در این مطلب می خواهیم رسم هدیه دادن در فرهنگ های مختلف را با شما به اشتراک بگذاریم. هدیه دادن یکی از فرهنگ های زیبا از روزگاران دور به امروز بوده  و است .

تاریخچه هدیه دادن
دلیل هدیه دادن
چراهدیه دادن مهم است ؟
رویداد ویژه هنگام تبادل هدیه
دلایل اهمیه هدیه دادن
اثرات روانشاسی در گرفتن هدیه
هدایای ایرانی
نکات مناسب در انتخاب هدیه مناسب

 

تاریخچه هدیه دادن در ایران :

تاریخچه‌‌ی هدیه‌ دادن به مدت‌ها قبل برمی‌گردد و سابقه‌ای خیلی طولانی دارد.هدیه برای دفتر کار
این سابقه حتی قبل از دوران غارنشینی است. در واقع اجداد ما یعنی شامپانزه‌ها هم به هم هدیه می‌دادند. شامپانزه‌های نر اغلب اوقات به شامپانزه‌های ماده غذا هدیه می‌دادند تا بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند یا مزایای دیگر به دست بیاورند.واضح است که در ذات و ریشه‌ی ما تمایل به هدیه‌دادن و هدیه گرفتن وجود دارد و به همین دلیل هنوز هم این تمایل در سراسر دنیا و بین مردم هست

هدیه‌دادن در زمان پیش از تمدن و غارنشین ‌ها امری معمول بوده و انسان‌های اولیه از هدیه برای نشان‌دادن عشق و محبت نسبت به یک‌دیگر یا نشان‌دادن بخشندگی‌شان و توانایی تامین زندگی استفاده می‌کردند و در واقع به آن معنی بود که فرد هدیه‌دهنده می‌تواند همسر انتخاب کند و تشکیل خانواده دهد

دلایل هدیه دادن رهبران قبیله ها

هم‌چنین هدیه دادن به عنوان وسیله‌ای برای نشان دادن موقعیت اجتماعی در گروه هم کاربرد داشته‌است مثلا رهبران قبیله‌ها و طایفه‌ها از هدیه دادن برای قدردانی از افراد موفق و برتر آن گروه بهره می‌بردند.این هدیه ممکن بود یک سنگ کوچک زیبا، دندان حیوان، پوسته‌ی درخت یا چیزهای دیگر در طبیعت باشد
با پیشرفته شدن وسایل، هدیه‌ها هم شکل ظریف‌تر و هنرمندانه‌تری به خودش گرفت. مثلا روی سنگ‌ها و دندان‌های حیوانات حکاکی کردند و به شکل گردنبند درآمد  در دوران مصر باستان، بیش‌تر هدیه‌ها به فرعون‌ها داده می‌شد. فرعون‌ها اهرام بزرگ مصر را ساختند تا ثروت‌شان را بعد از مرگ‌شان ذخیره کنند. در دوران رم باستان، نشانه‌هایی به یک‌دیگر هدیه می‌دادند که نماد موفقیت بود. این رسم تا قرن‌ها بعد هم ادامه پیدا کرد و از آن زمان به بعد در فرهنگ غرب ماندگار شد. در قرون وسطی از هدیه‌ها برای جلب نظر پادشاه یا اعلام همبستگی درجنگ استفاده می‌شد
هم‌چنین هدیه‌های نامزدی و ازدواج مثل فلزات گرانبها و یک گله گاو یا گوسفند هم شامل می‌شد

امروزه خرید هدیه هنوز هم بخش جدانشدنی فرهنگ مردم است و این هدیه معرف هویت ما و پیامی است که برای گیرنده‌ی هدیه می‌فرستیم.

هدیه‌ها برای مناسبت‌ها و جشن‌های مختلف تهیه می‌شوند و وسیله‌ای برای برقراری ارتباط و نشان‌دادن احساسات‌مان هستند.

با این‌حال نفس هدیه‌دادن به خودی خود کار آسانی نیست و در سراسر دنیا و در همه‌ی فرهنگ‌ها هدیه‌دادن پیچیدگی‌های خودش را دارد. حتی امروزه ارگان ها و سازمان ها هر ساله به مناسبت های مختلف برای میهمانان و همکاران خود به فکر خرید هدایای سازمانی میافتند این خود نیز برگرفته ار فرهنگ هدیه دادن در گذشته است.

 

دلایل هدیه دادن درطول تاریخ

بررسی تاریخچه‌ی هدیه‌دادن نشان می‌دهد که دلایل زیادی پشت این کار است.

هدیه تقریبا در هر فرهنگی در سراسر تاریخ وجود داشته و دلایل هدیه‌دادن هنوز هم بدون تغییر باقی مانده اما نوع هدیه و روش یا مراسم هدیه دادن در طول زمان تغییر کرده است.
در این‌ قسمت چند دلیل برای هدیه دادن را با هم مرور می‌کنیم.

رویدادهای ویژه برای تبادل هدیه

مراسم پوتلاچ سرخپوستان آمریکا نمونه ای از تمایل انسان‌ها به تبادل هدیه در سراسر تاریخ است که زمان‌های خاصی را برای مهمانی دادن و هدیه دادن و گرفتن اعلام می‌کردند.

این مهمانی بزرگ برای جشن‌ گرفتن اتفاق‌های مختلفی مثل به دنیا آمدن نوزاد، پذیرفتن فرزندخواندگی یا ازدواج بود.
در واقع هدف اصلی پوتلاچ به نمایش گذاشتن هدیه دادن بود و موقعیت اجتماعی خانواده تعیین می‌کرد که بزرگی و ارزش هدیه‌ها چقدر باشد.

رابطه‌ی میان ملت‌ها

مصر باستان نمونه‌ای از این رابطه بوده و هست و هنوز هم با کشورهای دیگر تبادل هدیه دارد. مصری‌ها به همسایه‌شان یعنی هیتی‌ها کوزه‌های سنگی هدیه می‌دادند که روی آن نوشته‌های سلطنتی حکاکی شده‌بود.

نشان دادن عشق

یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین هدیه‌های تبادل شده در طول تاریخ، به نام عشق بوده‌است.روانشناسی هدیه دادن
بعضی از نمونه‌های تاریخی این هدیه، باغ‌های معلق بابل است که به همسر دلتنگ بخت النصر هدیه داده شد یا الماس ۶۸ قیراطی است که ریچارد برتون بازیگر به همسرش الیزابت تیلور داد   امروزه حلقه‌های نامزدی به عنوان هدیه‌ای سنتی است که برای نشان دادن عشق و تعهد هدیه‌داده می‌شود و صدها هدیه‌ی دیگر وجود دارند که برای اثبات عشق و محبت به معشوق داده می‌شوند. ما حتی روز خاصی به نام ولنتاین داریم که مخصوص تبادل هدیه و ابراز عشق میان زوج‌ها است

اثرات روانشناسی هدیه‌دادن

هدیه‌دادن تاثیر زیادی بر روابط میان انسان‌ها و ساختار اجتماعی دارد. شاید به همین دلیل است که فرآیند انتخاب هدیه و خرید آن گاهی اوقات باعث ایجاد استرس در افراد می‌شود.

می‌توان گفت که امروزه هدیه دادن در تمامی فرهنگ‌ها در سراسر جهان وجود دارد و در جشن تولدها، سالگرد ازدواج و آرزوی موفقیت برای عزیزان، بهبودی بیمار، نشان دادن عشق و محبت و سپاسگزاری استفاده می‌شود.

انسان‌ها هدیه‌هایشان را به اعضای خانواده، دوستان، همکاران، همسایه‌ها می‌دهند.هدیه برای مادر شوهر در روز مادر

هم‌چنین صنایع بزرگی مثل گلفروشی‌ها یا شیرینی‌فروشی‌های آنلاین در کار تولید و فروش هدیه‌ هستند که به افراد حتی در شلوغ‌ترین زمان این امکان را می‌دهند که هدیه‌های مناسب برای عزیزان‌شان و به مناسبت‌ها و دلایل مختلف تهیه کنند.

دلیل روانشناسی بسیار ساده ای ورای کادو دادن وجود دارد.
هدیه‌دهنده احساسات خودش را با فرستادن هدیه به گیرنده نشان می‌دهد و امیدوار است که این احساس خوب به گیرنده‌ی هدیه برسد.
گیرنده‌ی هدیه هم این احساسات را دریافت می‌کند و به این صورت یک رابطه شکل می‌گیرد.

ارتباط برقرارکردن با اطرافیان‌مان، به ما حس هدفمندی و رضایت می‌دهد. قدیمی‌ها می‌گفتند بخشیدن و هدیه دادن خیلی بهتر ازگرفتن هدیه است. وقتی که فوایدهدیه دادن را می‌فهمیم،‌ بیش‌تر متوجه معنای خاص این عقیده می‌شویم

چرا مهم است که هدیه بدهیم؟

پژوهشگران سال‌های زیادی است که در مورد اثرات حس خوبی که موقع هدیه‌دادن داریم،
تحقیق می‌کنند.

آن‌ها دریافته‌اند که با هدیه‌دادن می‌توانیم در زنگی اجتماعی و خانوادگی‌مان موفق‌تر باشیم و شادتر زندگی کنیم. در ادامه به چند دلیل اهمیت هدیه‌دادن می‌پردازیم.

دلایل اهمیت هدیه دادن

هدیه دادن خود دارای دلایل خاص و ویژه ای است که با دانستن آن ها به ارزش و اهمیت آن بیشتر پی می بریم.

 • احساس شاد بودن

ما در هنگام دادن هدیه به شخص در مورد خودمان و شخص گیرنده‌ی هدیه احساس شاد بودن می‌کنیم.

در آزمایشی از افراد خواسته شد که به اطرافیان‌شان هدیه بدهند. آن‌ها گزارش کردند که در مورد خودشان و زندگی‌شان احساس بهتر و شادتری دارند.

 • بالا رفتن روحیه و انگیزه افراد

تحقیقات نشان می‌دهد که هدیه دادن باعث بهتر شدن روحیه‌ی افراد می‌شود.

اگر دادن هدیه باعث می‌شود که احساس شادی و رضایت بیش‌تری داشته باشید، پس باعث می‌شود که روحیه‌ی بهتر و انگیزه‌ی بیش‌تری هم برای ادامه‌ی زندگی داشته باشید.

 • ارتباط اجتماعی بهتر

شما نه‌ تنها با هدیه دادن احساسات‌تان را نشان می‌دهید بلکه ارتباط قوی‌تری هم با آن فرد برقرار می‌کنید.
در واقع این ارتباط دوطرفه است و فرد گیرنده هم احساس صمیمیت بیش‌تری نسبت به هدیه دهنده پیدا می‌کند. این ارتباط اجتماعی بهتر به معنای بهبود روحیه و وضعیت ذهنی دو طرف است.خرید اینترنتی هدیه روز مادر و روز زن

 • مسری بودن هدیه‌دادن

وقتی کسی هدیه دادن را شروع می‌کند، نه تنها گیرنده‌ی هدیه به احتمال زیاد خودش هدیه می‌دهد بلکه اطرافیان‌شان هم به هدیه دادن ترغیب می‌شوند.

دلیل آن ترشح اندروفین در بدن است که هدیه‌دهنده از آن بهره می‌برد و دریافت‌کننده‌ی هدیه و اطرافیان‌ش هم از آن بهره می‌برند

 • عمل متقابل

این انتظار که هدیه‌روزی به خودت برمی‌گردد، حتی اگر ناخودآگاه و غیرمستقیم هم باشد،‌ اما در بین آدم‌ها وجود دارد.
در حالی که این تمایل در میان بعضی فرهنگ‌ها مثل فرهنگ ژاپنی شدیدتر است، شاید این ایده که شما چیزی برای هدیه دریافت می‌کنید که قبلا به کسی دیگر هدیه داده‌اید، در همه جای دنیا وجود داشته‌ باشد و واضح‌ترین مثال آن در زمینه‌ی مهمان‌نوازی است.

میهمان اغلب اوقات انتطار دارد روزی در نقش میزبان باشد تا هدیه‌ی مهمان‌نوازی که دریافت کرده بود را به مهمانش بدهد

 • معنای هدیه دادن:

«هدیه دادن» و «هدیه گرفتن» از كارهای جالبی است كه در تمام دنیا به مناسبت‌های مختلف انجام می‌شود و از هر جنس و رنگ و سن كه باشید، این كار باعث ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و بهتر بین شما و دهنده یا گیرنده هدیه می‌شود.
خیلی‌ها هدیه گرفتن را دوست دارند و عده‌ای دیگر هم بر عكس، از دادن هدیه بیشتر لذت می‌برند. شاید به نظر كمی عجیب آید اگر همین كار ساده كه با نیت دوستی و همدلی بیشتر انجام می‌شود، خودش عامل دلخوری و ناراحتی به حساب آید!
تا به حال با خودتان فكر كرده‌اید كه اگر قرار باشد به دوست یا طرف تجاری یا… در كشوری دیگر برخورد كنید، چه هدیه‌ای برای او مناسب است و آیا اصلا از گرفتن هدیه لذت خواهد برد یا خیر؟!
اشاره مختصر به آداب و رسوم مربوط به گرفتن و دادن هدایا در برخی كشورها اهمیت این موضوع را بیشتر مشخص خواهد كرد!!
نحوه دادن و گرفتن هدیه، زمان دادن آن، نوع و حتی نحوه كادوپیچی آن نیز بسیار مهم و قابل توجه استهدیه برای مادربزرگ

 • چینی‌های دودستی
  چینی‌ها هم مانند بسیاری از مردم مشرق‌زمین به دادن و گرفتن هدیه اهمیت زیادی می‌دهند. آنها معتقدند كه دریافت هدیه باید با دو دست انجام شود و گیرنده آن باید در هنگام دریافت، كف دست‌های خود را بالا نگه دارد و تا زمانی كه قدردانی و تشكر را به حد وفور در كلام و اجزای صورت خود نشان نداده اند، نباید هدیه را به زمین بگذارند! باز كردن هدیه در جلوی روی شخصی كه آن را تهیه كرده است، در فرهنگ و آداب چینی‌ها كار خوشایند و صحیحی به‌نظر نمی‌رسد و می‌گویند در صورتی كه گیرنده از صمیم قلب و به‌راستی از هدیه خوشش نیاید با تغییر حالتی كه در چهره او ایجاد می‌شود باعث كدورت خاطر فرد دهنده هدیه می‌شود.
  نكته جالب اینكه زمان دادن هدیه به یك چینی باید انتظار داشته باشید كه او تعارف زیادی بكند و در شروع هدیه را قبول نكند اما اصرار كنید حتما موفق خواهید شد
 • هدایای نامناسب
  ▪ هرگز به سراغ ابزار و وسایل تیز و برنده مثل قیچی، چاقو و… نروید. این وسایل را مظهر و نماد قطع ارتباط و دوستی می‌دانند.
  ▪ ساعت: جالب است بدانید كه معادل انگلیسی ساعت در گویش چینی كلمه «مرگ» است و بهتر است به سراغ این هدیه نروید.
  ▪ دستمال: این هدیه هم نمادی از گریستن، عزاداری و غم و ناراحتی به حساب می‌آید.
  ▪ هرگز از یك كالا به تعداد ۴ تهیه و به‌عنوان هدیه به یك چینی تقدیم نكنید، چون عدد ۴ هم در نظر آنها خوش‌یمن و خوشایند نیست. البته توجه داشته باشید كه یك عدد یا تعداد فرد از جنسی هم مقبول نیست و بهتر است هدایا زوج باشد. مثلا ۲ عدد كتاب و…
  اگر مشكل تهیه هدیه را پشت‌سر گذاشتید از كادوپیچی غافل نشوید! هدیه مورد نظر را هرگز در كاغذ سفید، سیاه یا آبی نپیچید، چون نزد چینی‌ها، رنگ‌های ذكر شده بوی مرگ و غم دارد. در عوض سراغ قرمز، زرد یا صورتی بروید تا شادی را به دوست چینی خود هدیه كرده باشید. البته هرگز پیام دوستانه خود را با خودكاری با جوهر قرمز روی هدیه تهیه شده ننویسید، چون غیرمستقیم سفارش و دعوت به قطع رابطه كرده‌اید

هدایای مناسب

بهترین هدیه بین مردم كشورهای مختلف معمولا سوغات و هدایای خاص یك سرزمین است. حتی دادن نوار یا CD از موسیقی‌های مربوط به یك كشور یا عكس‌هایی از جاذبه‌ها و مناظر طبیعی.

 ● در هندوستان چه خبر؟
هدیه دادن گل معمولا بین تمام مردم در نقاط مختلف دنیا كار جالب و پسندیده‌ای است اما باید دقت شود كه از چه گلی و به چه تعدادی استفاده می‌شود. برای مثال در هندوستان گل یاس را برای مراسم تدفین و عزاداری استفاده می‌كنند و بهتر است در مناسبت‌های دیگر به سراغ این گل نرفت.
مساله دیگری كه باید بسیار به آن توجه شود، عدم استفاده از كالاهای چرمی یا كالاهایی است كه از اجزا و اعضای بدن حیوانات ساخته شده است. این هدایا هر چند گرانقیمت و باارزش هم باشد در میان مردم هند طرفداری ندارد و اسباب ناراحتی ایشان را فراهم می‌كند.
در كشور هندوستان و برای مردم این سرزمین هم نباید از كاغذهایی به رنگ سیاه یا سفید برای بسته‌بندی هدایا استفاده كرد! سراغ سایر رنگ‌ها بروید

 • باید و نبایدها در ژاپن
  ژاپنی‌ها هدیه دادن را راه محترمانه و مناسبی برای برقراری ارتباط می‌دانند. آنها معمولا در نخستین آشنایی و شروع ارتباط هدایایی را رد و بدل می‌كنند و نكته مهم و قابل توجه این است كه در تهیه هدیه هرگز به سراغ كالاهای خاص و خیلی گرانقیمت نمی‌روند و پس از تهیه كادویی مناسب حتما آن را با كاغذ كادویی مناسب كه به رنگ‌های روشن و یا رنگ سفید نباشد، كادوپیچی كرده و در حالی كه آن را با دو دست تقدیم می‌كنند، دائما به كم‌ارزشی هدیه و ارزش واقعی گیرنده آن اشاره می‌كنند (چیزی شبیه به تعارفات معمول در كشور خودمان!)
  البته ژاپنی‌ها هم مانند چینی‌ها هرگز ۴ قلم از یك كالا را هدیه نمی‌دهند چون عدد ۴ را عدد خوبی نمی‌دانند و نشانی از مرگ در آن دیده می‌شود
 • تایلندی‌های عشق سه
  تایلندی‌ها با عدد ۳ رابطه خوبی دارند. آنها ترجیح می‌دهند ۳ قلم از یك كالا را هدیه داده یا هدیه بگیرند و برای كادوپیچی كردن هدایا هم معمولا از كاغذهایی با رنگ روشن و روبان روشن استفاده می‌كنند.
  ▪ نكته مهمی كه باید توجه داشت این است كه:
  «هرگز كاغذ كادویی هدیه دریافتی از یك تایلندی را جلوی چشمان او پاره نكنید و سعی كنید با دقت و حوصله آن را باز كنید تا به كاغذ كادویی آسیبی نرسد و دوست تایلندی حركت شما را بی‌احترامی تصور نكند
 • دست راستی‌های مالزی
  در اینجا هدایا را فقط با دست راست تقدیم می‌كنند و معمولا از رنگ‌های قرمز و سبز به‌عنوان كاغذ كادویی استفاده می‌شود
 • دستمال ایتالیایی
  ▪ ایتالیایی‌ها هم مانند ما رسم دارند در اولین حضور خود در خانه یك دوست، هدیه‌ای برای او تهیه كنند.
  ▪ رسم است كه گیرنده هدیه معمولا هنگام دریافت آن و بلافاصله هدیه‌ای را كه معمولا با دقت و ظرافت بسیار بسته‌بندی شده باز نكند.
  ایتالیایی‌ها معمولا ترجیح می‌دهند شیرینی، شكلات، كتاب و یا صنایع دستی كشوری دیگر را به‌عنوان هدیه دریافت كنند.
  ▪ آنها نیز از گرفتن و دادن هدایای تیز و برنده‌ای همچون كارد احساس رضایت ندارند و آن را نوعی تبادل احساسات منفی و ناخوشایند می‌دانند.
  گرچه در این كشور هم گل و هدیه دادن آن بسیار مورد توجه و پسندیده به‌نظر می‌رسد اما در دادن انواع گل توجه بسیاری می‌شود و برای مثال «گل رز»را فقط مخصوص روابط عاشقانه می‌دانند.
  ▪ هرگز به كسی دستمال هدیه نمی‌دهند، چون آن را نشان غم و اندوه می‌دانند.
  ▪ برای كادوپیچی به سراغ رنگ سیاه یا طلایی هم نمی‌روند، چون این رنگ‌ها هم مناسب مراسم عزاداری است. به همین جهت از رنگ ارغوانی كه بسیار خوش‌یمن و محبوب است استفاده می‌كنند

هدیه دادن در فرهنگ ایران باستان

تاریخ ایران باستان سرشار از رسومی است که در گذر تاریخ به فراموشی سپرده یا به نوعی دچار تغییراتی شده است. در فرهنگ ایرانی، هدیه دادن و هدیه گرفتن اهمیت زیادی دارد و تاکنون نیز این رسم با وجود تغییراتی، ادامه یافته است.

تاریخ بیهقی

تاریخ بیهقی به عنوان کتابی که اوضاع دربار ایران را روایت می­کند و شاهنامه که روایت‌گر تاریخ ملی ایران است، منابعی هستند که می­توان بسیاری از رسوم گذشته ایران را در آن جست وجو کرد. رسم هدیه دادن که در ایران به دلایل مختلفی از جمله مسایل سیاسی و اقتصادی انجام می­شده است، پس از اسلام نیز مورد حمایت خلفا قرار گرفت و تثبیت شد و ادامه یافت. از این رو، در دربار غزنویان نیز به شکل­های مختلفی شاهد اهدای هدایای ذی­قیمت در مناسبت‌های مختلفی هستیم.

در این پژوهش رسم هدیه دادن در دو کتاب تاریخ بیهقی و شاهنامه فردوسی مورد بررسی قرار گرفته و مواردی چون: انواع هدیه، مناسبت هدیه دادن و اقلام هدیه مشخص شده است. براساس یافته­های پژوهش در تاریخ بیهقی، هدیه دادن بیشتر جنبۀ تشریفاتی و سیاسی دارد و در شاهنامه دلایل حماسی است که بیشتر جلب نظر می­کند. در هر دو کتاب، خلعت دادن بیشترین بسامد را دارد، اما توصیف جزئیات هدایا و ذکر اقلام آن در تاریخ بیهقی بیشتر جلوه می‌کند و در شاهنامه کلی‌تر است

هدایای ایرانی، هدایای جذاب با رنگ و بوی فرهنگ والای ایرانی

در گذشته از محصولاتی نظیر پارچه و ظروف سفالی برای هدیه دادن استفاده می‌شده است. ویژگی همه این محصولات دست ساز بودن و ایرانی بودنشان است. به بیان دیگر ایرانیان کالاهایی که خود تولید و تهیه کرده و برای ساخت آن تلاش فراوان می‌کردند را هدیه می‌دادند و ارزش و ماهیت اصلی پیشکش‌ها در واقع کار یدی و زحمت و تلاش پشت آن بوده است.خرید صنایع دستی بهبهان

محصولاتی که در گذشته در ایران تولید می‌شده‌اند تنوع زیادی دارند. سفالگری از صنعت‌های کهن و اصلی در ایران باستان به شمار می‌آید. هنری که از آب و خاک و آتش و دستان توان‌مند استادکارانش ظروف زیبا و چشم نواز پدید می‌آورد. سفالگری اما در آنجا متوقف نمی شود بلکه به علاوه این موارد روی سطح این ظروف زیبا هنر نقاشان نیز می‌نشیند. طرح‌های مختلف از گل و پرنده و ابرهای آسمانی گرفته تا نقش ماهی و چوگان  که بر روی سفال ها قرار می‌گیرد. به واسطه این نقوش زیبایی این ظروف را را دو چندان می‌کند.

از دیگر محصولاتی که ایرانیان از دیرباز تاکنون تولید می‌کنند ظروف و اشیای فلزی هستند. ظروفی از جنس آهن، مس، طلا، نقره و از این قبیل از دیرباز در سرزمین ایران ساخته و پرداخته می‌شدند. قبلاً این ظروف صرفاً جنبه کاربردی داشتند. موارد استفاده آن‌ها هم معمولا پختن غذا و نگه‌داری مواد خوراکی در آن بوده است.

امروزه با گسترش استفاده و خرید صنایع دستی، این محصولات کاربرد زینتی نیز پیدا کرده اند. ظروف زیبای قلم زنی شده، ملیله کاری‌ها و یا مس و پرداز مثال های کوچکی از این خانواده بزرگ است. هنرهای دیگری نظیر قالی‌بافی نیز در ایران ابداع شده‌اند که از حوصله این نوشتار خارج است. اما ویژگی همه‌ی این محصولات این است که درگذشته به عنوان هدایای ایرانی استفاده می‌شده‌اند

سه نکته خیلی مهم در هدیه دادن

پول به عنوان هدیه به کسی ندهید

ساده ترین و بدترین انتخاب برای هدیه پول دادن است! این یعنی من کم‌ترین زمان را هم برای تو نگذاشته‌ام و حتی نمی‌دانم تو به چه چیزی یا چه نوع تجربه‌ای علاقه داری.

روش‌های خلاقانه: تجربه خلق کنید

اگر پول بدترین چیز این دنیا برای هدیه دادن باشد، بهترین آن خلق تجربه‌ی هدیه گرفتن برای کسی است که دوستش دارید. یعنی فرآیند هدیه دادن و یا خود هدیه را تبدیل به تجربه‌ای خوشایند و به یادماندنی برای او کنید. به این معنا که هدیه خاص شما باید یک تجربه باشد نه کالا. مثلا بلیط کنسرت، رزرو سفر و حتی سلکشنی از موزیک‌هایی که دوست دارد! یا اگر هدیه لباس، ادکلن، کتاب، گجت یا اکسسوری خاصی است، فرآیند هدیه‌دادن را تبدیل به تجربه و معنادار کنید.هدیه روز مرد

این موضوع ارتباط مستقیم به انتخاب شما دارد. انتخاب هدیه مناسب، یعنی این که من چقدر تو را می‌شناسم و با روحیات تو آشنا هستم. اگر قلم خوبی دارید، اضافه کردن متنی به هدیه، که حس‌تان را به او بیان می‌کند، تجربه‌ای به یادماندنی می‌آفریند. پکینگ یا بسته‌بندی را هم جدی بگیرید. اولین حسی که هدیه گیرنده از هدیه شما می‌گیرد ارتباط مستقیم با بسته یا کادویی دارد که هدیه در آن قرار داده شده است.

هدیه دادن بیان دوست‌ داشتن است

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره هدیه دانست، این است که هدیه دادن یک وظیفه نیست که باید وظیفه خود را  انجام داد و آن را از سر باز کرد. هدیه دادن یکی از مهم‌ترین ابزارهای ما برای بیان عشق‌مان است. باید به آن فکر کرد، وقت گذاشت و حتی برنامه‌ریزی کرد. هیچ چیز در این دنیا مهم‌تر از این نیست که ما شادی خلق کنیم و یکی از مهم‌ترین راه‌های خلق شادی هدیه‌‌ی معنادار و ارزشمند استهدیه برای روز زن و روز مادر

چطور برای کودکان هدیه انتخاب کنیم؟

هر یک از ما به خوبی به خاطر داریم که وقتی در جشن تولد خود هدایایی دریافت می‌کردیم که به درد والدین ما می‌خورد یا زمانی که به جای کادو مبلغی پول را به عنوان هدیه دریافت می‌کردیم چه حالی داشتیم. معمولا علت دریافت چنین هدایایی این است که کسی که کادویی برای تولد یک کودک می‌خرد پیش خود فرض می‌کند که آن کودک همه چیزهای مورد نیاز خود را به علاوه تعداد زیادی اسباب بازی متنوع دارد و نمی‌خواهد با صرف هزینه غیرضروری چیزی تهیه کنند که به کار نخواهد آمد.روز دانش آموز

در این مطلب هدایایی را به شما معرفی می‌کنیم که هم کودکان را خوشحال می‌کند و هم کاربردی است.

بازی‌های فکری

یک کودک هر تعدادی هم که بازی فکری داشته باشد بازهم می‌تواند با بازی‌های فکری جدید چیزهای جدیدی بیاموزد. ضمنا بازی‌های فکری زیاد جا گیر نیستند پس لازم نیست نگران تبعات خرید این کادو برای مادر و پدرانی باشید که فضای زیادی برای اسباب‌بازی‌های فرزند خود ندارند.

کراوات و پاپیون

کودکان هم گاهی نیاز به لباسهای رسمی دارند. با وجود این که لباس کودک به سرعت به علت تغییر سایز غیرقابل استفاده می‌شوند، کراوات‌، پاپیون‌ها و اکسسوری‌های کودکان در سنین مختلف قابل استفاده هستند و خیلی زود کوچک نمی‌شوند. ضمنا می‌توان آن‌ها را با هر لباسی ست کرد و استایل‌‌های متنوعی برای آن‌ها ایجاد کرد

.

چطور برای مردها هدیه بخریم؟

همه ما روزهایی را تجربه کرده‌ایم که برای خرید هدیه برای مردی که دوست داشته‌ایم، پدرمان، پارتنرمان، برادرمان، نامزدمان یا شوهرمان، سرگردان مراکز خرید بوده‌ا‌یم و آخر سر هم بفهمی نفهمی، از سر اجبار هدیه‌مان را انتخاب کرده‌ایم! بله درست است! مردها، علاوه بر آنکه موجودات سختی در همنشینی هستند، پدر انسان را هم در انتخاب هدیه در می‌آورند!بهترین هدیه روز مرد

یکی از بهترین کارهایی که می‌شود برای راحت‌تر کردن پروسه خرید برای این جنس محکم و قوی انجام داد شناختِ روحیات او از جنبه روانشناختی است. واقعیت این است که برخلاف خانم‌ها، برای آقایان این طور است که، هرچه هدیه کاربردی‌تر، جذاب‌تر! و این که معمولا و نه همیشه، آقایان کمتر از هدایای دکوری خوششان می‌آید. با تمام این تفاسیر بیایید چند نمونه از هدایایی که تجربه نشان داده مردها با توجه به استایلشان در نود و نه درصد موارد عاشقش می‌شوند را با هم مرور کنیم.

 

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد