شروع هنر نقاشی روی چرم

نقاشی روی چرم از جمله هنر چرمی است که برای تزیین قلمدان ها ، آینه ها ، زیر لیوانی ها ، جعبه های قرآنی و جلد کتاب و … استفاده می شود . شروع این دوره از اول دوره قاجاریه ذکر شده است. در ابتدا سطح داخلی کار را با روغن مخصوص پوشش می دهند و سپس در صورت لزوم نقاشی را بر روی کار کپی می کنند. نکته : رنگ های استفاده شده روی چرم از نوع گواش یا آکوارل (اکرلیک) است که به راحتی پاک می شوند. روغن کاری معمولا در چند مرحله انجام می گیرد و هر بار با قلم موی نرم، قشری نازک از روغن به تمام سطوح مالیده می شود. این مرحله باید دور از گرد و غبار انجام گیرد. نقاشی های استفاده روی چرم گل و مرغ، مینیاتور قالبا به سبک طرح های قدیمی به کار گرفته می شود.

تاریخچه چرم

در زمان گذشته غارنشینان چرم به صورت یک سرمایه با ارزش خود می دانستند . زمانی که انسان ها هنوز تمدن نداشتند چرم نقش مهمی در تاریخ زندگی داشت. چینی ها قبل از ساختن کاغذ، مطالب خود را بر روی پوست می نوشتند. در اوایل ظهور اسلام ، ورق های قرآن مجید را بر پوست آهو  می نوشتند. این روش حتی تا دو قرن پس از ظهور اسلام نیز ادامه داشت. پوست ها تا هنگامی که تازه هستند بسیار مطلوب و قابل شکل پذیرند. در صورتی که در برابر عوامل محیطی و فیزیکی و بیولوژیکی آسیب ببینند، به علت ضعف در پایداری خیلی سریع از بین می روند ولی اگر در شرایط خاصی مثل دباغی کردن قرار بگیرند حالت مقاومت خواهند گرفت و بر استقامتشان افزوده می شود.    با توجه به زمان های خیلی دور روش های ساده ای برای افزایش نرمی پوست ها و پیشگیری از خراب شدن آن ها رایج بود (مانند دود کردن یا چرب کردن با روغن، جویدن و …..) . نمونه های حقیقی در این زمان به علت کاهش استقامت پوست در زمین های مرطوب بسیار کم یابند از طرفی دیگر در مرزهای خشک و ضدعفونی شده مصرف نمونه های بسیاری از پوست ها مربوط به دوران ما قبل تاریخ به وجود آمده که همه آن ها به جهت خشکیدن، ترد و شکننده شده و به همین علت به صورت خام یا غیر خام بکار رفته اند ، دیگر قابل استفاده نیست.

ویدئو نقاشی روی چرم

مناسب‌ ترین چرم برای رنگ‌آمیزی و نقاشی روی چرم

مناسب‌ترین چرم برای رنگ‌آمیزی، چرم بُز خام و بدون رنگ است، زیرا که دارای بافتی ریز و نرم می‌باشد. برای نقاشی روی چرم، معمولاً از رنگ‌های پودری (پیگمنت) و رنگ¬های اکریلیک استفاده می‌شود، اما بهترین رنگ برای نقاشی، رنگ‌های پودری می‌باشد؛ زیرا بافت چرم محفوظ و نمایان می‌ماند و رنگ‌ها به خوبی جذب آن می‌شوند. البته اگر چرم رنگ شده باشد، با رنگ‌های اکریلیک روی آن کار می‌کنند. در هنر نقاشی روی چرم علاوه بر تهیه چرم و رنگ مناسب از ابزاری چون: قلم‌مو جهت رنگ‌آمیزی طرح (سرگِرد، سرتخت)، راپید، کاتر، خط‌کش، الکل (حلال رنگ)، رزین، روغن ورنی و تینر نیز استفاده می‌گردد.
در اجرای این کار ابتدا سطوح داخلی چرم را با روغن مخصوص پوشش می‌دهند و سپس نقش را بر روی آن منتقل می‌کنند. روش‌های مختلفی برای انتقال طرح روی چرم وجود دارد که عمدتاً از سه روش گرته‌برداری، کپی¬کردن (به‌وسیله کاغذ کاربن یا کالک) و طراحی مستقیم استفاده می‌شود. بعد از کپی¬کردن نقش، معمولاً خطوط بی‌رنگ شده، بنابراین عمل قلم‌گیری انجام می‌گیرد و سپس طرح آماده نقاشی می‌شود. رنگ‌آمیزی باید به صورت مرحله به مرحله و از روشن به تیره انجام شود تا کیفیت رنگ‌ها حفظ گردد. پس از اتمام رنگ‌آمیزی، به‌خصوص در مورد طرح‌های سنتی، عمل قلم‌گیری باز، صورت می‌گیرد تا نقوش عمق و بُعد بهتری پیدا کنند. در انتها برای ثبوت رنگ‌ها، روی آن را با روغن مخصوص می‌پوشانند؛ امروزه به جای روغن‌های سنتی، از اسپری‌ها و فیکساتورهای شیمیایی برای ثبوت و عایق کردن رنگ‌ها بهره می‌برند.

بهترین رنگ برای نقاشی روی چرم چه رنگی است؟

برای پاسخ به این سوال، می توانید از رنگ چرم یا رنگ اکریلیک استفاده کنید. انتخاب رنگ بستگی به پروژه ای دارد. با این حال، بیشتر رنگ‌های چرم بر پایه اکریلیک هستند. اگر تصمیم دارید از رنگ های استاندارد اکریلیک مناسب برای کاغذ، بوم یا چوب برای پروژه چرم خود استفاده کنید، بسیار ارزان تر خواهد بود. اما به زودی متوجه خواهید شد که به درستی به چرم نمی چسبد و در نهایت شروع به کنده شدن می کند.

همه انواع رنگ برای اقلام چرمی خوب نیستند، اما رنگ اکریلیک چرم به طور ویژه برای چرم ساخته شده است. این رنگ‌ها غیر سمی، مبتنی بر آب و بادوام‌تر وضد سایش‌تر از رنگ‌های اکریلیک استاندارد یا سایر انواع رنگ‌ها هستند. اگر پروژه شما مربوط به اقلام لباس است، رنگ چرم اکریلیک پاسخگو است؛ زیرا لباس چرمی باید خشکشویی شود. این بدان معنی است که از گرما و بخار استفاده می شود.

خرید صنایع دستی

دو روش اولیه استفاده از پوست

1-    استفاده پوست در هنگام شکار به صورتی که در پشت پوست قرار می گرفتند.

2-    به عنوان پوشش هنگام سرما در بسیاری از فضاهای ما قبل تاریخ در سراسر ایران از جمله غار بلت در منطقه دریای خزر در شمال ایران و تپه یحیی در جنوب کرمان سنگ های تراشیده شده پیدا شد که برای تمیز کردن و آماده سازی پوست حیوانات استفاده می شد، هرگز این موضوع حس نشده که بشر چگونه شیوه ای یافت که به وسیله آن شیوه توانست پوست های سخت و قابل فساد حیوانات را به چرمی قابل انعطاف پذیر تبدیل کند.

انواع پوست ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟

1-    پوست سبک : مانند گوسفند، بز، آهو، سمور، بزغاله، روباه

2-    پوست سنگین : مانند اسب ، شتر، گاومیش، گوساله، زرافه پوست سبک در کجاها مورد استفاده قرار می گیرد ؟ تهیه چرم برای لباس – تهیه دمپایی – کالاهای مانند کیف ، کمربند و قلاده، درست کردن آسترهای چرم پشم دار و انواع جامه پوستی پوست سنگین در کجاها استفاده می شود ؟

بیشتر در تهیه چرم برای تخته چرم یا تخته پوست ، رویه کفش ، رویه مبلمان و انواع مصنوعات چرمی استفاده می شود. علاوه بر چرم سبک و چرم سنگین ، چرم طبیعی را بر اساس نوع دباغی می توان تقسیم بندی کرد : چرم گیاهی : در زمان گذشته از چرم گیاهی برای ساخت زره استفاده می شد. در دباغی این چرم تا حد ممکن از مواد و رنگ های شیمیایی استفاده نمی شود و به جای آن از رنگ های گیاهی و مواد و روغن های حیوانی استفاده می شود. چرم گیاهی به علت هماهنگی با محیط زیست  و عدم به وجود آوردن عوارض در اثر تماس با پوست انسان، از بهترین انواع دباغی به حساب می رود. چرم گیاهی به علت انعطاف پذیر بودن و رنگ قهوه ای آن این است که میزان رنگش به ترکیب شیمیایی و رنگ پوست باز می گردد. چرم گیاهی در آب پایدار نیست؛ بی رنگ می شود و اگر بعد از خیس شدن، چرم خشک گردد چروک می گردد و از انعطاف پذیری و نرمی اش کم خواهد شد.  در آب گرم، شدت چروک شدنش بیشتر بیش تر است و تقریبا شبیه ژلاتین* می گردد. چرم گیاهی در حکاکی و قالب گیری چرم مناسب می باشد. چرم مراکشی : در زمان کهن از چرم مراکشی برای صحافی کتاب استفاده می شد. چرم مراکشی با محمک ترین چرم ها برابری می کند و بسیار نرم و قابل تغییر است. چرم مراکشی را با دوختن پوست ها، دباغی می کردند. در این روش پوست را به شکل مشک کشکول (ظرفی ساخته شده از پوست میوه ای شبیه فلز یا سفال) در می آورند. انواع چرم اسپانیایی کدامند : چرم اسب : چرم اسب در واقع چرم مراکشی است . این نوع چرم ها از پوست اسب باکیفیت مرغوب به روش پوست پیرایی گیاهی تولید می کنند. این نوع چرم را از روی داخلی پرداخت می کنند. چرم تولید شده بسیار محکم و همچنین ضد آب است.  از این چرم در درست کردن کفش مردانه استفاده می شود. چرم روسی : چرم روسی برای ساخت چمدان مورد استفاده است. این نوع چرم اولین بار در روسیه تهیه شد . عمل پوست پیرایی با استفاده از پوست درخت های بید انجام می شد. این نوع چرم با بوی خوشایندی که داشت، شناخته شد که به بوی خوش روغن درخت غان مربوط است.

هنر نقاشی چیست ؟

نقاشی انجام به کار بردن رنگ دانه محلول در یک رقیق کننده و یک عامل چسباننده یک چسب بر روی یک سطح نگدارنده مانند کاغذ، بوم یا دیوار است و توسط یک نقاش انجام می گیرد. این واژه زمانی استفاده می شود که این شغل حرفه شخص مورد نظر باشد. قدمت نقاشی در بین انسان ها، شش برابر سابقه استفاده از زبان نوشتاری است . در مقایسه با نقاشی، طراحی، عملیات ایجاد یک سری اثر و نشانه با استفاده از فشار آوردن یا حرکت ابزاری بر روی یک سطح است.

آموزش نقاشی روی چرم

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای ایران « نقاشی روی چرم » نام دارد و آن عبارت است از نقاشی و طراحی سنتی بر روی چرم که موارد مصرف فراوانی دارد و از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. برای نقاشی روی چرم معمولا از چرم گوسفند دباغی شده استفاده می نمایند.
این هنر از جمله زیر مجموعه های هنر چرمی است که برای تزئین کیف ، کفش ، قلمدان ، آینه ، صندوق ، زیرلیوانی ، جعبه قرآن ، جلد کتب نفیس و قرآن و … استفاده می گردد.

ابزار کار

قلم مو جهت رنگ آمیزی طرح ، راپید ، کاتر ، خط کش ، قلم موی پهن جهت چسب زدن ، اره

مواد اولیه

رنگ پودری ، الکل ( حلال رنگ ) ، رزین ، ورنی ، چرم ، چسب

نقوش

نقوش مورد استفاده در نقاشی روی چرم گل و مرغ ، مینیاتور که اصولا به سبک نقوش قدیمی به کار گرفته می شود.

شیوه کار

ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ کشیده سپس توسط کاربن آن را به پشت کاغذ انتقال می دهند. به این ترتیب که کاربن را به پشت طرح چسبانده و روی تمام خطوط طرح را دوباره می کشند. طرح آماده انتقال بر روی چرم می باشد. برای این کار طرح را روی چرم گذاشته ،  سپس روی خطوط طرح را به صورت یکنواخت مالش می دهند تا طرح روی چرم منتقل شود. طرح منتقل شده ، بسیار کم رنگ بوده و  باید قلم گیری شود تا زیباتر جلوه کند. برای این کار از قلم مو یا با راپید استفاده می کنند.

روش انتقال طرح روی چرم

اول یک کاغذ کاربن به پشت کاغذ اولیه که طرح روی آن می باشد می چسبانیم و طرح را دوباره از روی تمام خطوط با خودکار می کشیم، طرح به قسمت پشت کاغذ کشیده  و آماده انتقال روی چرم می باشد. بعد از این که طرح به وسیله کاربن به پشت کاغذ انتقال داده شد کاغذ را روی چرم گذاشته و با هر وسیله ای دیگر مانند دسته قیچی روی تمام خطوط به صورت یکنواخت مالش می دهیم تا طرح روی چرم انتقال یابد. حتما طرح  دور گیری شود زیرا طرح بسیار کم رنگ می باشد، این روش با استفاده از قلم مو یا راپید انجام می گردد.

  • رنگ آمیزی طرح

رنگ های مورد استفاده در نقاشی روی چرم دو دسته اند:

  1. رنگ الکلیک : این رنگ ها به صورت پودری بوده و حلال آنها الکل می باشد و شفاف است.
  2. رنگ اکرولیک : رنگ تیوپی یا شیشه ای بوده که مانند گواش رنگ آمیزی می شود با این تفاوت که این رنگ ها پس از خشک شدن خاصیت حل شدن در آب را از دست می دهند ولی قبل از خشک شدن، حلال آنها آب است. این رنگ ها مانند گواش مات هستند.

برای نقاشی روی چرم و رنگ آمیزی طرح رنگ های پودری موجود را در الکل حل کرده و در شیشه های کوچکی ریخته و سپس به رنگ آمیزی می پردازند.  پس از رنگ آمیزی و نقاشی ، برای دوام و ماندگاری بیشتر ،  سطح نقاشی و چرم را با لاک یا رزین یا روغن می پوشانند.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد