راهنمای سفر به بلگراد + عکس و آدرس

در این مطلب راهنمای سفر به بلگراد را برای شما آورده ایم. بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر صربستان است، نام این شهر در لغت به معنای سفید است. شهر زیبای بلگراد در بهار و تابستان میزبان هزاران گردشگر است. بلگراد در سال ۱۵۲۱ به دست نیروهای عثمانی اشغال شد و از آن تاریخ تا سال ۱۸۴۱ ضمیمه آن امپراتوری بود. در این سال بلگراد در خلال نبردهای عثمانی و اتریش از ممالک عثمانی جدا شد و به امپراتوری اتریش-مجارستان پیوست. پس از فروپاشی امپراتوری اخیر در سال ۱۹۱۸ تا ۲۰۰۳ بلگراد پایتخت یوگسلاوی بود.

راهنمای سفر به بلگراد

بلگراد در حدفاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته است و بیش از یک‌میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد. بیشتر ساکنان شهر اقوام مجاری هستند که پیشینیان آن‌ها در ابتدای قرن ۶ میلادی در این نقطه ساکن شده بودند. بلگراد جایی است که در آن تاریخ و مدرنیته با هم برخورد کرده‌اند، جایی که قرون‌وسطی با دوران معاصر ادغام شده است. بلگراد یا شهر سفید در طول تاریخ با شکست‌های زیادی مواجه شده، بارها از بین رفته و دوباره بازسازی شده است و به دلیل همین روحیه قوی زندگی در جای‌جای آن جریان دارد.


جاهای دیدنی بلگراد


قلعه بلگراد

قلعه بلگراد (The Belgrade Fortress) یکی از دیدنی‌های این شهر و کشور است که دیدن آن برای هر گردشگری الزامی است. این قلعه در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب، در بخش جدید بلگراد واقع شده است. این قلعه از سال ۱۹۷۹ تحت حفاظت مجموعه فرهنگ و گردشگری این کشور بوده است. در سال های دور این قلعه نماد مقاومت و دفاع از شهر بلگراد بوده و در خود جاذبه‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فردی را جای داده است.

 

 


میدان جمهوری بلگراد

میدان جمهوری بلگراد یکی از معروف‌ترین میدان‌های بلگراد است که به خاطر یادمان شاهزاده میهایلو (Prince Mihailo)، موزه ملی و تئاتر ملی، معماری بی‌نظیر، کافه‌ها و رستوران‌هایش به یکی از جاذبه‌های پرطرفدار شهر بلگراد تبدیل شده است.


سالن تئاتر دراما بلگراد

سالن تئاتر دراما بلگراد در سال ۱۹۴۷، افتتاح شد و اولین سالن‌ تئاتر بلگراد بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود. امروزه تئاتر دراما بلگراد به اجرای نمایشنامه‌های ادبی کلاسیک و آونگارد می‌‌پردازد. با اصلاحات بنای تئاتر دراما در سال ۲۰۰۳، این سالن تئاتر به سطح استانداردهای برتر اروپایی رسید.


موزه نظامی بلگراد

موزه نظامی بلگراد (Belgrad Military Museum) گذشته پرفرازونشیب بلگراد و حوادثی را که جنگ‌ها در آن رقم زده‌اند، روایت می‌کند. با افتتاح در سال ۱۸۷۸، مجموعه موزه شامل سه هزار قطعه باستانی و مدرن است. در این موزه شاهد تغییر و تکامل اسلحه‌ها، زرادخانه‌ها (محل نگهداری اسلحه‌ها و مهمات) و تاکتیک‌های جنگی در طول عصرهای مختلف هستید و می‌توانید اشیای تاریخی و باارزشی مثل شمشیرهای رومی، کلاه‌خودهای به‌جا‌مانده از یونان باستان و تانک‌های مورداستفاده در جنگ بوسنی را از نزدیک ببینید.

باغ وحش شهر بلگراد

باغ وحش شهر بلگراد که با نام باغ امیدواری هم شناخته می‌شود، در منطقه کاله مگدان کوچک واقع شده است. این باغ در سال ۱۹۳۶ به دست ولادا ایلیتس (Vlada Ilic) شهردار وقت بلگراد بازگشایی شد و خیلی زود جای خود را در میان مردم شهر باز کرد. در آغاز، مساحت این باغ وحش ۳/۵ هکتار بود و رفته‌رفته وسعت آن به ۱۴ هکتار افزایش یافت. در جریان جنگ جهانی دوم باغ‌وحش بلگراد خسارت زیادی دید و بیشتر جانوران آن سر به نیست شدند.

مسجد بایراکلی بلگراد

مسجد بایراکلی بلگراد با ساخت در سال ۱۵۷۵، تنها مسجد از ۲۷۳ مسجدی به شمار می‌رود که توسط امپراتوری عثمانی‌ها در این شهر بنا شد. بین سال‌های ۱۷۱۷ تا ۱۷۳۹ و هنگام اشغال بلگراد توسط اتریشی‌ها، مسجد به صورت کلیسایی رومی تبدیل شد و پس از بازپس‌گیری شهر توسط عثمانی‌ها، به شکل مسجد تغییر کاربری داد. در آشوب‌های سال ۲۰۰۴ در کوزوو، مسجد بایراکلی در آتش سوخت. بنای مسجد بعدها تحت بازسازی قرار گرفت و به شکل امروزی درآمد.

محوطه سلطنتی بلگراد (رویال کامپوند)

محوطه سلطنتی بلگراد یا رویال کامپوند (Royal Compound Belgrade) مجموعه‌ای از کاخ‌های خاندان سلطنتی صربستان را شامل می‌شود که بین سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۳۷ در آن‌ها ساکن بودند. با وسعت ۱۳۴ هکتار، بناهای اصلی این محوطه کاخ سلطنتی و کاخ سفید نام دارند. برخی از ساختمان‌های خدماتی نیز گاراژها، سربازخانه‌ها و آشپزخانه‌ها هستند. باغ‌های محوطه سلطنتی بلگراد با سبک انگلیسی و فرانسوی پیرامون بناها را فراگرفته‌اند. از دیگر بناهای رویال کامپوند می‌توان به خانه تچد و کلیسای سلطنتی اشاره کرد.

در بلگراد انواع مراکز خرید وجود دارد که در آنها می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود خرید کنید؛ از بازارچه‌های محلی و دست‌فروش‌های خیابانی گرفته تا بزرگترین و مجلل‌ترین مراکز خرید صربستان. در این مراکز خرید می‌توانید انواع محصولات را خریداری کنید، از اجناس ارزان گرفته تا محصولات برندهای برتر مد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین مناطق خرید در بلگراد آشنا می‌شویم. در سفر به بلگراد اگر تمایل به خرید دارید یا فقط قصد دارید از مراکز خرید دیدن کنید، این مناطق را به خاطر بسپارید.


راهنمای خرید در سفر به بلگراد


در بلگراد انواع مراکز خرید وجود دارد که در آنها می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود خرید کنید؛ از بازارچه‌های محلی و دست‌فروش‌های خیابانی گرفته تا بزرگترین و مجلل‌ترین مراکز خرید صربستان. در این مراکز خرید می‌توانید انواع محصولات را خریداری کنید، از اجناس ارزان گرفته تا محصولات برندهای برتر مد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین مناطق خرید در بلگراد آشنا می‌شویم. در سفر به بلگراد اگر تمایل به خرید دارید یا فقط قصد دارید از مراکز خرید دیدن کنید، این مناطق را به خاطر بسپارید.

Knez Mihailova

راهنمای خرید در بلگراد

این منطقه یکی از شیک‌ترین و محبوب‌ترین مناطق شهر است. این گردشگاه در قلب شهر واقع شده و با دپارتمان‌استورها، بوتیک‌ها و کافه‌های متعدد احاطه شده است. این منطقه به خوبی نشان می‌دهد که صربستان چطور دوران گذشته را پشت سر گذاشته و مدرن و محبوب گردشگران شده است.

این منطقه‌ی شیک و گران‌قیمت در فاصله‌ی ماه‌های مه تا اکتبر، بسیار شلوغ می‌شود چون هوا بسیار مطبوع و ملایم است. در این مدت، خیابان‌های این منطقه محل رفت و آمد گردشگران و خریدارانی است که با هم قدم می‌زنند، از فروشگاه‌ها دیدن می‌کنند، پاپ‌کورن می‌خورند یا بستنی بلگراد را امتحان می‌کنند.

این خیابان، یک خیابان پیاده‌روی بلند است که در آن می‌توانید فروشگاه‌های برندهای مطرح و مشهور دنیا را پیدا کنید. زارا، دیزل، کاوالی، آرمانی و… از نام‌های مشهوری هستند که در این خیابان قدیمی و جذاب خواهید دید.

بلوار Kralja Aleksandra

راهنمای خرید در بلگراد

این خیابان یکی دیگر از مشهورترین مناطق خرید در بلگراد است به خصوص در فصل تابستان که شلوغ و پر رفت و آمد می‌شود. این خیابان، طولانی‌ترین خیابان بلگراد است و امروزه به یک بولوار تبدیل شده است. در این خیابان می‌توانید محصولات متنوع وارد شده از ترکیه و چین را خریداری کنید. اگر به دنبال پوشاک و محصولات برند هستید، این خیابان برای شما مناسب نیست. در فروشگاه‌های این منطقه می‌توانید لباس‌هایی باکیفیت با قیمت مناسب پیدا کنید.

بازارچه‌های محلی

اگر می‌خواهید زندگی اهالی و فرهنگ منطقه‌ی بالکان را از نزدیک ببینید باید سری به این بازارچه‌های محلی بزنید. در این بازارچه‌ها علاوه بر مواد غذایی تازه مثل انواع سبزیجات و میوه‌ها، می‌توانید انواع لباس، لوازم منزل و سایر کالاهای مورد نیازتان را خریداری کنید. از میان مهم‌ترین بازارچه‌های بلگراد می‌توان بازارچه‌ی Zeleni Venac را نام برد که Zelenjak هم نامیده می‌شود. بازار مشهور Novi Beograd یا «بلگراد نو» هم یکی دیگر از بازارچه‌های دیدنی بلگراد است.

دست‌فروش‌های خیابانی

فروشندگان خیابانی را می‌توانید در سراسر خیابان‌های بلگراد ببینید که انواع سوغات، صنایع دستی، لباس، بستنی و… می‌فروشند. غرفه‌های خیابانی اطرافقلعه‌ی کالمگدان (Kalemegdan fortress)  صنایع دستی سنتی صربستان را عرضه می‌کنند؛ چیزهایی از قبیل ظروف شیشه‌ای، تورهای دست‌ساز و صنایع دستی چوبی. در نزدیکی مناطق توریستی مثل Knez Mihailova، تعداد بیشتری غرفه‌ی خیابانی خواهید دید. البته در نظر داشته باشید که این فروشنده‌ها معمولا اجناس خود را با توریست‌ها، گران‌تر حساب می‌کنند.

مراکز خرید مدرن

علاوه بر بازارچه‌های محلی و غرفه‌های خیابانی، مراکز خرید مدرن و بوتیک‌های شیک و مجلل زیادی هم در بلگراد وجود دارد که اهالی شهر آنها را با نام گالری می‌شناسند. در ادامه با تعدادی از این مراکز آشنا می‌شویم.

مرکز خرید Ušće

راهنمای خرید در بلگراد

یکی از بزرگترین مراکز خرید بلگراد، Ušće نام دارد که مدرن‌ترین مرکز تجاری و تفریحی بلگراد است. این مجموعه، بیش از ۱۵۰ فروشگاه، مجموعه‌ی سینمایی، سالن بولینگ، کافه و تعداد زیادی رستوران دارد. مجموعه‌ی تجاری Ušće در چهارراهی بین بلگراد نو و شهر قدیم بلگراد واقع شده است. فروشگاه‌های برندهای مشهور پوشاک در این مرکز خرید بهترین مکان برای خرید لباس باکیفیت و برند هستند. برای سرگرمی بچه‌ها هم امکانات زیادی در نظر گرفته شده است. بنابراین شما با خیال راحت می‌توانید به همراه خانواده، چند ساعتی را در این مجموعه به خرید و تفریح بپردازید.

 


سایر مقالات:


مرکز خرید دلتا سیتی (Delta City)

راهنمای خرید در بلگراد

یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ و مدرن بلگراد، دلتا سیتی است. تفاوت بزرگی که بین این مرکز و مرکز خرید Ušće وجود دارد این است که در این مجموعه، خبری از برندهای مشهور مثل پرادا، گوچی، هوگو باس، آرمانی و کاوالی نیست. اگر به همراه خانواده و فرزندان خود سفر کرده‌اید نگران نباشید. در این مجموعه‌ی تجاری هم امکاناتی برای سرگرم کردن بچه‌ها در نظر گرفته شده است و شما می‌توانید با خیال راحت خرید کنید.

مرکز خرید زیرا سنتر (Zira Center)

مجموعه‌ی بزرگ زیرا سنتر شامل چهار قسمت است؛ سوپرمارکت، مرکز خرید، بخش اداری و هتل زیرا سنتر. این مجموعه دارای امکانات تفریحی و سرگرمی و مراکز خرید به وسعت ۷۰۰۰ مترمربع است. پارکینگ این مجموعه گنجایش ۴۵۰ ماشین دارد. ساعت کار این مجموعه از دوشنبه تا شنبه از ۹ صبح تا ۹ شب و یکشنبه‌ها از ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر است.

مرکز خرید Mercator

این مرکز یکی از زیرمجموعه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای Mercator است که در بلگراد نو قرار دارد و در سال ۲۰۰۲ افتتاح شده است. این مجموعه دارای ۷۴ فروشگاه و یک هایپرمارکت است.اوت‌ لتهای بلگراد

راهنمای خرید در بلگراد

ایده‌ی اوت لت در بلگراد هنوز یک ایده‌ی جدید است اما با استقبال روبه‌رو شده و روز به روز گسترش پیدا می‌کند. بیشتر اوت لت ها در نواحی حومه‌ی شهر قرار دارند. چندین فروشگاه اوت لت در Galenika و Zemun وجود دارد و چندین اوت لت هم در نواحی حومه‌ی شهر قرار گرفته‌اند.

اوت لت BN BOS

این مجموعه، یک اوت لت کوچک است اما برای کسانی که به دنبال پوشاک و وسایل ورزشی هستند، بسیار مناسب است. این اوت لت در حومه‌ی شهر در آن طرف رود دانوب در منطقه‌ای مشهور به Zemun قرار دارد. برای رفتن به این اوت‌لت باید اتوبوس شماره‌ی ۷۰۶ را از ایستگاه اتوبوس Zeleni Venac سوار شوید.

اوت لت IMMO

این اوت لت در واقع اولین مرکز اوت لت صربستان است. این مجموعه در بلگراد نو قرار دارد و به راحتی قابل دسترسی است. در این مجموعه می‌توانید محصولات باکیفیت را با قیمت مناسب و تخفیف‌های عالی خریداری کنید. البته تنوع فروشگاه‌های آن زیاد نیست اما می‌توانید در آن اجناس باکیفیت از برترین برندهای صربستان را پیدا کنید.

اوت لت INĐIJA

این مجموعه، جدیدترین، بزرگترین و بهترین اوت لت صربستان است که با ماشین ۳۰ دقیقه از بلگراد فاصله دارد. بیش از ۵۰ برند در ۶۰ فروشگاه این مجموعه، محصولات خود را با ۳۰ تا ۷۰ درصد تخفیف عرضه می‌کنند.


صنایع دستی و سوغات بلگراد


سفر به بلگراد، یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی شما خواهد بود. با خرید سوغات می‌توانید گوشه‌ای از خاطرات سفرتان را با دوستان و نزدیکان‌تان شریک شوید یا یک یادگاری جذاب از این شهر دیدنی با خود به خانه ببرید که هر بار با دیدن آن، خاطرات سفر برایتان زنده شود. گرچه در بلگراد همه چیز پیدا می‌شود، بهترین انتخاب برای خرید سوغات، محصولات بومی و صنایع دستی است. سوغات سنتی هر شهری، نمادی از فرهنگ و تاریخ آن شهر است. در بلگراد هم سوغات‌هایی پیدا می‌شود که مختص این شهر زیبا است. در ادامه با چند مورد از آنها آشنا می‌شویم.

کفش‌های چرمی Opanci

سوغات بلگراد

این کفش‌ها از چرم ساخته می‌شوند و معمولا بند ندارند. کفش‌هایی ساده، راحت و سنتی که نسل‌های قدیمی در صربستان آن‌ها را می‌پوشیدند و بسیار به آن‌ها علاقه داشتند. سادگی این کفش‌ها در کنار دوامی که داشتند، باعث شده که مردم به عنوان کفش روزمره دائما از آن استفاده کنند. این کفش‌ها را فقط با چرم طبیعی تهیه می‌کنند بنابراین کیفیت خوبی دارند. نه گران هستند نه ارزان و انتخاب خوبی به عنوان سوغات سنتی هستند.

مگنت یخچال

مکنت یخچال از آن سوغاتی‌هایی است که همه جا پیدا می‌شود و وقتی نمی‌دانید که چه سوغاتی بخرید و چه محصولی بومی و سنتی است، می‌توانید از این مگنت‌ها بخرید. خوشبختانه، اخیرا مگنت‌هایی با طرح‌های سنتی در صربستان تولید می‌شود که گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ این کشور را نشان می‌دهند.

ژاکت Sirogojno

سوغات بلگراد

این ژاکت‌های زیبا طرفداران زیادی دارند. همه از هر قشر و سن و سالی آن‌ها را دوست دارند و می‌پوشند، چون بسیار راحت و زیبا هستند. این ژاکت‌ها به سبک Sirogojno تولید می‌شوند که یک برند صربستانی است. تلاش این برند، گسترش موتیف‌ها و طرح‌های بومی و سنتی در صنعت مد و لباس است. این ژاکت‌ها برای موقعیت‌های غیر رسمی بسیار مناسب و برای سوغات هم انتخاب خوبی است.

عروسک‌هایی با لباس سنتی

این عروسک‌ها نمادی از سنت‌ها و لباس‌های بومی صربستان هستند. هدایایی بسیار زیبا و دیدنی که آن‌ها را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف می‌توانید از فروشگاه‌های سوغات خریداری کنید. این عروسک‌ها غالبا از چینی یا پلاستیک تهیه می‌شوند انواع پلاستیکی آن ارزان‌تر است، اما مدل‌های چینی که در واقع به شکل تندیس مورد استفاده قرار می‌گیرند، هم زیباتر و هم گران‌تر هستند. البته هر دو نمونه برای هدیه انتخاب خوبی هستند و مطمئنا توجه‌تان را جلب می‌کنند. لباس‌هایی که این عروسک‌ها به تن دارند، بسیار باکیفیت و زیبا است و کاملا مطابق با آیین‌های بومی و طرح‌های سنتی این کشور طراحی شده است؛ لباس‌ها و طرح‌هایی که نسل‌های قدیم‌تر به خوبی با آن‌ها آشنایی دارند و هر روز می‌پوشیدند. اگر می‌خواهید یک سوغاتی زیبا و سنتی برای نزدیکان خود ببرید، حتما این عروسک‌ها را مد نظر داشته باشید.

خانه‌های سنتی مینیاتوری

این خانه‌های سنتی مینیاتوری با دقت و ظرافت تمام کاملا مطابق با واقعیت، طراحی می‌شوند و سوغاتی بسیار دیدنی و جذابی هستند که می‌توانید به عنوان وسیله‌ی دکوری برای منزل خودتان یا نزدیکان‌تان خریداری کنید. در فروشگاه‌های سوغات می‌توانید این خانه‌های زیبا را با قیمت‌های مناسب بخرید. خانه‌های قدیمی صربستان دقیقا شبیه همین خانه‌های مینیاتوری هستند و می‌توانید ببیند که قرن‌ها پیش، اهالی این کشور در چه خانه‌هایی سکونت داشتند و تا حدی با سبک زندگی پیشینیان آشنا می‌شوید. اگر در نزدیکان‌تان کسی هست که از آشنایی با تاریخ و فرهنگ کشورهای دیگر لذت می‌برد، این هدیه انتخاب خوبی برا او خواهد بود. سوغاتی جذابی که خاطرات سفر شما به صربستان را زنده می‌کند.

زیورآلات سنتی

سوغات بلگراد

وقتی صحبت از زیورآلات سنتی می‌شود، منظور همان زیورآلات نقره و طلایی نیست که همه جا به راحتی پیدا می‌شود. این زیورآلات سنتی، با طرح‌های بومی در صربستان به فروش می‌رسند. بعضی از آن‌ها تلفیقی از طرح‌های مدرن و بومی است. این هدیه بدون شک مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گیرد، به خصوص که در سال‌های اخیر، طرح‌های سنتی و بومی، در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

جوراب‌های پشمی

جوراب‌های پشمی صربستان، بسیار زیبا، راحت و گرم است. در زمان‌های قدیم، این جوراب‌ها را به عنوان بخشی از پوشاک سنتی می‌پوشیدند، اما امروزه هم تولید می‌شوند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را با بوت بپوشید یا حتی در خانه برای گرم کردن پاهایتان از آن‌ها استفاده کنید. این جوراب‌ها با پشم مرغوب و باکیفیت تهیه می‌شوند و در فصل سرد می‌توانند حسابی پاهایتان را گرم کنند. جوراب‌های پشمی تنوع زیادی دارند و با توجه به نیازتان می‌توانید هر مدلی را که دوست داشتید برای خودتان یا نزدیکان‌تان خریداری کنید.

رومیزی‌های گلدوزی شده

گلدوزی با دست یکی از هنرهای سنتی است که در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا رایج است و هر شهری، سبک و سیاق و طرح‌های خاص خود را دارد. اگر از علاقه‌مندان به صنایع دستی سنتی هستید یا در نزدیکان‌تان کسی است که به هنر علاقه‌مند باشد، بدون شک از این سوغاتی زیبا که تماما با دست دوخته می شود، لذت می‌برد. در زمان‌های قدیم، پیدا کردن خانه‌ای که حداقل یک رومیزی با گلدوزی دستی نداشته باشد، بسیار سخت بود. امروزه هم به لطف گسترش طرح‌های سنتی و استقبال از آن‌ها، استفاده از این رومیزی‌ها دوباره رونق گرفته است.

گلیم Pirotski

سوغات بلگراد

این گلیم‌های سنتی با طرح‌ها و نقش‌های بی‌نظیر، گوشه‌ای از تاریخ قوم‌شناسی صربستان را به نمایش می‌گذارند. در زمان‌های دور، داشتن این گلیم‌ها، نشانه‌ای از ثروت و جایگاه اجتماعی بوده است. امروزه این گلیم‌ها با طرح‌های زیبا و رنگارنگ مزین می‌شوند. بعد از جنگ جهانی دوم، استفاده و تولید این گلیم‌های سنتی بسیار کم شده بود، ولی اخیرا مجددا مردم از آن‌ها استقبال می‌کنند. به خصوص در دنیای امروز که طرح‌های سنتی و بومی، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این گلیم، هدیه‌ای خاص و زیبا است که رنگ و طرحی جدید به دکوراسیون منزل شما اضافه می‌کند.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به بلگراد

بهترین زمان سفر به بلگراد، فصل بهار و اوایل پاییز در ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد) و سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان) است. بلگراد دارای اقلیم نیمه گرمسیری است. تابستان‌های این شهر گرم و معتدل و زمستان‌ها سرد و یخبندان هستند.

ایده‌آل‌ترین شرایط آب و هوایی و گردشگری در شهر بلگراد از نهم آوریل تا اول جولای (۲۰ فروردین تا ۱۰ تیر) است.

بلگراد در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۳۴ از ۱۰۰ را دارا است

دمای میانگین در بلگراد در زمان‌های مختلف سال بسیار متفاوت است. با توجه به رطوبت، هوا در نیمه‌ای از سال سرد و در نیمه دیگر دلپذیر است. احتمال بارش باران و یا برف در تمام سال محتمل است. بلگراد در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۳۴ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم‌ترین ماه‌های سال هستید، در ماه جولای، آگوست و ژوئن به این شهر بروید. گرم‌ترین زمان سال در میانه ماه جولای (اواخر تیر) با دمای میانگین ۳۲٫۱ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۲۰٫۱ درجه سانتی‌گراد در شب‌ها است.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس دمایی که حس می‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می‌وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که دمایی که ما حس می‌کنیم، به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه‌های با احتمال بارش موثر نیست (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلی‌متر در ماه گفته می‌شود) یعنی آگوست، آوریل و جولای به بلگراد بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواخر ماه ژانویه و اوایل فوریه (اوایل تا اواسط بهمن) است.

چه زمانی می‌توانید با بارش برف در بلگراد روبه‌رو شوید؟

گزارشات هواشناسی نشان می‌دهند که احتمال بارش برف در ماه فوریه به‌خصوص در اوایل تا اواسط ماه (اواخر بهمن) بسیار بالا است. بهترین زمان اسکی در بلگراد، میانه‌های ماه فوریه (اواخر بهمن) است.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس رطوبت و وزش باد

بلگراد دارای ماه‌های مرطوب زیادی است. کم رطوبت‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۴۷ درصد، ماه آگوست و مرطوب‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۷۳٫۴ درصد، دسامبر است.

وزش باد در بلگراد، معمولا آرام است. پربادترین ماه‌های سال، فوریه و سپس مارس و نوامبر هستند. باد ماه فوریه با سرعت ۱۰٫۶ کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به‌شمار می‌آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در بلگراد، در اواخر ماه ژانویه و اوایل فوریه، ۱۸٫۳ کیلومتر بر ساعت است که یک باد آرام به شمار می‌آید.

مقاله‌ی مرتبط:

  • حقایق جالب در مورد بلگراد، صربستان

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری بلگراد، جولای و سپس ژوئن و آگوست است. قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما در این ماه‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود رار رزرو کنید، می‌توانید کمی هزینه‌های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری بلگراد، ژانویه است؛ زمانی که با ارزان‌ترین قیمت هتل‌ها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

بهترین زمان سفر به بلگراد

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی معتدل می‌شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، هوا گرم‌تر می‌شود. بارش باران با متوسط ۴ تا ۷ روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری بلگراد است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایده‌آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می‌کند.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

بهترین زمان سفر به بلگراد

ماه‌های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به‌صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه‌ها با ۴ تا ۷ روز بارش موثر در ماه، میزان بارش متوسطی را تجربه می‌کنند.

ماه‌های ژوئن تا آگوست، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در بلگراد هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل‌ها و پروازها روبه‌رو شوید.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

بهترین زمان سفر به بلگراد

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۸٫۹ تا ۲۶٫۳ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس سرما القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به‌صورت میانگین ۵ روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز یکی از زمان‌های خلوت گرشگری بلگراد است، بنابراین قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما کاهش می‌یابد.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

بهترین زمان سفر به بلگراد

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۴٫۲ تا ۱۰٫۸ درجه سانتی‌گراد در بلگراد بسیار سرد است. به‌صورت میانگین ۵ تا ۶ روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، فصل خلوت گردشگری بلگراد است.

بهترین زمان سفر به بلگراد بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بهار

فست (FEST)

بلگراد

فست یا فستیوال بین‌المللی فیلم بلگراد، هر سال در یک چهارم اول سال (معمولا در جمعه آخر ماه فوریه تا انتهای هفته اول مارس) برگزار می‌شود. اولین فستیوال فست در سال ۱۹۷۱ در سالن ترید یونیون (Trade Union Hall) با شعار دنیای شجاع جدید برگزار شد. فست با فیلم مش (Mesh) از رابرت آلتمن آغاز به فعالیت کرد.

اگرچه این فستیوال فیلم بیش از ۴۰ سال است که برگزار می‌شود، اما هر سال با انرژی به وظیفه بزرگ فرهنگی و آموزشی خود در گسترش افق فیلم‌ها برای تمامی طرفداران هنر فیلمسازی متعهد بوده است. فست، یک رویداد کلیدی در تقویم فرهنگی بلگراد است.

تاکنون، فست بیش از ۴ میلیون بازدیدکننده داشته و چهار هزار فیلم جهانی با پیش نمایشی از یک فیلم یوگسلاو/صرب را نمایش داده است.

این تنها جشنواره فیلم در کشورهای سوسیالیستی بود که ستارگان بزرگ هالیوودی مانند جک نیکلسون، کریک داگلاس، رابرت دنیرو، دنیس هپپر، پیتر فوندا و کارگردانان معروفی چون فرانسیس فورد کوپولا، رومان پولانسکی، پیر پاولو پازولینی  و غیره را به سمت خود جذب کرده است.

فستیوال فیلم کوتاه و مستند بلگراد (Belgrade Festival of Documentary and Short Film)

بلگراد

فستیوال فیلم کوتاه و مستند بلگراد، یک مسابقه در آخرین ماه مارس است که هر سال در بلگراد برگزار می‌شود و ۴ تا ۵ روز به طول می‌انجامد. فیلم‌ها به ژانرهای مختلفی مانند فیلم کوتاه، مستند، فیلم متحرک و تجربی، تولید شده در تکنیک فیلم و ضبط ویدئو، تقسیم می‌شوند. علاوه بر این، این فستیوال همچنین میزبان آثار قدیمی‌تر پخش‌شده در فستیوال‌های خارجی است.

شب موزه‌ها (THE NIGHT OF MUSEUMS)

بلگراد

شب موزه‌ها یک رویداد ویژه است که هر سال در ماه می در بلگراد و دیگر شهرهای اصلی کشور صربستان، برگزار می‌شود. موزه‌ها، گالری‌ها و دیگر نمایشگاه‌ها در این شب با برنامه‌های متفاوتی میزبان مردم خواهند بود. در شب موزه‌ها، رویدادهای منحصر به فرد و جالب، اجراها، کنسرت‌ها، شوهای مد و نمایشگاه‌های هیجان‌انگیز در کنار برنامه همیشگی موزه‌ها و نمایشگاه‌ها برگزار می‌شوند. اگر در این زمان از سال در بلگراد بودید، به هیچ وجه این تجربه را از دست ندهید.

فستیوال بین‌المللی موسیقی جدید رینگ رینگ (International Festival of New Music Ring Ring)

رینگ رینگ، یک فستیوال بین‌المللی موسیقی جدید است که هر سال در ماه می در دهه اخیر در بلگراد برگزار شده است. این فستیوال شامل چندین اجرای گروهی از سراسر جهان با تنوع در موسیقی سنتی و تغییرات مشهور و محبوب در این ژانر موسیقی است. قیمت بلیط ها برای هر شب یا برای کل جشنواره مناسب و به آسانی در دسترس هستند.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

تیبا، ماجراجویی بین‌المللی تئاتری بلگراد (International Theatrical Belgrade Adventure)

ماجراجویی بین‌المللی تئاتری بلگراد، یک مسابقه بین‌المللی تئاترهای حرفه‌ای برای کودکان است که هر سال در ماه ژوئن به مدت ۱۰ روز در سالن تئاتر دراما بلگراد (Belgrade Drama Theatre)، سالن تئاتر بوشکو بوها (Boško Buha) و دیگر سالن‌های شهر، برگزار می‌شود.

فستیوال موسیقی اگزیت (Exit)

بلگراد

فستیوال موسیقی اگزیت از سال ۲۰۰۰ در دومین هفته ماه جولای به مدت ۴ روز در قلعه پترو وارادین (Petrovaradin Fortress) در نووی ساد (Novi Sad) در ۷۵ کیلومتری بلگراد برگزار می‌شود.

اگزیت، بزرگ‌ترین رویداد موسیقی صربستان است. این فستیوال موسیقی هر سال ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار نفر از جوانان را گرد هم می‌آورد. اگزیت پس از کسب جایزه در مسابقات بهترین فستیوال‌های اروپا در انگلستان، در میان گردشگران بسیار محبوب و مشهور شده است.

بلف (BELEF)

بلگراد

بلف یا فستیوال تابستانی بلگراد شامل سه موضوع هنری است؛ تئاتر (تئاتر و رقص هنری)، هنرهای تصویری (ویدئو، هنر، تاسیسات، اجرا و چاپ) و موسیقی. بلف قصد دارد تا همه هنرمندان خلاق هنری تئاتر و رقص، هنرهای تجسمی و موسیقی را به بلگرادی‌ها معرفی کند.

این فستیوال در کالمگدان، آدا سیگانلیا (Ada Ciganlija)، خیابان‌های بلگراد و میادین، تئاترها و دیگر سالن‌های شهر، در ماه‌های ژوئن و جولای هر سال برگزار می‌شود.

فستیوال هنر گیتار (GUITAR ART FESTIVAL)

بلگراد

فستیوال هنر گیتار بلگراد یک فستیوال بین‌المللی گیتار کلاسیک ۵ روزه است که از سال ۲۰۰۱ به‌صورت سالیانه در بلگراد برگزار می‌شود.

این فستیوال شامل هر دو کلاس عملی و سخنرانی‌های نظری با نوازندگان حرفه‌ای بین‌المللی، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و رقابت‌های گیتاریست‌های جوان می‌شود.

فستیوال هنر گیتار بلگراد پس از دو دهه فعالیت، یکی از پنج فستیوال بزرگ و برجسته بین‌المللی هنر گیتار نوازی در جهان به شمار می‌آید.

فستیوال هنر گیتار در این سال‌ها تبدیل به مرکز پیشرو در نمایش، کنسرت، و همچنین تبادل دانش، تمرین و تجربه در میان گیتاریست‌های سراسر جهان شده و یک مفهوم ویژه ارائه موسیقی گیتار، ارزش‌ها و گرایش‌های معاصر ارائه کرده است. بلگراد در همه جا، به‌عنوان مرکز جهانی گیتار و رویدادهای موسیقی شناخته می‌شود.

یکی از ماموریت‌های اصلی فستیوال هنر گیتار پشتیبانی، ارتقا و ارتقای استعدادهای جوان و نوظهور است. این فستیوال بر مرزهای گیتار کلاسیک و مخاطبان حرفه‌ای غلبه کرده است. هر سال، برنامه فستیوال با ارائه موسیقی کلاسیک، فلامینگو، فادو و جاز با دقت انتخاب می‌شود. بیش از ۱۳۵ هزار نفر تاکنون به کنسرت‌های این فستیوال رفته‌اند و بیش از ۳۵۰ کنسرت از موزیسین‌های ۵۰ کشور سازماندهی شده است.

فستیوال تابستانی جاز (Summertime Jazz Festival)

بلگراد

فستیوال تابستانی جاز بلگراد هر سال در اواخر ماه ژوئن یا اوایل جولای در ساوا سنتر در بلگراد برگزار می‌شود.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل پاییز

بیتف (BITEF)

بلگراد

بیتف یا فستیوال بین‌المللی تئاتر بلگراد یکی از فستیوال‌های تئاتری است که هر سال در بلگراد سازماندهی می‌شود. این فستیوال از سال تاسیس در ۱۹۶۷ به‌صورت مداوم با حمایت از آخرین گرایش‌های تئاتر برقرار بوده است. تاریخچه بیتف را می‌توان تاریخ تئاتر مدرن خواند. فستیوال بین‌المللی تئاتر بلگراد در چندین سالن تئاتر در شهر بلگراد در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و معمولا ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

بیتف ۲۰۱۸ در ساعت ۱۰:۳۰ شب  ۱۳ تا ۲۲ سپتامبر (۲۲ تا ۳۱ شهریور ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

فستیوال بین‌المللی کودکان (International Children Festival)

بلگراد

فستیوال بین‌المللی کودکان یا شادی در اروپا (Joy of Europe)، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین ابراز بین‌المللی خلاقیت کودکان است. این فستیوال قصد دارد به کودکان سراسر اروپا اجازه دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و خلاقیت هنری خود را نشان دهند.

این رویداد، در مرکز فرهنگی کودکان بلگراد، ساوا سنتر، آدا سیگانلیجا و گالری‌ها در هفته اول اکتبر برگزار می‌شود و یک هفته به طول می‌انجامد. در این زمان کودکان از سراسر اروپا به بلگراد می‌آیند و بازی می‌کنند، آهنگ می‌خوانند و زمان خوبی را با هم سپری می‌کنند.

فستیوال شادی در اروپا، یک فستیوال رقص و موسیقی است که از سال ۱۹۶۹ با هدف تبادل فرهنگ برگزار شده است.

فستیوال شادی در اروپا ۲۰۱۸ در تاریخ ۲ تا ۵ اکتبر (۱۰ تا ۱۳ مهر ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

بموس (BEMUS)

بلگراد

بموس یا فستیوال موسیقی بلگراد، یک فستیوال بین‌المللی موسیقی کلاسیک است که از سال تاسیس در ۱۹۶۹ به‌صورت سالیانه در نیمه اول ماه اکتبر به مدت ۱۵ روز در بلگراد در سالن‌های مرکز فرهنگی ساوا (Sava centre)، بنیاد ایلیجا کلاراک (Foundation of Ilija M. Kolarac) و دیگر ساختمان‌های تئاتر شهر، برگزار می‌شود.

اگرچه در این فستیوال توجه ویژه‌ای به ارتقای هنرمندان محلی و تولیدات آن‌ها شده، اما بموس شهرت اولیه خود را به ارائه برنامه‌های خارجی جذاب مدیون است. بلگراد در این فستیوال میزبان برخی از معروف‌ترین تکنوازان و گروه‌ها از جمله ارکستر سمفونی گوتنبرگ (تاسیس در سال ۱۹۰۵)، ارکستر فیلارمونیک مونیخ، ارکستر رای تورین، ارکستر فیلارمونیک نیویورک و غیره بوده است.

علاوه بر هنرمندان مشهور جهان، بموس درهای خود را برای سالن‌های کنسرت و جوانانی که در آغاز کار خود هستند، باز می‌کند.

برنامه این فستیوال بسیار گسترده است و شامل چندین کنسرت موسیقی کلاسیک و همچنین اپرا، کر، ارائه موسیقی سنتی، موسیقی قومی و همچنین قطعات تولید موسیقی معاصر و کارگاه‌های آموزشی کودکان است.

بموس پس از فستیوال اگزیت، دومین فستیوال مهم موسیقی صربستان به شمار می‌آید.

فستیوال جاز (JAZZ FESTIVAL)

بلگراد

فستیوال جاز بلگراد هر سال در آخرین هفته ماه اکتبر به مدت ۵ روز در بلگراد برگزار می‌شود. قبل از فرا رسیدن کنسرت‌های ستارگان مهمان، این فستیوال، برنامه نمایشگاه‌های عکس، برنامه‌های فیلم و کارگاه‌های موسیقی جاز به مخاطبین ارائه می‌کند.

فستیوال سالن اکتبر (OCTOBER SALON)

فستیوال سالن اکتبر، یک رویداد نماینده بین‌المللی در زمینه هنرهای تجسمی است. این فستیوال با اسپانسری شهر بلگراد از سال ۱۹۶۰ به‌صورت سالیانه در ماه‌های سپتامبر تا اکتبر برگزار می‌شود.

در طول تاریخ آن، فستیوال سالن اکتبر، مفهوم و شکل سازمان را تغییر داد و در سال ۲۰۰۴ این رویداد تبدیل به رویدادی بین‌المللی و یکی از مهم‌ترین مراجع هنر صربستانی و منطقه‌ای شد.

هدف این رویداد، ارائه و تثبیت مهم‌ترین دستاوردهای جدید نویسندگان داخلی و خارجی در زمینه هنرهای تجسمی است. از برنامه‌های فستیوال سالن اکتبر می‌توان به یک نمایشگاه، میزهای گرد، کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها، راهنماهای حرفه‌ای، اجرای نمایش‌ها و جلسات متعدد میان هنرمندان داخلی و خارجی، مربیان، منتقدان، نظریه‌پردازان و مورخان هنر، نمایندگان رسانه‌ها و دوستداران هنر، اشاره کرد.

نمایشگاه کتاب (BOOK FAIR)

بلگراد

نمایشگاه کتاب بلگراد یک رویداد بین‌المللی کتاب با حضور ناشران و فروشندگان کتاب است. این نمایشگاه که هر سال در انتهای ماه اکتبر تا اوایل ماه نوامبر برگزار می‌شود، به مدت یک هفته در سالن‌های نمایشگاهی بلگراد (Belgrade Fair) برقرار است. هدف این نمایشگاه ارائه کردن آثار ناشران داخلی و ناشران خارجی بین دو نمایشگاه است.

نمایشگاه کتاب بلگراد یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین رویدادهای ادبی در منطقه است. هدف اصلی آن، ایجاد پلت فورمی برای ناشران، نویسندگان، کتابفروشی، کتابداران، توزیع‌کنندگان کتاب، شرکت‌های چندرسانه‌ای و دیگر شرکت‌کنندگان است تا بتوانند ارتباط برقرار کنند، تجارب را مبادله کنند، معاملات تجاری انجام دهند و سایر اشکال همکاری تجاری و فرهنگی را ایجاد کنند. علاوه بر برنامه‌های انتشاراتی، یک رویداد گستره از جمله همایش‌ها، کنفرانس‌های میزگرد، جلسات با نویسندگان، پانل‌های بحث عمومی و کارگاه‌های آموزشی نیز در نمایشگاه برگزار می‌شود.

برای بازدیدکنندگان یعنی طرفداران کلمات نوشته شده، نمایشگاه کتاب فرصتی است برای پیدا کردن و خرید کتاب‌ها با قیمت‌های ویژه در یک مکان و همچنین دیدار با نویسندگان مورد علاقه خود و کشف موارد جدید و شرکت در یکی از برنامه‌های بسیار نمایشگاه.

نمایشگاه کتاب یوگسلاوی در سال ۱۹۵۶ شهر زاگرب برگزار شد و در سال ۱۹۵۷ به بلگراد نقل مکان کرد. بیش از ۱۹۰ هزار بازدیدکننده در این نمایشگاه حضور به هم می‌رسانند.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

فست (FEST)

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری (INTERNATIONAL TOURISM FAIR)

بلگراد

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری هر سال در ماه فوریه در بلگراد برگزار می‌شود و در نوع خود، بزرگ‌ترین در کشور و اروپای جنوب شرقی است.

هر سال، تعداد رو به رشدی از شرکت‌کنندگان خارجی (۲۵۰ شرکن کننده خارجی از ۴۳ کشور) در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. این رویداد عضوی از انجمن گردشگری و نمایشگاه‌های تجاری اروپا (ETTFA) و سازمان تجارت جهانی نمایشگاه‌های تجاری (ITTFA) است.

خیابان با دل باز (OPEN HEART STREET)

بلگراد

خیابان با دل باز، یک فستیوال در شروع سال جدید در بلگراد است که از سال ۱۹۸۹ در این شهر برگزار می‌شود و توسط بسیاری از بازیگران، خوانندگان، بازیگران خیابانی مورد توجه قرار گرفته است.

در طی این فستیوال سنتی برنامه‌های تداتر، رقص، موسیقی، آتش بازی و یک رژه کارناوالی برگزار می‌شوند.

صربستان؛ آب و هوا و اقلیم

بهترین زمان سفر به بلگراد

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در بلگراد

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه  دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه ۲٫۸ ۴٫۸
فوریه ۵٫۶ ۴٫۶
مارس ۱۱٫۱ ۴٫۶
آوریل ۱۷٫۸ ۵٫۳
می ۲۲٫۸ ۷٫۴
ژوئن ۲۶٫۱ ۹٫۷
جولای ۲۸٫۳ ۶٫۱
آگوست ۲۸٫۳ ۵٫۶
سپتامبر ۲۴٫۴ ۵٫۱
اکتبر ۱۷٫۸ ۵٫۶
نوامبر ۱۰٫۶ ۶٫۱
دسامبر ۵٫۶ ۵٫۶

میانگین ماهیانه دما و بارش در بلگراد

اقلیم کشور صربستان، قاره‌ای و معتدل است.

این کشورر زمستان‌هایی سرد و به‌خصوص در کوهستان‌ها با سرمای شدید زیر -۱۵ درجه سانتی‌گراد و تابستان‌هایی گرم و آفتابی را تجربه می‌کند.

ماه هفته اول (دما و بارش) هفته دوم هفته سوم هفته چهارم
ژانویه ۲٫۱ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر ۱٫۴ سانتی‌گراد- ۴٫۴ سانتی‌متر ۰٫۷ سانتی‌گراد- ۴٫۲ سانتی‌متر ۰ سانتی‌گراد- ۴ سانتی‌متر
فوریه ۴٫۹ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر ۴٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۵ سانتی‌متر ۳٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۵ سانتی‌متر ۲٫۸ سانتی‌گراد- ۴٫۴ سانتی‌متر
مارس ۹٫۷ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر ۸٫۴ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر ۷ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر ۵٫۶ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر
آوریل ۱۶٫۱ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر ۱۴٫۵ سانتی‌گراد- ۵ سانتی‌متر ۱۲٫۸ سانتی‌گراد- ۴٫۸ سانتی‌متر ۱۱٫۱ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر
می ۲۱٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۹ سانتی‌متر ۲۰٫۳ سانتی‌گراد- ۶٫۴ سانتی‌متر ۱۹٫۱ سانتی‌گراد- ۵٫۸ سانتی‌متر ۱۷٫۸ سانتی‌گراد- ۵٫۳ سانتی‌متر
ژوئن ۲۵٫۳ سانتی‌گراد- ۹٫۱ سانتی‌متر ۲۴٫۵ سانتی‌گراد- ۸٫۶ سانتی‌متر ۲۳٫۶ سانتی‌گراد- ۸ سانتی‌متر ۲۲٫۸ سانتی‌گراد- ۷٫۴ سانتی‌متر
جولای ۲۷٫۸ سانتی‌گراد- ۵٫۲ سانتی‌متر ۲۷٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۳ سانتی‌متر ۲۶٫۷ سانتی‌گراد- ۳٫۴ سانتی‌متر ۲۶٫۱ سانتی‌گراد- ۲٫۵ سانتی‌متر
آگوست ۲۸٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۵ سانتی‌متر ۲۸٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۴ سانتی‌متر ۲۸٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۲ سانتی‌متر ۲۸٫۳ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر
سپتامبر ۲۳٫۴ سانتی‌گراد- ۵ سانتی‌متر ۲۲٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۹ سانتی‌متر ۲۱٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۷ سانتی‌متر ۲۰٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر
اکتبر ۱۶٫۲ سانتی‌گراد- ۵٫۵ سانتی‌متر ۱۴٫۵ سانتی‌گراد- ۵٫۴ سانتی‌متر ۱۲٫۹ سانتی‌گراد- ۵٫۲ سانتی‌متر ۱۱٫۲ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر
نوامبر ۸٫۸ سانتی‌گراد- ۶ سانتی‌متر ۷ سانتی‌گراد- ۵٫۹ سانتی‌متر ۵٫۲ سانتی‌گراد- ۵٫۷ سانتی‌متر ۳٫۴ سانتی‌گراد- ۵٫۶ سانتی‌متر
دسامبر ۴٫۴ سانتی‌گراد- ۵٫۵ سانتی‌متر ۳٫۱ سانتی‌گراد- ۵٫۴ سانتی‌متر ۱٫۹ سانتی‌گراد- ۵٫۲ سانتی‌متر ۰٫۶ سانتی‌گراد- ۵٫۱ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در بلگراد

بهترین زمان سفر به صربستان، بین ماه‌های می تا سپتامبر (۱۱ اردیبهشت تا ۸ مهر) است؛ زمانی که بهترین شرایط آب و هوایی بر کشور حکفرمایی می‌کند.

چه زمانی به بلگراد برویم

ماه حداقل دمای میانگین حداکثر دمای میانگین حداقل دمای ثبت شده حداکثر دمای ثبت شده تعداد روزهای بارانی
ژانویه ۰ ۶ ۱۵- ۱۷ ۱۷
فوریه ۱- ۶ ۲۴- ۲۳ ۱۷
مارس ۳ ۱۲ ۷- ۲۵ ۱۲
آوریل ۸ ۱۸ ۳- ۳۰ ۱۳
می ۱۳ ۲۲ ۳ ۳۲ ۱۷
ژوئن ۱۶ ۲۷ ۸ ۳۶ ۱۰
جولای ۱۸ ۳۰ ۱۱ ۳۸ ۹
آگوست ۱۸ ۳۰ ۱۰ ۴۰ ۶
سپتامبر ۱۵ ۲۵ ۵ ۳۶ ۱۲
اکتبر ۹ ۱۹ ۲- ۳۲ ۱۱
نوامبر ۵ ۱۳ ۶- ۲۳ ۸
دسامبر ۱ ۶ ۱۲- ۱۸ ۱۳

حداقل و حداکثر دما در بلگراد


میانگین هزینه‌های روزانه در بلگراد


بلگراد

بسته به این که چقدر می‌خواهید هزینه کنید، ارزان سفر می‌کنید یا اقتصادی، هزینه سفر به بلگراد می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

متوسط هزینه‌های روزانه برای سفر ارزان: ۴۵ دلار


هزینه بازدید از جاذبه‌ها و موزه‌های بلگراد


بلگراد

بسیاری از موزه‌ها و جاذبه‌های محبوب در بلگراد در یک روز خاص از هفته ورودی رایگان دارند؛ بنابراین لازم نیست برای بازدید از بسیاری از آن‌ها هزینه کنید. همچنین تعداد زیادی از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌ها در فضای باز قرار گرفته‌اند و برای دیدن آن‌ها نیز نیازی به هزینه کردن نیست. به علاوه، تنها با کمتر از ۲۰ دلار می‌توانید برای ورود به یک یا دو موزه و گالری برنامه‌ریزی کنید.

  • موزه ملی صربستان: ۱٫۲۵ دلار (یکشنبه‌ها رایگان)
  • موزه نیکولا تسلا: ۶٫۲۵ دلار
  • موزه مردم‌شناسی: ۱٫۸۰ دلار (یکشنبه‌ها رایگان)
  • اقامتگاه پرنسس لوبیکسا: ۲٫۵۰ دلار
  • تور گردش شهری بلگراد: ۲۳٫۹۰ دلار
  • تور دوچرخه‌سواری بلگراد: ۲۲٫.۷۱ دلار

هزینه حمل و نقل در بلگراد


بلگراد

با وجود این‌که بلگراد شهری بزرگ است، قابل پیاده‌روی است و اگر با بودجه کم سفر می‌کنید، نیازی نیست برای حمل و نقل عمومی هزینه کنید. در شهر مترو وجود ندارد و بیشتر ترامواها و اتوبوس‌های شهر بسیار قدیمی هستند. اگر زمانی که به صربستان سفر می‌کنید آب و هوا خوب باشد، راه رفتن خیلی بهتر از سوار شدن بر وسایل نقلیه است. یک راه خوب برای حمل و نقل در بلگراد، علاوه بر پیاده‌روی، استفاده از تاکسی است. شرکت‌های تاکسیرانی بسیاری در بلگراد خدمات ارائه می‌دهند، بنابراین هیچ مشکلی برای رفت و آمد نخواهید داشت. نرخ تاکسی‌ها در این شهر بدون توجه به شرکت تاکسیرانی مربوطه تقریبا ثابت است و هزینه حمل و نقل بستگی به تعرفه‌ها (متناسب با این که چه ساعتی از روز سفر می‌کنید) دارد. به این معنی که هزینه پایه تاکسی ۱۷۰ دینار صربستان (حدود ۱٫۳ یورو) است و هر کیلومتر با توجه به تعرفه مشخص ممکن است ۶۵، ۸۵ یا ۱۳۰ دینار هزینه داشته باشد.

سیستم حمل و نقل در شهر بلگراد بسیار سازمان یافته است و خطوط حمل و نقل عمومی در سرتاسر شهر و در تمام ساعت روز دسترسی خوبی دارند. به علاوه قیمت‌ها نسبتا پایین است. حمل و نقل عمومی در بلگراد از اتوبوس، واگن برقی و تراموا تشکیل شده است، بنابراین اگر می‌خواهید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، می‌توانید کارت باس پلاس (Busplus) را تقریبا از هر دکه‌ی روزنامه‌فروشی تهیه کنید:

کارت‌های کاغذی هوشمند (۴۰ دینار) + بلیط ساعتی یک روزه (۲۸۰ دینار)، سه روزه (۷۲۰ دینار)، پنج روزه (۱۱۰۰ دینار) به استثنای خطوط شب (از نیمه شب تا ۴ صبح).

تهیه‌ی یک بلیط معمولی در خودرو، بدون خرید کارت باس پلاس، ۹۷ دینار هزینه خواهد داشت.


هزینه خورد و خوراک در بلگراد


بلگراد

مهم است از قبل بدانید برای سفر خود به صربستان و هزینه‌های روزانه در بلگراد چقدر پول نیاز دارند. بنابراین، در اینجا قیمت برخی مواد خوراکی در فروشگاه‌ها و بازارهای بلگراد و نرخ‌های کافه‌ها و رستوران‌ها را آورده‌ایم. به عنوان مثال، هزینه بطری آب نیم لیتری ۵۰ دینار (۰.۵ یورو) است و قیمت بطری ۱ لیتری آب تقریبا قیمتی یکسان دارد. قیمت نان بین ۴۵ تا ۸۰ دینار بسته به نوع نان است. قیمت میوه و سبزیجات در بلگراد در فصول مختلف متفاوت است، اما می‌توانید بهترین قیمت‌ها را در بازار تره‌بار بلگراد داشته باشید.

صبحانه؛ نانوایی‌های بسیاری در گوشه گوشه شهر وجود دارد. شما می‌توانید کیک و شیرینی‌های صبحانه را برای حدود ۱ دلار بخرید و تا وقت ناهار سیر باشید. قیمت قهوه اسپرسو در کافه‌های بلگراد حدود ۱۲۰ دینار صربستان است. یک قوطی نوشابه با آب میوه حدود ۱۶۰ دینار و آب‌میوه تازه حدود ۲۲۰ دینار است.

ناهار: بلگرادی‌ها بیشتر دوست دارند برای ناهار گوشت سرخ‌شده بخورند. شما می‌توانید از بین انواع غذاهای گوشتی و سایر غذاهای سرخ‌شده یکی را انتخاب کنید. اگر بخواهید چیزی سالم‌تر برای ناهار میل کنید، می‌توانید یک سالاد از هر فروشگاه مواد غذایی با قیمت بسیار کم تهیه کنید. بک تکه پیتزا حدود ۵۰ دینار در حالی که قیمت بک برگر (برگر سنتی صربستان) حدود ۲۰۰ دینار است.

شام: اگر در فکر غذاهای لوکس و شیک نیستید، به راحتی می‌توانید تنها با چند دلار چیزی برای شام پیدا کنید. بوریتوهای خیلی بزرگ تنها ۳ دلار قیمت دارند. با هزینه‌ی ۱۰ دلار می‌توانید ۳ وعده غذایی لذیذ در طول روز داشته باشید.


هزینه اقامت در بلگراد


بلگراد

در بسیاری از هاستل‌های محبوب سراسر شهر به راحتی می‌توانید یک تخت به قیمت ۱۰ دلار برای هر شب کرایه کنید. مطمئنا، چند صد دلاری را باید برای اقامت در برخی از هتل‌های خوب صربستان صرف کنید، اما با قیمت باورنکردنی ۵۰ دلار می‌توانید آپارتمانی از Airbnb یا هتلی مناسب رزرو کنید. بلک شیپ هاستل مکانی عالی برای اقامت در بلگراد است، در مرکز تفریحات شبانه و در نزدیکی خطوط اتوبوس، تراموا و ایستگاه اتوبوس فرودگاه قرار گرفته است. هتل آقای رئیس جمهور نیز در نزدیکی ایستگاه قطار قرار دارد و یک هتل متوسط با اتاق‌های نسبتا شیک است که نرخ اقامت در آن از ۹۰۰۰ دینار شروع می‌شود. هتل اسکوئر ناین (Square Nine Hotel) نیز که در کنار قلعه بلگراد قرار دارد، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد