هنر قدردانی از دیگران

تشکر و قدردانی دو کار خیلی ساده هستند که با وجود سادگی بسیاری از ما آن را انجام نمی‌دهیم. گفتن کلمه متشکرم یا انجام کاری که قدردانی شما را نشان دهد، زندگی شما را متحول می‌کند.

 قدردانی از دیگران

این کار هرچند ساده شما را در چشم دیگران فردی قابل اعتماد و قدردان نشان می‌دهد و انرژی مثبت را به سمت شما روانه می‌کند. حتما شما نیز نمونه‌هایی از این موضوع را دیده‌اید.

راه‌های مختلفی برای تشکر و قدردانی از افراد زندگی‌تان و حتی خداوند بخاطر نعمت‌هایی که به شما داده وجود دارد.

هدیه روز دانش اموز

هدایای سازمانی

حال چطور می توان یک قدردانی درست کرد؟

در اینجا ما به شما روش های صحیح و تاثیرگذاری که با استفاده از آن می توانید محبت خود را به طرف مقابلتان نشان دهید بیان می کنیم. با استفاده از این روشها قدردانی شما صد چندان تاثیر خواهد داشت.

1- حتما در هنگام تشک رکردن نام شاخص را بیان کنید

یادتان باشد در زمان تشکر کردن از کسی حتما نام او را به زبان بیاورید. نام شخص مهم ترین کلمه برای هر کسی است که دوست  دارد از زبان دیگران بشنود. وقتی شما نام فرد را به کار می برید از نظر روانشناسی تاثیر عمیقی بر وی می گذارید و باعث خوشحالی وی می شوید.
در این حالت است که او به عمق احساس قدرشناسی شما پی می برد و از این بابت خوشحال می شود.

2- پس از به کار بردن نام فرد از عبارت متشکرم استفاده کنید

هنگامی که شخصی برای شما کاری انجام می دهد بهترین چیزی که دوست دارد از زبان شما بشنود به کار بردن عبارت متشکرم بعد از به کاربردن دوستانه ام اش مانند سعید جان متشکرم و یا آقای محمدی عزیز بسیار سپاسگزارم.
در این حالت است که تاثیر سپاسگزاری شما بر وی صد چندان می شود.

هدایا تبلیغاتی بانک ها

شيوه‌هاي قدرداني:
1ـ يكي از روشهايي كه مي‌توانيم از ديگران قدرداني كنيم سپاسگزاري و تشكر كردن كلامي از عمل آنها مي‌باشد.
2ـ روش ديگر نامه نوشتن است كه با اين شيوه به طرف مقابل مي‌فهمانيم كه قدر محبتهاي او را مي‌دانيم.
3ـ لبخند زدن روش ديگري مي‌باشد كه بوسيله اين حركت غيركلامي از ديگري يا ديگران قدرداني مي‌كنيم .
4ـ به گردش بردن فرد يا افرادي كه در حق ما ابراز محبت كرده‌اند.
5ـ كمك كردن در كارهاي منزل نيز مي‌‌تواند مراتب قدرداني ما را نشان دهد.
6ـ از جمله روشهايي ديگر صرف كردن وقت با ديگران است مثلاً‌ مرد براي قدرداني از زحمات همسرش مي‌تواند مدت بيشتري از وقت خود را با او بگذراند و بالعكس
7ـ نگهداري از بچه‌ها شيوه ديگري جهت دستيابي به اين امر مهم است.
8ـ حمايت و وفاداري از طرف مقابل
9ـ گوش دادن همراه با علاقه به طرف مقابل

روشهايي كه ميتوانيم قدرداني را در خود پرورش دهيم:
1- آموختن مهارتهاي كلامي و غيركلامي كه بوسيله آنها مي‌توان از ديگران قدرداني نمود مثل استفاده از كلمات و جملاتي كه هنگام قدرداني استفاده مي‌شود و يا لبخند زدن.
2- قدرداني از كلماتي و جملات كوچك شروع كنيم تا به جملات بزرگتري برسيم مثلاُ گفتن متشكرم يا ممنون
3- تمرين به روش تجسم خيالي يعني افرادي كه قرار است از آنها قدرداني كنيم ابتدا آنها را مجسم كرده و به ايفاي نقش بپردازيم.
4- روش ديگر تمرين در مقابل آئينه است. لازم به ذكر است تمرين روبروي آئينه شيوه‌اي است كه انسان مي‌تواند به مهارتهاي زيادي با استفاده از آن دست يابد.

نكاتي كه در قدرداني بايد مورد توجه قرار دهيم:
1ـ قدرداني بايد دقيقاً‌ از افرادي كه لازم است انجام گيرد به اين معنا كه اگر بخواهيم از همسر خود درمقابل عملي كه انجام داده قدرداني نمائيم بايد اين سپاسگزاري را از خود همسر انجام دهيم و نه فرزندان.
2ـ كيفيت و كميت قدرداني بايد متناسب با كيفيت و كميت عمل انجام شده باشد.
3ـ سعي كنيم قدرداني از شيوه‌هاي كلامي و غيركلامي تواما استفاده كنيم مثلاً‌ تشكر كردن به همراه لبخند زدن.
4ـ عمل قدرداني را محدود به سن اشخاص نكنيم مثلاً نگوئيم كه چون بچه كوچك است نياز به قدرداني ندارد.
5ـ موضوع يا مسئله‌اي كه از آن قدرداني مي‌كنيم بايد دقيقاً‌ مشخص شود تا فرد متوجه شود از كدام كار او قدرداني نموده‌ايم.بهترین هدیه برای خانم ها

 • سپاسگزاری از عزیزان

 1. کارت تشکر برای عزیزانتان ارسال کنید. این کارت ها را می توانید علاوه بر معلم ها برای اعضای خانواده و دوستان یا هرکسی که تاثیر مثبت در زندگی شما دارد، نیز تهیه کنید. شما می توانید این کارت را برای بهترین دوست خود ارسال کنید و منتظر یک موقعیت ویژه نمانید. ارسال کارت برای عزیزان و بیان قدردانی ساده ترین راه برای سپاسگزاری و نشان دادن محبت خود به دیگران است.
 2. برای دوستان خود کار انجام دهید. برای بیان سپاسگزاری خود، فقط به ازای کارهایی که دیگران انجام می دهند نباید به آنها محبت کنید، بلکه تنها به دلیل اهمیتی که برایتان دارند می خواهید کمکشان کنید. آرامش آنها برایتان مهم است. به عنوان مثال زمانی که مشغله دارند، برایشان یک فنجان قهوه یا چای آماده کنید یا مراقبت از کودکش را به وی پیشنهاد دهید یا هر کمک دیگری که تاثیر مثبت بر روی دوستتان می گذارد.
 3. محبت و سپاسگزاری خود را به اعضای خانواده اعلام کنید. اگر می خواهید به اعضای خانواده خود نشان دهید که تا چه اندازه برایتان مهم هستند، باید هر روز به آنها یادآوری کنید که چقدر دوستشان دارید و همیشه قدردان کارهایی که می کنند هستید. به این منظور می توانید برایشان وقت بگذارید، با آنها بازی کنید، تلویزیون تماشا کنید یا در آشپزی به آنها کمک کنید.
 4. به یکدیگر هدیه بدهید. برای هدیه دادن به یکدیگر لازم نیست حتما هدیه ای گران قیمت انتخاب کنید. به این طریق سعی دارید به فرد مورد علاقه خود نشان دهید که چقدر برایش ارزش قائل هستید. به علائق دوستان و اعضای خانواده خود توجه داشته باشید. به این ترتیب انتخاب هدیه برایتان راحت تر خواهد بود.
 5. برای دیگران گل بفرستید. ارسال گل تنها برای تبریک تولد استفاده نمی شود. با خریدن یا ارسال بی مناسبت گل به دیگران ابراز محبت کنید.
 6. غذای مورد علاقه دیگران را بپزید. ذائقه اعضای خانواده خود را می شناسید، بهتر است زمان بگذارید و یک کیک کوچک برایشان بپزید. برای دوستان خود کلوچه ببرید، مطمئن باشید با این کار دیگران را خیلی خوشحال خواهید کرد.
 7. به افراد مسن احترام بگذارید. راه دیگر برای نشان دادن محبت و قدردانی کردن از دیگران احترام گذاشتن به سالمندان است. به این طریق به آنها نشان دهید که چقدر برایتان مهم هستند. حتما به آنها نشان دهید که چقدر قدردانشان هستید. به صحبت های آنها گوش دهید و برایشان وقت بگذارید.
 8. در تمیز کاری و مرتب کردن به دیگران کمک کنید. روش دیگر برای نشان دادن محبت کمک به دیگران است. می توانید به دیگران در زمان تمیز کردن خانه، شستن ماشین یا هر کار دیگری کمک کنید.
 9. لیست کارهایی که دیگران برایتان انجام داده اند را تهیه کرده و به آنها نشان دهید. به این طریق به آنها یادآوری می کنید که حتی کوچکترین کارهایی که برایتان انجام داده اند، نادیده گرفته نمی شوند.
 10. به دیگران گوش بدهید. گوش دادن به صحبت های دیگران نیز یکی دیگر از روش هایی است که می توانید به دیگران نشان دهید قدردان آنها هستید. در این مواقع فقط کافیست در کنار فرد مورد نظر بنشینید، تلفن همراه خود را خاموش کنید، تماس چشمی با وی برقرار کنید و فقط به صحبت های او گوش دهید. با وجود مشغله های امروزی گوش شنوا چیزی است که افراد بسیاری به آن نیاز دارند.
 11. در مقابل جمع از دیگران تشکر کنید. تشکر از فرد در مقابل دیگران تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت، اما این تشکر کردن باید طوری باشد که باعث خجالت کشیدن وی نشود.

 قدردانی‌تان را نشان دهید

ما گاهی آن‌قدر گرفتار و درگیر زندگی می‌شویم که قدردانی از دوستان و عزیزانمان را فراموش می‌کنیم. ما معمولا وجود هر چیزی یا هر کسی را که در زندگی داریم بدیهی می‌دانیم و البته این کار را هرگز عمدی انجام نمی‌دهیم؛ بنابراین سپاسگزار وجود عزیزانتان باشید و برای ابزار این قدردانی روش‌هایی بیابید، مثلا:

 • می‌توانید دفتری برای نوشتن مواردی که قدردان آنها هستید اختصاص دهید و بعد آن را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید؛
 • سعی کنید از عزیزانتان به‌خاطر کارهایی که انجام داده‌اند، حتی کارهای کوچک، تشکر کنید (مثلا بگویید «مرسی که ظرف‌ها را شستی. واقعا کمک تو برایم ارزش دارد»)؛
 • به عزیزتان بگویید «دوستت دارم» یا برای او یادداشتی بگذارید و به او بگویید که وجودش چقدر برای شما مهم است و او لبخند به لب‌هایتان می‌آورد یا به زندگی‌تان معنا می‌بخشد.

روز دانش آموزکارهای عملی که برای ابراز تشکر می توانید بکیند

1- اگر شرایط تشکر حضوری نبود:

حتما با زنگ زدن و صحبت صمیمانه با طرف مقابلتان مراتب احترام و ادب خود را به شخصی که لطفی که برایتان کرده است را به جا آورید.

2- ارسال کارت تشکر

ارسال یک متن نوشته یا کارت تشکر به دلیل ماندگار بودن با وجود هزینه کمی که برای شما دارد اما تاثیر به سزایی در طرف مقابل دارد.

3- یک گلدان سبز به او هدیه دهید

دادن یک گلدان سبز به طرف مقابلتان باعث می شود که او با هر روز رسیدگی و دیدن شادابی گلدان از دیدنش لذت ببرد و هر روز شما را و تشکر شما را به یاد آورد.

4- دعوت کردن طرف مقابلتان

اگر برایتان مقدور است شخصی که به شما محبتی کرده است را به یک مهمانی شام دعوت کنید. یا اینکه او را به یک کافی شاپ و محیط دنج برای نوشیدن یک قهوه دعوت کنید. این کار مراتب احترام و تشکر شما را به او می رساند.

5- با توجه به سلیقه اش برایش یک بلیط سینما، تاتئر استخ رو غیره را تهیه کنید . با این کار قطعا او را خوشحال خواهید کرد. خصوصا اینکه به سلیقه او هم احترام گذاشته اید و روزی خاطره انگیز برایش ایجاد کرده اید.

6- دعوت به سفر برای تشکر و قدردانی

چنانچه شخص مقابل شما کاری بزرگ و قابل توجه برای شما انجام داده باشد شما میتوانید با ترتیب دادن یک مسافرت کوتاه و یا چند روزه از وی تشکر کنید.

خاطره یک سفر بیاد ماندنی باعث می شود فرد بسیار از این کار شما احساس رضایت داشته باشد و خوشحال باشد از اینکه کاری برای شما انجام داده است.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد