آموزش ساخت مهر دست ساز

ویدئو آموزش ساخت مهر دست ساز

در این مطلب می خواهیم آموزش ساخت مهر دست ساز را بگوییم. مهر دست ساز نشان دهنده شناسایی یک فرد یا شرکت است با هنر دست هست. هر فرد نیازمند یک مهر است.در دوران باستان ، از این مهرها برای مهر و موم کردن حروف و اثبات اقتدار استفاده میشد.در دوران مدرن ، مهر ها به معنای یک شخص یا یک شرکت میباشند.

همچنین اگر یک کسب و کار خانگی دارید و به فکر چاپ برای بسته بندی هستید سااخت مر دست ساز بهترین گزینه است. خصوصا برای خرید صنایع دستی بهترین انتخاب خواهد بود

آموزش مهر دست ساز

اگرچه بیشتر مردم فقط عملکرد عملی آن را می بینند ، اما تعداد کمی از مردم هم ارزش هنری آن را می بینند. ارزش این مهرها خیلی بیشتر از یک مهر معمولی است ، این یک هنر است.

لوازم مورد نیازآموزش ساخت مهر دست ساز

در مرحله ی اول مواد و ابزار زیر را تهیه کنید:

1.لنت های لاستیکی یا زلاتین خام یا پاک کن یا صابون

2.چاقوهای مناسب حکاکی

3.کاغذ مناسب و شفاف برای الگو

4.استامپ جوهر

آموزش مهر دست ساز

آموزش ساخت مهر دست ساز انتخاب طرح

 • 1. انتخاب طرح مورد نظر:

طرحی که مد نظرتون هست و یا طرحی را که از اینترنت یا سایت های مختلف انتخاب کنید.

سپس آن را بر روی کاغذ ترجیحا A4 چاپ میکنید.

آموزش ساخت مهر دست ساز و الگوسازی
 • 2. کشیدن تصویر روی ژلاتین یا هر سطحی که قابلیت تراشیدن داشته باشد.

ابتدا تصویر انتخاب شده را بر روی یک قطعه کاغذ طراحی شفاف بکشید.

این کار باعث میشود تصویر را به راحتی روی سطح مورد نظر بکشید و جای گذاری الگو را روی سطح مورد نظرتون انجام بدید.

پس از اجرای طرح روی سطح مورد نظر، با استفاده از مداد مستقیماً روی آن ترسیم کرد کنید،تا تصویر واضح تر شود.

 • 3. تراشیدن سطح و جداسازی شابلون
 • تراشیدن را از لبه تصویر شروع و سپس آن را به سمت داخل بتراشید.سرانجام ،بقیه ی ژلاتین را برش دهید و جدا کنید.

  آموزش مهر دست ساز

 •  4. مهر دست ساز شما آماده است آن را امتحان کنید

  مهر خود را روی جوهر بزنید و امتحان کنید.

  قبل از اینکه مهر ژلاتینی را روی استامپ بگذارید ، برای تکمیل کار، رد مداد روی آن را پاک کنید.

  سپس طرح خود را مهر کنید!

آموزش ساخت مهر دست ساز  | توسط چه نرم افزاری مهر خود را طراحی کنم؟

اولین گام و مهمترین گام در طراحی مهر انتخاب نرم افزار مناسب است. برای طراحی مهر، شما باید از نرم افزارهای بر پایه وکتور استفاده نمایید. دو نرم افزار پر مصرف در این زمینه نرم افزارهای CorelDRAW Graphics Suite و Adobe Illustrator است. استفاده از نرم افزارهای بیتمپ مانند فتوشاپ در طراحی مهر اشتباهی بزرگ است. دلیل اشتباه بودن این امر به نحوه تولید مهر بر می‌گردد. مهر یا به روش سنتی و با استفاده از پرینت و فیلم نگاتیو تولید می‌شود یا به روش جدید برش و حک لیزر. در روش سنتی مهرساز ابتدا باید یک پرینت با کیفیت از مهر تهیه کند. تجربه به ما ثابت کرده است که پرینت از طرح وکتور همواره کیفیت بالاتری خواهد داشت و البته قابلیت ویرایش بیشتری نسبت به طرح بیتمپ دارد. در روش جدید نیز دستگاه‌های لیزر فقط قادر به خواندن فایل‌های وکتور هستند و طرح را بر اساس خطوط طراحی شده در نرم‌افزارهای وکتور برش و حکاکی می‌کنند.

مهر دست ساز می تواند یک ایده منحصر به فرد برای هدایای سازمانی و هدایای تبلیغاتی باشد

آموزش مهر دست ساز

مهر را چه رنگی طراحی کنم؟

در طراحی مهر همواره باید از دو رنگ سفید و سیاه استفاده کرد. در نرم افزار وکتور در طراحی مهر همواره حالت رنگی را CMYK در نظر بگیرید و برای رنگ مشکی از مقدار K=100 استفاده کنید. سه پارامتر دیگر در این کد رنگی باید صفر در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که رنگ نهایی مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و برای انتخاب رنگ جوهر مهر باید در زمان سفارش این امر را مشخص نمایید.

 مهر چندرنگ را چگونه طراحی کنم؟

برای طراحی مهر چند رنگ مهمترین نکته رعایت فاصله مناسب بین هر دو رنگ متفاوت است. هیچ دو رنگ متفاوتی در مهرهای چند رنگ نمی‌توانند مماس یکدیگر باشند. حداقل فاصله قابل اجرا در این مهرها فاصله 2.5 میلیمتر بین هر دو رنگ متفاوت است. در نظر داشته باشید که در این مهرها نمی‌توانید از گرادینت استفاده کنید و هر قسمت رنگی باید به طور یکدست از همان رنگ طراحی شود. همچنین باید بدانید که رنگ نهایی در مهر ارتباطی به رنگ طراحی شما ندارد و شما برای هر رنگ متفاوت در مهر چند رنگ خود باید رنگ مورد نظر خود را ازکاتولوگ جوهرهای رنگی در هنگام سفارش انتخاب نمایید.آموزش مهر دست ساز

 مهر ترام دار را چگونه طراحی کنم؟

مهرهای ترام دارد جزو محصولات جدید در صنعت مهرسازی است و از زمان به وجود آمدن مهرهای لیزری (نوری) به بازار آمده است. ترام در این مهرها به اصطلاح به کمرنگ بودن قسمتی از مهر گفته می‌شود. این نوع مهر فقط بر روی دستگاه‌های لیزری قابل تولید است. در حقیقت در این نوع مهرها قسمت‌های ترام دار جوهر کمتری بر روی کاغذ منتقل می کنند و به همین دلیل طرح به صورت سایه دار بر روی کاغذ به نظر می‌رسد. در طراحی مهر ترام دار شما باید طرح خود را به صورت کامل و با استفاده از رنگ مشکی طراحی نمایید و قسمتی را که قرار بر ترام دار بودن است را در سفارش خود مشخص نمایید. در نهایت مهرساز باید با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، طرح نهایی مهر را طراحی نماید و قبل از ساخت به تایید شما برساند.

 چطور طرح مهر با کیفیت‌تری داشته باشیم؟

شما می‌توایند از هر طرح وکتوری برای طراحی مهر خود استفاده نمایید اما نکاتی را باید هنگام طراحی در نظر داشته باشید.

ضخامت خط: نازک‌ترین ضخامت خط در فرآیند مهرسازی می‌تواند 0.3 میلیمتر باشد و خطوط با ضخمات کمتر از این مقدار در هنگام تولید یا از بین می‌روند و یا دچار اعوجاج می‌شوند.آموزش مهر دست ساز

فاصله بین خطوط: از آنجایی که عمل ضرب مهر در حقیقت انتقال جوهر بر روی کاغذ است باید در نظر داشته باشید که هر دو خط طراحی شده در مهر اگر فاصله‌ای کمتر از 0.5 میلیمتر داشته باشند ممکن است جوهر را به شکل یکپارچه بر روی کاغذ منتقل کنند. این امر به این دلیل است که ممکن است در بین خطوط بسیار نزدیک به همدیگر، جوهر نفوذ کرده و سطح بین دو خط را پر نماید.

طراحی نگاتیو: توصیه می‌شود در طراحی مهر از طرح‌های نگاتیو استفاده نکنید. طرح نگاتیو به طرحی گفته می‌شود که زمینه اصلی آن سیاه و خطوط، لوگو و فونت‌ها در آن به رنگ سفید است. در این نوع مهرها ممکن است به دلیل خطای کاربر در استفاده از مهر و همچنین آغشته نشدن یکنواخت تمامی سطح مهر به جوهر نتیجه نهایی بعد از تولید مهر، جوهر را یکدست بر روی کاغذ منتقل نکند و باعث عدم رضایت شما شود.آموزش مهر دست ساز

انتخاب فونت: در طراحی مهر چه در انتخاب فونت‌های فارسی و چه در انتخاب فونت‌های انگلیسی از فونت‌هایی استفاده کنید که ضخامت خیلی کم و همچنین گوشه‌های خیلی تیز و ظریف نداشته باشند. همچنین نکته بسیار مهم دیگر انتخاب اندازه فونت است. برای مثال در نرم‌افزاری همانند کورل و در فونت‌های مرسوم فارسی در طراحی مهر استاندارد کمترین اندازه فونت 7 و حداقل اندازه فونت قابل تولید 6 می‌باشد. بدیهی است که در فونت‌های کوچک‌تر از این ابعاد ممکن است قسمتی از متن شامل دندانه‌های حروف و اعداد و همچنین نقطه‌های کلمات در مهر نهایی بر روی کاغذ قابل رویت و تشخیص نباشد.

ابعاد مهر: برای تعیین ابعاد مهر شما باید ابتدا دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. ابعاد نهایی مهر باید دارای 1 میلیمتر فاصله از هر چهار طرف پایه و کفی دستگاه مهر باشد. برای مثال در دستگاههای مهر دایره 40 میلیمتر ابعاد نهایی طراحی شما باید 38 میلیمتر باشد.

آموزش ساخت مهر دست ساز  فرمت فایل مناسب مهرسازی چیست؟

قبل از خروجی گرفتن رعایت یک نکته ضروری است. شما باید تمامی فونت‌های استفاده شده را به Curve یا Shape تبدیل نمایید. این امر به این دلیل است که ممکن است در سیستم مهرساز فونت مورد استفاده در طراحی شما موجود نباشد و این امر باعث به هم ریختگی فونت‌ها در این سیمستم شود. برای خروجی گرفتن از نرم‌افزارهای وکتور، بهترین و سبکترین فرمت PDF است. همچنین شما می توانید از فرمت‌های اصلی خود نرم‌افزارهای وکتور و همچنین فرمت‌های متداول وکتور استفاده نمائید.

تاریخچه مهر

با توجه به تاریخچه مهر قدیمی ترین طرحهای مهرها و نقش مهرهای باستان، نقوش هندسی بودند که با تکنیک ضعیف و ابزار ساده روی توده‌های گلی نقش می‌بستند و بدین ترتیب مالکیت شیء را نمایش می‌دادند. مهر در واقع امضایی بود مربوط به افراد مختلف و نمایشی از قدرت اجتماعی که سیستم اقتصادی جامعه را نظم  می‌بخشید. مهرها ی اولیه از قلوه سنگهای کف رودخانه ساخته می‌شدند.

انواع مهر اولیه

در میان مهرها و نقش مهرهای باستان بطور کلی می توان دو نوع مهر را تشخیص داد: مهرهای استامپی و مهرهای استوانه‌ای. تصاویر روی مهرهای استامپی با قدمتی در حدود ۶۰۰۰ قبل از میلاد به صورت مثبت یا منفی (بسته به جهت حرکت دادن و غلطاندن آن روی گل) حکاکی می‌شد. آثار کتیبه دار یافت شده از منطقه بین النهرین اطلاعات اجمالی در مورد چگونگی تربیت و آموزش حکاکان، کیفیت کار و مواد سازنده مهر و جایگاه حکاکان در جامعه را به ما نشان می‌دهند.

قدیمی ترین مهر استامپی

قدیمی ترین مهر از نوع استامپی با قدمتی در حدود ۶۰۰۰ قبل از میلاد در دهکده‌های نوسنگی بین النهرین شمالی، آسیای صغیر و لوانت به دست آمده است که احتمال می‌دهند از آن برای رنگ کردن پارچه‌ها یا بدن آدمی استفاده می‌شده است. در بین النهرین مهر‌های استامپی روی توده‌های گلی که به دور طنابی پیچیده شده بود و برای حفاظت در پوش ظرف به کار می‌رفت به دست آمده است. یافتۀ باستان شناختی بخشی از گردن یک کوزه ذخیره آذوقه که با گل مهر و موم شده بود را نشان می دهد.

جنس اولین مهر

با توجه به آنچه در تاریخچه مهر آمده است اولین مهر‌ها احتمالا از قلوه سنگ‌های کف رودخانه ساخته شده اند که طرحهای هندسی و حیوانات روی آنها حکاکی شده است. برخی از مهر‌ها به شکل حیوانات مختلف چون جوجه تیغی بودند که احتمالا جنبه جادویی و آئینی داشتند. تصاویر انسانی را می‌توان روی مهرهای دوره عبید (۳۶۰۰-۵۰۰۰ ق.م) مشاهده کرد. در هزاره چهارم قبل از میلاد جنس مهر‌ها تغییر کرد و از گل پخته، سنگ گچ، سنگ مرمر سفید و شیری رنگ در ساخت مهرها استفاده شد. در دوران‌های بعد از سنگ‌هایی چون سنگ آهن، سنگ یمانی قرمز یا خاکستری، سنگ یشم، سنگ سلیمانی، لاجورد و همچنین استخوان و عاج و عقیق نیز استفاده می‌شد. شکل مهر‌ها متفاوت بوده به صورت دکمه‌ای، نیمه‌کروی، بیضی، مخروطی، مکعب و مستطیل مشاهده شده است.

کهن ترین مهر استامپی در ایران

با توجه به تاریخچه مهر کهن‌ترین نمونه‌های مهر استامپی در ایران از طبقه III تپه سیلک کاشان، طبقه I حصار دامغان، تل باکون A، طبقه I گیان نهاوند و شوش I به دست آمده است. این مهرها دارای نقوش هندسی ساده یا مخطط تزئینی و نقوش تلفیقی از خطوط مارپیچ، صلیبی، مثلث‌های کوچک و دوایر تودرتو هستند. در تپه سیلک از عمق ۸ تا ۱۱ متری مهر‌هایی از جنس سنگ همراه با تعدادی اشیاء سنگی کوچک چون هاون، گرز، چاقو و اره سنگی به دست آمده است.

مهر استوانه ای

از نیمه دوم هزاره چهارم قبل از میلاد همزمان با آغاز شهر نشینی و شکل گیری تمدن‌های اوروک و جمدت النصر مهر استوانه‌ای در جنوب میان رودان ظاهر شد. رشد جمعیت و گسترش مبادلات تجاری با مناطق همجوار و دوردست، ظهور خط و نیاز بشری از جمله دلایل ظهور مهرها و نقش مهرها است. مارک براندر که روی مهر‌های قدیم اوروک کار کرده معتقد است که هر دسته از نقوش به گروه خاصی از جامعه تعلق داشته است. مثلا نقش مرد ریش دار با نواری دور سر و دامنی با خطوط مورب نمایانگر شاه یا کاهن است که در مراسم آیینی نقش مهمی را بازی می‌کرده است. او به طور نمادی پرورش دهنده گیاهان است.

مهر‌های جمدت النصر بیشتر جنبه اداری داشته و نقوش روی آنها از زندگی روزمره و فعالیتهایی چون ریسندگی، بافندگی، سفالگری به دست زنان و انجام مراسم مذهبی است. مهر‌های استوانه‌ای این دوره نمایانگر ارتباط تجاری بین مناطقی چون شوش، سوریه و مصر است. دو نمونه مهر یافت شده از شوش نمایانگر ارتباط این منطقه با همسایه غربی، بین النهرین، است.

قدیمی ترین مهر های کتیبه دار

در تاریخچه مهر آمده است که کهن ترین مهرها و نقش مهرهای باستان کتیبه دار از سه منطقه اور، اوروک و جمدت النصر به دست آمده اند و تاریخی در حدود هزاره سوم ق.م دارند. کتیبه‌ها در آغاز ساده و کوتاه بوده و بعد‌ها طولانی شده و نام، نام فامیل و شغل را در بر می‌گرفته است. در برخی کتیبه‌ها نام الهه‌ها و خدایان و شاهان حک شده است.

نقوش متداول روی مهر‌های استوانه‌ای هزاره سوم قبل از میلاد را نقش خدایان نیمه انسان و نیمه حیوان تشکیل می‌دادند. از اواسط هزاره دوم ق.م مهر های استوانه‌ای در بین النهرین کم کم جای خود را به مهر‌های استامپی داد که تا اوسط هزاره اول به عنوان شکل حاکم باقی ماندند، که از این تاریخ به بعد همراه با مهر‌های استوانه‌ای مورد استفاده قرار گرفته اند.
در آشور جدید طرحها ظریف تر با تزئینات خاص اما به صورت کوچکتری ظاهر شدند. بیشتر آنها مبارزه خدایان افسانه‌ای مانند ایشتا، مردوک و خدای آشور را که شکل انسان بالدار و فروهر ترسیم شده اند نشان می‌دهند.مهر دست ساز

 

چندین طرح مهر دست ساز

مهر دست ساز

مهر دست ساز

مهر دست ساز

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد