صنایع دستی چین بزرگترین تولیدکننده در جهان

صنایع دستی چین بزرگترین تولیدکننده در جهان

تاریخچه صنایع‌دستی چین

صنایع دستی چین

خرید صنایع دستی چین مانند خرید صنایع دستی ایران نیز جذابیت های خاص خودش را دارد .جمهوری خلق چین با وسعتی افزون بر ۷۶۰۰۰۰۰ كیلومتر، جمعیتی حدود ۱۲۳۰۰۰۰۰۰۰ نفر دارد و از حیث جمعیت در مقام نخست و از لحاظ وسعت نیز در زمره ممالك وسیع جهان قرار دارد.

چین كه در شرق آسیا قرار دارد، دارای ۵۶ ملیت مختلف است و ادیان گوناگونی چون اسلام، مسیحیت، تائوییسم، بودیسم و كنفوسیوس را در خود جای داده. آمار مسلمانان چین را بیش از ۳۰۰۰۰۰۰۰ نفر برآورد میكنند كه بیشتر آنها در ایالت سینگ كیانگ – تركستان شرقی – و… زندگی می‌كنند. گفتنی است كه بیش از ۸۰ درصد جمعیت چین در مناطق روستایی آن كشور ساكن اند.

از سال ۱۹۷۹ میلادی كه جمهوری خلق چین درهای خود را به جهان خارج باز كرد ، به سرعت در مسیر توسعه گام نهاد به طوری كه با تصویب قانون سرمایه گذاری خارجی با تضمین برگشت سود تا میزان ۱۰۰ درصد در سال ۱۹۸۶ میلادی موجب امضا ۸۴۰۰۰ قرارداد سرمایه گذاری مشترك با طرفهای خارجی طی سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ میلادی شد و طی سال ۱۹۹۲ میلادی حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه های آمریكایی را جذب كرد . اینگونه اقدامات موجب تشویق به سرمایه گذاری ۵۵۰۰۰۰۰۰ نفر چینی مقیم خارج از آن كشور كه بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار دارایی دارند ، شده و باعث شده تا تولید ناخالص داخلی چین از ۱۷۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۷۹ به حدود ۴۳۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۲ و به ۷۳۶ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۶ افزایش و صادرات آن كشور هم به رقم ۱۳۰ میلیارد دلار فزونی یابد .
با توجه به غلبه جامعه روستایی در چین استقرار صنایع مناسب روستا در غالب صنایع كوچك از اولویت های سیاست توسعه اقتصادی چین بوده است .

لینک مرتبط : انواع صنایع دستی ایران

تولید صنایع دستی در چین :

صنایع دستی چین

ساختار تولید صنایع دستی در چین دارای ویژگیهای زیر است:

۱-عمده تولید محصولات صنایع دستی در شهرهای بزرگ نظیر پكن، جانگ سو و گوانگژو معمول بوده و در روستاها عمومیتی ندارد.

۲-واحدهای تولیدی به صورت كارگاههای بزرگ و متمركز دولتی فعالیت می‌كنند كه همراه با تقسیم كار و اعمال مدیریت صنعتی است و همین خصوصیت موجب كنترل كیفیت تولیدات در كلیه مراحل ساخت به بهترین شكل ممكن شده است.

۳-نیروی انسانی شاغل در صنایع دستی چین كاملا جوان – میانگین سنی كمتر از ۲۵ سال است

۴-غالب محصولات تولیدی جنبه تزیینی داشته و با هدف صدور به خارج كشور تولید می‌شود.

۵-تاثیرپذیری فوق العاده صنایع دستی از هنرهای تجسمی‌ن ظیر نقاشی و مجسمه سازی

۶-تنوع فوق العاده طرحها و تولیدات در رشته‌های مشخصی از صنایع دستی

بیشتر فعالیت‌های مربوط به تولید، فروش داخلی و صدور صنایع دستی به خارج توسط یك شركت سراسری به نام شركت ملی واردات و صادرات صنایع دستی چین صورت می‌گیرد. این شركت در شهرهای مختلف نظیر پكن، گوانگژو و جانگ سو دارای شعباتی است. البته در همین راستا شركتهای دولتی دیگری نیز با در اختیار داشتن كارگاههای بزرگ تولیدی فعالیت دارند نظیر «شركت واردات و صادرات هنری پكن».

ویدئو هنر منبت کاری روی چوب

بهترین صنایع دستی چین

صنایع دستی چین

یکی از لذت های سفر خرید کردن است و نمی توان این احساس را از گردشگران و توریست ها دور نمود. در واقع هنگامی که به کشوری غریبه سفر می کنیم، می خواهیم به عنوان یادگاری یا سوغاتی برای خود و دوستان توشه ای سفر برداریم. خرید در سفر می تواند حکم همان توشه را داشته باشد. اگر در تور چین شرکت کرده اید، به شما در مجله ی گردشگری الی گشت توصیه می کنیم که برای خرید سوغاتی به سراغ بهترین صنایع دستی چین بروید. صنایعی که نه تنها زیبا بوده بلکه نشان دهنده یکی از هنرهای اصیل کشور چین هستند.

هنر سایه با برش کاغذ در صنایع دستی چین

اگر به هنرهای نمایشی علاقه دارید، در میان بهترین صنایع دستی چین به سراغ هنر سایه با برش کاغذ بروید. هنرمندان سایه پکن یکی از زیباترین برش کاغذها را می سازند. می توانید کارهای زیبای از قبل برش خورده را برای سوغاتی بخرید یا در بعضی از بازارها، هنرمندان چینی را ببینید که در حال درست کردن یک برش کاغذی قرمز رنگ زیبا هستند و سپس کار جدید را از آن خریداری کنید. بسیاری از این هنرمندان به صورت سفارشی هم کار می کنند. حتی در بعضی از مکان ها، می توانید در تورهای آموزشی برش

صنایع دستی چین-برش-کاغذ-چینی

کاغذی و هنر سایه شرکت کنید و خودتان با قیچی کاغذها را برش دهید.

هنر برش کاغذ چینی یک هنر منحصر به فرد با تاریخی بسیار قدیمی است. اشکال مختلفی از زنان زیبای چینی، حیوانات افسانه ای، شخصیت های معروف نمایشنامه های چینی و بسیاری دیگر را با کاغذهای رنگی و با قیچی می سازند.

هنر برش کاغذ چین از بهترین صنایع دستی چین بوده که در اولین گروه میراث فرهنگی غیر مادی ملی و در سال ۲۰۰۶ توسط شورای دولتی چین به ثبت رسید. پس از آن، در همان سال توسط یونسکو به عنوان یک میراث فرهنگی غیر مادی جهان معرفی شد.

ماسک اپرای پکن در صنایع دستی چین

اگر کمی دقیق تر به مغازه ای فروش سوغاتی در چین و پکن نگاه کنید، متوجه ماسک های نمایشی با چهره های عجیبی خواهید شد که به عنوان سوغاتی به گردشگران فروخته می شوند. به این سوغاتی که از بهترین صنایع دستی چین هستند، ماسک اپرای پکن گفته می شود. ماسک اپرای پکن یا همان لین پو (Lian Pu) در واقع نوعی از ماسک صورت با نقاشی های چهره مختلف است. هر یک از این صورت ها با آرایش ها و رنگ هایی که دارند، در نمایش ها و اپراهای پکن برای یک شخصیت به خصوص استفاده می شوند.

ماسک اپرای پکن- صنایع دستی چین

به طور مثال، صورت و ماسکی با آرایش قرمز برای افراد سلطنتی، آرایش سیاه برای دولتمندان، صورت با آرایش زرد برای قاتلین، آبی و سبز برای صورتک ها و ماسک های اشخاص قهرمان و صورتک سفید برای افراد خیانتکار و شیطانی استفاده می شود. اولین این ماسک ها در حدود قرن دوازدهم ساخته شدند. جنس اولین ماسک ها از گچ بود که برای اپرای سلسله سونگ به رنگ های مختلف رنگ آمیزی شده بود.

کایت های چینی و صنایع دستی چین

کایت های چینی را هم می توان به عنوان یک کالای تزئینی و هم به عنوان اسباب بازی خریداری نمود. یکی از بهترین صنایع دستی چین از گذشته تا به امروز، بادبادک ها و کایت های چینی هستند. به ویژه در پکن که معمولا وزش باد در طول سال، زیاد است و بادبادک به هوا فرستادن بسیار طرفدار دارد. کایت ها و بادبادک های چینی را در بسیاری از فروشگاه های هنر و صنایع دستی شهرهایی مانند پکن و شانگهای می توانید خریداری کنید. بسیاری از گردشگران این سوغاتی زیبا را برای دوستان و البته کودکان هدیه می برند. ساخت کایت، یک سنت و یک کاردستی هنری در چین است.

کایت های چینی

بادبادک های پکن از کاغذ یا ابریشم ساخته شده و به طور کامل با دست نقاشی شده اند. بادبادک های چینی دارای شهرتی جهانی، در بازار داخلی و خارج از کشور چین هستند. متخصص ساخت باکیفیت ترین کایت ها در پکن، فی بائولین (Fei Baolin)، صدها نوع بادبادک را با اشکال و اندازه های مختلف طراحی نموده و ساخته است. کوچکترین این بادبادک ها به اندازه کف دست شما ساخته می شوند. در سفر به چین پیشنهاد می دهیم برای خرید سوغاتی به سراغ بادبادک ها بروید.

 

انواع صنایع‌دستی چین

قالی بافی در چین :

قالی بافی - صنایع دستی چین

تاریخ شروع قالی بافی در چین به درستی معلوم نیست. اما احتمال داده می شود که پس از انقراض سلسلهء مینگ و تسلط امپراتوری منچو بافت فرش پرزدار در این کشور آغاز شده باشد. اما براساس برخی منابع وجود هنر قالیبافی در ترکستان شرقی سابقه ای طولانی دارد.

ترکستان شرقی امروز جزو یکی از استانهای کشور چین می باشد. این منطقه در اواسط قرن هجدهم میلادی به تصرف چینی ها در آمد و خراجگزار امپراتوران چین گردید.

بسیاری بر این عقیده اند که اولین بار فرشبافی از طریق ترکستان شرقی به چین راه یافت و شهر کانسو که در منتی الیه غرب چین قرار دارد، مرکز تجارت و عرضهء بسیاری از قالی های ترکستان به چین و در نهایت به اروپا بوده است. اگرچه قالی های این منطقه بسیار دیر به اروپا راه یافتند، اما عمدتاً به جهت آنکه از طریق شهرهای ترکستان غربی مانند سمرقند و کوکند که تجارت فرش از طریق آنها صورت می گرفت به اروپا صادر می شدند، به همان نامها شهرت داشتند؛ در صورتی که محل اصلی بافت آنها شهرهای بزرگ و مشهوری همچون کاشغر و ختن بوده که در ترکستان شرقی قرار داشتند.

کشورهای غربی و اروپا از ابتدای قرن حاضر بیش از پیش با فرشهای چینی آشنا شده اند و به همین دلیل با افزایش تقاضا به تدریج کارگاههای بزرگ تولید فرش پرزدار در شهرهای بزرگ چین مانند پکن، تین سین و…. شروع بکار کردند.

فرشهای قدیمی تر چین که تحت تاثیر نقوش فرشهای ترکستان قرار داشتند، از لحاظ طرح و رنگ شباهت های بیشتری با فرشهای آن سرزمین داشتند. به طور کلی قالی های قدیم و امروز چین از نظر طرح از تنوع زیادی برخوردار نیستند و این امر تا حدود زیادی مرهون توجه به سمبولیسم و نمادگرایی در فرهنگ چینی است.

لینک مرتبط : گلیم دستباف ایرانی

ابریشم بافی :

بنا به شواهد تاریخ، كشف كرم ابریشم و پرورش كرم ابریشم یرای نخستین بار در چین یاستان اتفاق میافتد. داستان جالبی در مورد نحوهٔ تهیه ابریشم در چینی ها وجود دارد که روزی ملکهٔ چین سی لینگ شی یک پیله کرم ابریشم را به اشتباه داخل آب جوشی که مخصوص شست وشوی دست ها بوده، می اندازد. روز بعد می بیند که تارهای ابریشمی از داخل ظرف بیرون می آیند. از این عمل لذت می برد و از آن زمان شروع به نگهداری از کرم های ابریشم می کند تا بتواند از ابریشم آن ها برای لباس ها استفاده کند. تا مدت ها چینی ها راز تهیه ابریشم را حفظ کرده بودند. ژاپنی ها جزو اولین کسانی بودند که توانستند در قرن سوم به این راز پی ببرند. چینی ها پس از کشف این هنر آن را به مدت سه هزار از جوامع مختلف پنهان کردند اما ژاپن و ایران به این اطلاعات دست یافته و آن را رواج وگسترش داده اند.

با توسعه صنایع نساجی در سالهای اخیر، بافت پارچه ابریشم به كمك دستگاه‌های بافندگی سنتی محدود شده ولی در مقابل آن رودوزی با ابریشم بر روی پارچه‌های بسیار نازك ابریشمی‌ساده و سفید با الهام از گلها، گیاهان، پرندگان و حتی انواع ماهیان و آبزیان به سرعت توسعه یافته و محصولات مختلفی به صورت تابلو، كلاهك آباژور و پارتیشن تولید و اغلب به اروپا و آمریكا صادر میشود.

بامبو بافی و صنایع دستی چین :

بامبوبافی-در-چین

نظر به دسترسی به مواد اولیه بامبو به ویژه در سواحل جنوبی و جنوب شرقی چین بامبو بافی یكی از صنایع دستی پررونق و در ضمن صادراتی آن كشور را تشكیل می‌دهد. به طوری كه همه ساله مقادیر قابل توجهی از انواع محصولات بامبوی تولیدی چین به كشورهای اروپای غربی و آمریكای شمالی صادر می‌شود. با برش ساقه نی بامبو و بافت رشته‌های نازك و ضخیم و سپس پوشاندن آن با لاك مخصوص – به منظور جلوگیری از جذب رطوبت و تغییر شكل محصول – متجاوز از ۱۲۰ نوع فرآورده‌های گوناگون نظیر انواع سبد، گلدان، آویز، سرویس چایخوری، پارچ، لیوان، كیف، چمدان، سینی، بادبزن، كفپوش… با پوشش بامبو تولید و عرضه می‌شود.

حصیر بافی چین و صنایع دستی چین :

بافت حصیر به صورت زیر انداز و تولید انوع سبد كه بیشتر جنبه‌های مصرفی و آنهم مصرف در داخل كشور چین دارد، یكی از انواع صنایع دستی چین است.

چینی‌ها توانسته‌اند کاربری‌های تازه ایجاد کنند و طرح‌های متنوع و خلاقه ای داشته باشند. ضمن این که پیشتاز در زمینه صادرات حصیر بوده‌اند. از این رو با دعوت از آن‌ها هم متوجه کاستی‌های خود، به ویژه در حوزه تجهیزات و تکراری بودن طرح‌ها و بافت‌ها می‌شویم هم می‌توانیم رمز و راز صادرات حصیر را فرابگیریم. برای مثال ما در زمینه حصیرهای دایره‌ای و سجاده ای بسیار ضعیف هستیم.

لینک مرتبط : محصولات حصیری

صنایع دستی دریایی و صنایع دستی چین:

صنایع دستی دریایی

كشور چین به علت داشتن مرزهای آبی طولانی و دسترسی به آبهای گرم اقیانوس آرام از طریق دریای زرد و دریای شرقی و جنوبی چین، امكانات زیادی جهت استفاده از انواع صدفها، مرجانها و سایر بقایای آبزیان دریا در اختیار دارد. وجود مواد اولیه فراوان و متنوع و نیروی كارارزان موجب شده تا با الهام از طبیعت زیبای این سرزمین اقدام به برش، نقاشی و چسباندن قطعات مختلف صدف، مرجان و سایر بقایای آبزیان دریا به یكدیگر جهت تهیه و ساخت تابلو‌های تزیینی نمایند. تابلوهای مذكور در ابعاد مختلف ساخته شده و به قیمت مناسب عرضه می‌شود.

روكاری (رودوزی) و صنایع دستی چین :

تهیه انواع محصولات نظیر رومیزی، روتختی، دستمال، كوسن و همچنین تابلوهای تزیینی به طریق «رودوزی» یكی دیگر از انواع صنایع دستی اصیل و سنتی چین است. روكاری بر روی پارچه‌های پنبه ای و پولیستر با استفاده از انواع نخهای تزیینی و رنگین صورت می‌گیرد. ضمن آنكه سوزن دوزی بر روی ابریشم را باید نفیس ترین و ارزنده ترین نوع رودوزیهای چین محسوب نمود كه البته سوزن دوزی بر روی ابریشم بیشتر به صورت تابلوهای زیبا كه به صورت مناظر طبیعی و حتی محیط قعر دریا را همراه با ماهی‌ها و آبزیان رنگارنگ تصویر می‌نماید، مشاهده می‌شود.

معرق كاری چوب و صنایع دستی چین:

تولید انواع تابلو، جعبه پاراوان به شیوه معرق كاری نیز در چین متداول است. برای تزیین سطح چوب اغلب از صدف استفاده می‌شود ولی در مواردی هم افزون بر صدف عاج و سنگ یشم را به كار می‌برند. عمده این محصولات در شهر گوانگژ و تولید شده و برای فروش، بیشتر در پكن عرضه می‌شود.

كنده كاری و منبت كاری: از جمله دیگر صنایع دستی چین، كنده كاری روی چوب فوفل است كه اشیا، مجسمه‌ها و مبلمان از آن ساخته می‌شود. همچنین منبت كاری چوب نیز از جمله هنر – صنعتهایی است كه در جمهوری خلق چین رواج دارد.

عروسک های حصیری چینی | Zongren

صنایع دستی چین

عروسک های زونگرن یا بسیار کوچک چینی که به اصطلاح به عروسک های حصیری نیز شناخته می شوند، یکی دیگر از بهترین صنایع دستی چین هستند. این عروسک ها امروزه از مواد مختلفی مانند الباف ابریشم، موی حیوانات مختلف یا چنین موادی ساخته می شوند و در سرتاسر بازارهای پکن یافت می شوند. هر یک از عروسک های درون بازار بسته به مهارت سازنده آن، قیمت گذاری می شود. اگر سخص سازنده در این کار استاد باشد، قیمت ها و ارزش این اثر هنری بیشتر می شود. این اثر فرهنگی نامانوس پکن، به گونه ای دیگر برای اجرای نمایش های عروسکی استفاده می شود. این عروسک ها، را در تور پکن می توانید برای کودکان خود به عنوان سوغاتی بخرید.

فانوس های قرمز از بهترین صنایع دستی چین

فانوس های قرمز رنگ، جزو صنایع دستی سنتی چینی بوده که هنوز هم در سراسر پکن و سایر نقاط کشور محبوب هستند. هنر ساخت فانوس، به عنوان فرهنگ سنتی گرانبهای چینی، از نسلی به نسل دیگر به ارث رسیده و همچنان در میان مردم به عنوان یکی از بهترین صنایع دستی چین رواج دارد. ساخت فانوس ها در تاریخ طولانی چین نقش مهمی ایفا می کنند و امروزه نمادی از فرهنگ درخشان چین هستند. اگر در بسیاری از فستیوال ها و جشن های چینی شرکت کنید، خواهید دید که با تاریک شدن هوا، فانوس های قرمز یکی یکی روشن شده و به آسمان فرستاده می شوند. صحنه های و مناظر دیدنی از این صحنه می توانید پیدا کنید.

خوشنویسی چینی یا هنر کالیگرافی

یکی از زیباترین و بهترین صنایع دستی چین که می توانید به عنوان سوغاتی برای اطرافیان خود خریداری کنید، کاغذها و نقاشی هایی هستند که به عنوان هنر کالیگرافی در چین شناخته شده و به فروش می رسند. می توانید بهترین نمونه های نقاشی و خوشنویسی چینی را در مغازه های فروش سوغاتی دیده و به عنوان یک تابلوی زیبای خوشنویسی و کالیگرافی چینی از سفر خود به این کشور، خریداری کنید.

عروسک های متحرک سایه بازی

عروسک های متحرک سایه بازی چینی

نمایش های عروسکی متحرک سایه بازی یکی از اشکال سنتی اجرای نمایش های قدیمی در چین است که برای سرگرم نمودن کودکان در هنگام تاریک شدن هوا اجرا می شدند. این نمایش ها در واقع ترکیبی از هنر برش کاغذ و نمایش های سایه بازی بود که در اشکال کوچکتر و با استفاده از یک لامپ و پرده ای نازک اجرا می شد. عروسک های متحرک سایه بازی با موادی مانند پوست حیوانات، پارچه و خز ساخته می شدند. سپس با مهارت و استادی رنگ آمیزی شده و بخش های مختلف آن به یکدیگر دوخته می شوند.

شیشه گری و نقاشی پشت شیشه و صنایع دستی چین:

این هنر نیز از هنرهای قدیمی‌چین محسوب می‌شود و باید گفت كه چینیها صاحب تبحر و تخصص بالایی در نقاشی پشت شیشه هستند.

سفال، سرامیك و بدل چینی و صنایع دستی چین :

چین را باید مهد سفال و سرامیك سازی در دنیا دانست و باید گفت كه چینیها بخصوص در ساخت ظروف بدل چینی دارای مهارتی خاص و استثنایی در جهان هستند. چینی آلات از این سرزمین گرفته شده و علت عمده آن كشف خاك سفید كائولین برای نخستین بار طی قرنهای گذشته در این سرزمین است حتی نام خاك كائولین از تپه معروف كائولینگ اقتباس شده است. این خاك برای نخستین بار در این تپه شناسایی و در صنعت سرامیك مورد استفاده قرار گرفت.

صنایع دستی سفال چین

البته علاوه بر خاك كائولین از خاك رس مرغوب حاصل از رسوبات رودخانه‌های بزرگ این كشور نظیر رودخانه «یانگ تسه» و رودخانه زرد به بهترین شكل ممكن برای ساخت محصولات سفال و سرامیك استفاده می‌شود. با توجه به حجم تولید و صادرات و همچنین اصالت و تنوع صنایع دستی چین این كشور را می‌توان یكی از سه كانون عمده صنایع دستی جهان به همراه هند و ایران به شمار آورد. بایستی یادآور شد كه طبق آمار موجود میزان صادرات سالانه صنایع دستی چین بیش از ۵ میلیارد دلار و میزان فروش به گردشگرانی كه از این كشور دیدن می‌كنند به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

چند صنایع دستی مخصوص کشور چین را با هم ببینیم

صنایع دستی چین | - صنایع دستی اصفهان|فیروزه کوبی|میناکاری|خاتم


برنامه چین برای شکوفایی صنایع دستی سنتی - China Radio International


سوغات کشور چین | روماکو | بازاریاب آنلاین


هنرها یا صنایع دستی چیست؟ | ساعدنیوز

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد