه کوچک، خمیر خشک شده از سطح شیشه جدا می شود. این خمیر ها بیشتر مناسب یادگیری می باشند.

خمیر دورگیر ویترای ورساچ (ورسای)، پرشین و رپی، آسن

این دورگیرها تولیدات ملی است که در چندین رنگ به بازار عرضه شده اند و از لحاظ رنگی باید بگوییم که رنگ مشکی آن نسبت به مدل کره ای براقیت و زیبایی بیشتری دارد اما همانند خمیر کره ای، پس از خشک شدن، به سادگی با یک ضربه از شیشه جدا می شود.

دورگیرهای کادنس، ال بی، پ ب او

خمیر های دورگیر LB، Pebeo و کادنس از دورگیرهای با کیفیت محسوب می شوند که البته قیمتشان حدود ۴ برابر دورگیرهای ایرانی و کره ای است. طیف رنگی متفاوت و مدل های اکلیلی از ویژگی های این لاینرها است. برای این که مقاومت لاینر در برابر ضربه خوردگی زیاد باشد، پس از استفاده، تا چندین روز هیچ گونه ضربه ای به کار نزنید تا به طور کامل خشک شوند. پس از خشک شدن، مقاومت نسبتا خوبی خواهند داشت به طوری که می توان ظروف را مورد شستشو نیز قرار دارد. (دورگیر کادنس برای ظروفی که مورد شستشو قرار می گیرند، مناسب نیست.)

 • قلمو ویترای

برای نقاشی ویترای، از قلموهای سر گرد که کار آسان تری دارند، استفاده می شود و به هیچ عنوان قلموهای سر تخت مناسب این کار نیست. در هنگام خرید حتما به فروشنده بگویید که قلم مورد نظر را برای نقاشی ویترای می خواهید.

 • پالت نقاشی

پالت نقاشی نیز برای سهولت رنگ آمیزی مورد استفاده قرار می گیرد. با ریختن رنگ ها درون پالت، علاوه بر استفاده به اندازه از رنگ ها، از خشک شدن رنگ های ویترای که در اثر باز ماندن درب آن ها ممکن است رخ دهد، پیشگیری می کنید.آموزش ویترا در منزل

آموزش ویترای در منزل و شروع یک نقاشی زیبا

در ابتدا طرح مورد نظر را پیدا کنید. اگر اولین بار است که این کار را انجام می دهید بهتر است از طرح های ساده استفاده کنید. طرح خود را یا پرینت کنید و یا روی کاغذ پیاده کنید. سپس، زیر شیشه مسطح یا درون ظرف شیشه ای به گونه ای قرار دهید که بتوانید با خمیر دورگیر، طرح را روی شیشه پیاده کنید. حتما طرح خود را فیکس کنید و برای این کار از چسب استفاده کنید.

خط به خطی که در تصویر مشاهده می کنید را با خمیر لاینر، دورگیری کنید. حواستان باشد که تمامی خطوط با خمیر بسته شده اند و جای خروج برای رنگ ها باقی نمانده باشد. زمان دهید تا خمیر کاملا خشک شود. میزان فشار روی تیوپ لاینر، نباید بیش از حد یا خیلی کم باشد. سعی کنید میزان فشار را به گونه ای تنظیم کنید که تا آخر کار، طرحی یکنواخت داشته باشید.

پس از خشک شدن لاینرها، نوبت به رنگ کردن می رسد. رنگ های مورد نظر را درون پالت بریزید. (بطری رنگ را برای یکنواخت شدن تکان ندهید زیرا باعث ایجاد حباب هایی می شوند که در تمام نقاشی، دردسر ساز است.) اگر رنگ شما نیاز به رقیق شدن دارد از مدیوم مخصوص آن (تینر) استفاده کنید.

قلموی پهن خود را بردارید و از یک سمت به طور منظم، رنگ آمیزی کنید. میزان رنگ برداشته شده نباید زیاد باشد که امکان جاری شدن رنگ به سطح مجاور را داشته باشد. همچنین این میزان نباید کم باشد که در این صورت رد قلمو روی شیشه باقی خواهد ماند.

اگر می خواهید رنگ اکریلیک مورد استفاده روی شیشه ثابت باشد و قابلیت شستشو داشته باشد، رنگ را با چسب شیشه glass medium ترکیب کنید و به جای استفاده از قلمو از ابر استفاده کنید و رنگ را به صورت ضربه ای روی شیشه بزنید. در نهایت برای ثبات رنگ روی شیشه پس از اتمام کار می توانید از اسپری فیکساتور استفاده کنید.

پختن رنگ ویترای

اگر از رنگ محلول در آب استفاده کرده اید، نیازی به حرارت دادن درون فر ندارید زیرا این مرحله بدین منظور انجام می شود که ظروف تهیه شده، قابل شستشو شوند و طول عمر زیادی داشته باشند.
پس از اتمام کار و خشک شدن ۸ ساعته در محیط، شیشه رنگ شده را درون فر سرد قرار دهید و به مدت ۴۰ دقیقه در دمای ۱۶۰ درجه، حرارت دهید یا در دمای ۲۰۰ درجه به مدت ۳۰ دقیقه این کار را انجام دهید. نکته ای که اینجا مد نظر قرار خواهد گرفت این است که ظروف حتما باید درون فر سرد قرار گیرند و تا هنگام سرد شدن پس از حرارت نیز، خارج نشوند. به همین دلیل پس از اتمام کار درب فر را باز کنید تا سریع تر خنک شود. (در صورتی که دما به طور ناگهانی زیاد و کم شود، احتمال شکست شیشه وجود خواهد داشت)

شاید به نظر برسد که امکان شکست و ذوب شدن شیشه درون فر وجود داشته باشد که باید بگوییم دمای ذوب شیشه ۸۰۰ درجه سانتی گراد است و این مرحله را به راحتی می تواند تحمل کند.

در آخر اگر از ویترای برای ظروف استفاده می کنید، زیاد آن ها را مورد شستشو قرار ندهید. چرا که ویترای اصولا هنری تزئینی است و برای مصارف روزمره کاربرد ندارد.آموزش ویترا در منزل

آموزش مرحله به مرحله تزیین ظرف با ویترای

مرحله اول (آماده سازی)
ابتدا سطح مورد نظر (گلدان) را جهت از بین بردن هر گونه چربی و گردو خاک با کمی آب و صابون پاک کنید. با استفاده از یک مداد نوک پهن مثل ماژیک طرحتان را روی کاغذ پیاده کنید، دقت کنید که طرحتان جهت تنوع و زیبایی بیشتر، حداقل از ۶ قسمت تشکیل شده باشد.
این طرح را داخل ظرف بچسبانید به گونه ای که از بیرون ظرف قابل دیدن باشد. یا اگر شیشه مسطح است به زیر شیشه بچسبانید و با چسب نواری آن را ثابت کنید.
با استفاده از خمیرهای دورگیری(Cerne Relief) طرح را روی شیشه پیاده کنید و مطمئن شوید که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شود تا از خروج رنگ ها از سطوح و ترکیب آن ها با یکدیگر خودداری شود.
میزان فشاری که روی تیوپ دورگیر وارد میکنید باید یکنواخت باشد تا طرح یکسان دربیاد.
بعد از اینکه دورگیری کردید بذارید یه چند ساعت بماند تا خشک شود و بعدشروع کنید به رنگ کردن. بگذارید کاملاً دورگیر خشک شود.
به یاد داشته باشید که هرگز بطری را تکان ندهید زیرا باعث تشکیل حباب در رنگ می شود.
بعد از اینکه دورگیرها خشک شد. شروع کنید به رنگ کردن. یه مقدار از رنگ رو بریزید تو پالت. جهت رقیق کردن رنگ می توانید از مدیوم مخصوص آن(Thinner) در گروه محصولات جانبی ، استفاده کنید.
پس از انتخاب قلم مویی پهن ، آن را داخل بطری رنگ فرو ببرید به گونه ای که کاملا آغشته به رنگ شود.
توجه کنید که میزان رنگ برداشته شده در حد متوسط باشد، زیرا در صورت زیاد بودن، رنگ جاری و در صورت کم بودن راه قلم مو روی آن باقی خواهد ماند.
سپس با حرکت دستتان سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید.می توانید رنگ ها رو با هم مخلوط کنید تا رنگ موردنظرتان را دربیاورید.
نکات :
رنگهای ویترای بر دو پایه ی تینر و آب در بازار هستند.(تینر برای شستن ظرف مناسب تر هست.)
پس از هر مرحله استفاده از رنگ در بطری را محکم ببندید تا از خشک شدن رنگ جلوگیری کنید.
اگر ظرف خود را از ماشین ظرفشویی بیرون آورده اید جهت نقاشی روی آن باز هم لازم است که سطح آن را تمییز کنید.مرحله دوم (رنگ آمیزی)
برای اینکه رنگ اکرلیک روی شیشه ثابت و قابل شستشو باشد. بهتراست رنگ را با چسب شیشه glass medium مخلوط کنید و با ابر به شکل ضربه ای به روی شیشه بزنید. یا (رنگ اکرلیک را با ژل مات کن به نام frosting jeel فروستینگ ژل) مخلوط کنید و استفاده کنید.برای ثابت شدن ویترای روی کارتان میتوانید ازاسپری فیکساتور استفاده کنید.
مرحله دوم (رنگ آمیزی)

جهت رنگ کردن سطح از چه نوع قلم مویی باید استفاده کرد؟

قلم موهایی با موی مصنوعی و یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی و کاملا انعطاف پذیر برای این کار مناسب می باشد. البته نوع قلم مو بستگی مستقیم با سطح مورد نظر شما دارد، جهت رنگ کردن سطوح بزرگ تر می توانید از قلم موهای ابری در سایز های متفاوت و برای سطوح کوچک تر از قلم موهایی با اشکال متفاوت (متناسب با اندازه و طرح مورد نظر )استفاده کنید.

بعد از گذشتن ۳۰دقیقه که خمیرهای برجسته دورگیری خشک شد می توانید رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید.
با استفاده از قلم موی سرگرد رنگ مورد نظر را به صورت قطره ای داخل سطح بگذارید و رنگ را به صورت یکنواخت پخش کنید (قلم مو را به صورت عمودی در دستتان نگه دارید).

تو نقاشی رو آیینه یا شیشه نباید قلمو رو شیشه بکشید باید باهاش رنگو رو شیشه بذاری و آروم هدایت کنی تا اون بخش با رنگ پر شه و مواظب باشی حباب نزنه.

 

مرحله سوم (پختن)
بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید. جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد(۳۲۵ درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه دلخواه و برای تنظیم دمای فر حتما از گرماسنج داخل فر (در گروه محصولات جانبی این رنگها ) استفاده کنید.نکات :
برای پختن رنگها نمی توانید از مایکروفر استفاده کنید.
شیشه تا دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد در گرما مقاوم می باشد، بنابر این دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد آن را خراب نخواهد کرد.
برای اینکه رنگ اکرلیک روی شیشه ثابت و قابل شستشو باشد. بهتراست رنگ را با چسب شیشه glass medium مخلوط کنید و با ابر به شکل ضربه ای به روی شیشه بزنید. یا (رنگ اکرلیک را با ژل مات کن به نام frosting jeel فروستینگ ژل) مخلوط کنید و استفاده کنید.
برای ثابت شدن ویترای روی کارتان میتوانید ازاسپری فیکساتور استفاده کنید.آموزش ویترا در منزل

برای کشیدن طرح روی آیینه :

اول رو سطح آیینه کاغذ کاربن میندازیم . البته از رنگ آبیش نخرید Big Grin کاربن سفیدو زردکاملا که روی آیینه فیکس کردید کاربنو. طرحتونو میندازید روی کاربن و با مداد یا خودکار به آرومی روی همون طرحو دوباره میکشید . به صورتی که طرح به وسیله کاربن روی آیینه کپی بشهبعد که طرحو کامل کشیدید . کاغذ طرح و کاربنو به آرومی بردارید که خطای به وجود اومده به وسیله کاربن پاک نشه .حالا تو این مرحله به وسیله دور گیر ( هر رنگی که دوست داشتید ) کاملا طرحو روی آیینه بکشید و وقتی تموم شدبا رنگای متنوع توی طرحو رنگ بزنید . و ۲ ساعت بذارید تا کامل خشک شه . اگه از پایه تینر استفاده کردید که سریعخشک میشه و دیگه احتیاج به چیزی ندارید ولی اگه از پایه آب استفاده کردید اول بذارید ۲ ساعت خشک بشه

و اینکه آخر کار از یک نوع اسپری به اسم جلا روی کل کار اسپری کنید چون بعدا با هر خراش یا دستمال تر کشیدن

روی طرح . طرحتون پاک میشه اما اگه از اسپری استفاده کنید این اتفاق نمیافته .

جدول ترکیب رنگها

آبی + زرد = سبز سفید + مقدار زیاد مشکی = طوسی سیر
زرد + قرمز = نارنجی سفید + کمی مشکی = فیلی
سبز + قرمز = قهوه‌ای (فندقی)           نارنجی + زرد + قرمز = پرتقالی
آبی + قرمز = بنفش           قهوه‌ای روشن + سیاه = قهوه‌ای سیر
آبی + سبز = آبی زنگالی آبی + قرمز = سرخابی
زرد + سبز = سبز روشن           پودر طلایی + تینر = رنگ طلایی
سفید + قرمز = صورتی (یاسی) پودر نقره‌ای + تینر = رنگ نقره‌ای
سفید + کمی آبی = آبی آسمانی           قرمز + سیاه = زرشکی
سفید + لاجورد = سفید مخصوص سقف سبز روشن + سیاه = زیتونی (یشمی)
زرد + کمی آبی = فسفری           زرد + کمی سفید = لیمویی
آبی + سیاه = سورمه‌ای سفید + کمی زرد = شیری
سفید + کمی قهوه‌ای = کرم زرد + کمی نارنجی = زرد پررنگ
سفید + کمی گِل ماش = استخوانی روشن           آبی روشن +سیاه = آبی نفتی
سفید + قهوه‌ای = شکلاتی نارنجی پررنگ + کمی مشکی = مِسی
نارنجی پررنگ + سفید = گلبهی بنفش روشن + سیاه = بادمجانی
سبز تیره + کمی زرد = سبز مغز پسته‌ای آبی روشن + کمی قرمز = یاسی
قرمز زیاد + زرد + آبی = خرمایی سبز چمنی + کمی سیاه = سبز لجنی
قرمز+ پودر آلومینیوم = پوست پیازی آبی تیره + نقره‌ای + سبز = نقره آبی
قرمز+ سفید + زرد (کم) = کالباسی صورتی + نارنجی = آجری

زرد + آبی کم + قرمز کم = رنگ گونه

سفید + قرمز + زرد + قهوه ای = رنگ معمولی صورت

 

سوالات متداول درباره آموز ویترای در منزل

چگونه می توان سطح مورد نظر جهت کار با رنگ های ویترای را آماده کرد؟

سطح مورد نظر را قبل از کار باید با آب و صابون ویا الکل تمیز کرد.

چگونه می توان از شره کردن رنگ جلوگیری کرد؟

اگر روی جسمی گرد کار می کنید، آن را به صورت افقی قرار دهید و بعد از رنگ کردن سطوح مورد نظر چند دقیقه اجازه دهید تا کمی خشک شود، جسم را بچرخانید و این کار را دوباره تکرار کنید.

در صورتی که هنگام کار اشتباه کردیم چگونه می توان آن را تصحیح کرد؟

تصحیح رنگهای ویترای و یا خمیرهای دورگیری (Cerne Relief) در صورتی امکان پذیر است که هنوز خیس باشد. در مورد رنگهای ویترای می توان از از یک تکه پارچه کتانی آغشته به تینر بدون بو (از محصولات جانبی ویترای) و در مورد خمیرهای برجسته (Cerne Relief) از تکه پارچه نمدار با آب جهت تصحیح و برداشتن آنها از روی شیشه استفاده کرد.

چگونه می توان با استفاده از خمیرهای دورگیری (Cerne Relief) خطوط صاف و یکنواخت ایجاد کرد؟

قبل از شروع کار رنگ اضافی که از تیوب خارج شده است را باید پاک کرد و هنگام استفاده آن را به مانند مداد در دست گرفت وفشاری یکنواختبر آن وارد کرد.

هنگامی که رنگ های ویترای خشک شد آیا احتیاج به پحتن دارد؟

خیر، این رنگ ها جهت امور دکوراتیو به کار می روند.

آیا می توان طرح کشیده شده را تغییر داد و یا اصلاح کرد ؟

بله، قبل از پخته شدن، رنگها با آب یا الکل پاک می شوند: جهت اصلاح کردن جزئیات از اسفنج نمناک و جهت تمیز کردن کل جسم آن را به مدت چند دقیقه در آب غوطه ور کنید تا رنگ ها و طرح کاملا تمیز شوند.

آموزش ویترای در منزل

 

 

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد