فهرست راهنمای سفر به کربلا

سفر به کربلا

کربلا یکی از مشهورترین شهرهای کشور عراق است. به‌واسطه وجود حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع)، این شهر بسیار محبوب شده است. کربلا یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری و مذهبی در دنیا به‌خصوص در میان شیعیان است. به همین دلیل در تمامی طول سال گردشگران زیادی با هواپیما به این شهر سفر می‌کنند و یا از تور کربلا استفاده می‌کنند.
در ایام محرم و صفر به‌خصوص روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین تعداد زائران بسیار بیشتر می‌شود. عزاداری حسینی در روزهای محرم در کربلا بسیار باشکوه برگزار می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین تجمعات شیعیان و مسلمانان جهان راهپیمایی اربعین حسینی است که به سمت کربلا از همه نقاط جهان صورت می‌گیرد. اگر قصد دارید به این شهر توریستی و مذهبی سفر کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به معرفی کربلا و راهنمای سفر به این شهر می‌پردازیم.

وسایل و لوازم ضروری سفر به کربلا

وسایل مورد نیاز سفر به کربلا

وسایل و لوازم ضروری و مجاز برای سفر به کربلا را در ادامه ذکر خواهیم کرد. شهرهای زیارتی کربلا و نجف در طول چند سال گذشته از لحاظ امکانات رفاهی رشد بسیار خوبی داشته‌اند اما به نقطه ایده‌آل و مطلوبی که بتواند پاسخگوی پذیرایی از حدود بیست تا سی میلیون زائر اربعین حسینی باشد فاصله زیادی دارد. به سبب شرایط امنیتی سال جاری در عراق حتی الامکان گذرنامه خود را در پیاده روی به همراه داشته باشید، هر چند کمتر پیش می‌آید که لازم باشد. همچنین اگر قصد انجام خرید زیاد در کربلا دارید، سعی کنید مقداری از پولتان را به دینار تبدیل کنید. خرید با ریال (تومان) به دلیل عدم اطلاع بعضی از کسبه با مشکلاتی همراه است.
کفش مناسب به عنوان یکی از لوازم اساسی پیاده روی محسوب می‌شود. ویژگی یک کفش مناسب برای پیاده روی نه در قیمت و نه در شکل و شمایل آن است. بلکه یک صندل، کتانی یا حتی دمپایی خوب (مانند اکثریت خود زائران عراقی) هم می‌تواند مناسب باشد. البته کفش علاوه بر سبک بودن و برخورداری از یک کفی مناسب، نباید بسیار بزرگ باشد به نحوی که پا در آن کاملا رها باشد و به گونه ای کوچک نباشد که پا در آن تحت فشار قرار گیرد.

۱ ) گذرنامه ( تحویل به مدیر گروه )

۲ ) کارت شناسایی ویژه ( توسط دفتر زیارتی صادر می‌شود )

۳ ) پول ایرانی یا ارز ( صرفاٌ به میزان مورد نیاز )

۴ ) لباس متناسب با فصل

۵ ) مهر ، تسبیح ، کتاب دعای کوچک ، ساعت

۶ ) حوله دستی ، حوله حمام ، ملحفه (۲عدد )

۷ ) لیوان نشکن

۸ ) دستمال پارچه ای یا کاغذی

۹ ) مسواک و خمیر دندان ، شانه یا برس کوچک

۱۰ ) پودر شوینده ،صابون(داخل جاصابونی) شامپو کوچک

۱۱ ) دم پایی نخ و سوزن ، ناخنگیر ساده

۱۲ ) بیسکویت یاتوت خشک درصورت تمایل(به مقدارنیاز )

۱۳ ) داروهای تجویزی توسط پزشک معالج ( به مقدار نیاز برای مدت سفر ) به همراه نسخه آن داروها

۱۴ ) کیف دستی ، ساک یا چمدان محکم قابل قفل شدن

۱۵ ) طناب پلاستیکی متوسط

۱۶ ) کیسه کوچک جهت گذاشتن کفش ها

۱۷ ) دوربین عکاسی یافیلم برداری ساده درصورت تمایل

۱۸ ) تلفن همراه معمولی در صورت تمایل

۱۹ ) صندلی چرخدار ، عصا ، چتر در صورت نیاز

از به همراه داشتن وسایلی از قبیل لپ تاپ، تبلت و هر آنچه اشیای قیمتی محسوب می شوند حتی الامکان پرهیز کنید، وگرنه به خاطر حفظ و نگهداری، هنگام بازرسی‌ها و تحویل به امانات و … به دردسر زیادی خواهید افتاد. استفاده از کوله پشتی برای حمل مختصر وسایلی که دارید مناسب تر و راحت تر است.
به یاد داشته باشید وسایلی مثل عصا، چوب‌دستی، پرچم هایی که دارای دسته باشند، به داخل حرم حضرت سیدالشهدا (ع) ممنوع است و جایی هم این وسایل رو به‌عنوان امانت قبول نمی کنند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد راهپیمایی اربعین امسال نسبت به سال گذشته با استقبال بیشتری از جانب مردم ایران روبرو شود، این موضوع هرچند شرایط بسیار مناسبی را برای یک حضور معنوی در شهرهای مذهبی عراق فراهم می‌کند اما بواسطه نبود امکانات رفاهی مناسب در این کشور با مشکلاتی همراه است که با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از بسیاری از آنها جلوگیری کرد.

۱) تذکرات و یاد آوری های مهم سفر کربلا

راهنمای کامل اخذ ویزای عراق | قیمت + مدارک ؛ وقت سفارت | ویزالند

۱ – ۱ چنان که می دانیم ، کشور عراق در دهه های اخیر و به ویژه در سه سال گذشته همواره با دشواری ها و مشکلات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی ناشی از دخالت اشغالگران مواجه بوده است و بر اثر همین نابسامانی ها ، در حال حاضر نظم و ترتیب مورد انتظار و متناسب با شان این سرزمین مقدس را ندارد . با این وجود در پی تلاش های پیگیر مسئولین ، اکنون در شهرهای زیارتی کربلای معلی و نجف اشرف و جاده های منتهی به مرز ایران ، آرامش نسبی حکمفرماست و نیروهای امنیتی بر مراحل مختلف سفر نظارت نسبی دارند .

۱ – ۲ بنا به تشخیص مسئولین ، درحال حاضر سفر زائران ایرانی به صورت زمینی انجام می شود و انجام سفرهای هوایی مستلزم انجام مذاکرات و تجهیز و آماده سازی فرودگاه های این کشور و تامین امنیت پروازهاست . در شرایط کنونی ، مدت سفر ۷ شب و ۸ روز ( ۳ شب اقامت در نجف اشرف و ۳ شب در کربلای معلی و ۱ شب کاظمین ) می باشد .

۱ – ۳ عزیمت به سایر شهرهای عراق ، از جمله کاظمین ، سامرا و بغداد ، با صلاحدید مسئولین مربوطه امکان پذیر است . همچنین در شهرهای نجف و کربلا نیز زیارت مناطقی چون وادی السلام و طفلان مسلم ، با صلاحدید مسئولین مربوطه امکان پذیر است .

۲ ) توصیه های بهداشتی و اجرایی سفر کربلا

۲ – ۱ در صورت وجود هر گونه ابهام یا پرسش ، مراتب را حضوری یا تلفنی ، از دفتر کارگزار زیارتی یا مدیر راهنما و یا روحانی گروه خود جویا شوید .

۲ – ۲ به تاریخ ، ساعت و محل حرکت اتوبوس که از سوی کارگزار اعلام می شود ، توجه کنید و در موقع ثبت نام ، با توجه به وضعیت شغلی ، امکان عزیمت مورد توجه قرار گیرد زیرا تغییر تاریخ اعزام و افزایش یا کاهش مدت سفر مقدور نمی باشد .

۲ – ۳ از به همراه آوردن وسایل و اشیای ممنوعه خودداری کنید و لوازم شخصی مورد نیاز خود را با توجه به طول مدت سفر از قبل آماده نمایید .

۲ – ۴ برای حمل وسایل خود ، از ساک و چمدان محکم و قفل دار استفاده کنید و نام و نام خانوادگی ، شماره تلفن و نام دفتر زیارتی و شهر خود را به صورت واضح بر روی چمدان ها بنویسید .

۲ – ۵ در صورت اعلام کارگزار زیارتی . به موقع برای تزریق واکسن های ضروری اقدام کرده( ۱۵ روز قبل از حرکت ) ، کارت واکسیناسیون را همراه داشته باشید . برای ورود به عراق همراه داشتن کارت واکسن الزامی است .

۲ – ۶ در جلسه توجیهی که چند روز پیش از حرکت توسط کارگزار و مدیر راهنما برگزار می گردد ، حتماٌ شرکت کنید و توصیه ها و نکات مطرح شده در جلسه را همواره مد نظر قرار دهید .

۲ – ۷ استفاده از تلفن همراه در داخل حرم های مطهر و بعضی اماکن زیارتی ممنوع است ، اما امکان برقراری تماس با ایران در محل های دیگر مهیا بوده و دفاتر مخابراتی نیز در مناطق مختلف آماده ارائه خدمات و برقراری ارتباط با ایران می باشند .
۲ – ۸ برخی از زائران تمایل دارند مسیر نجف-کربلا را با پای برهنه پیاده‌روی کنند اما این کار در اکثر افراد و به‌خصوص کسانی که تجربه اول را دارند موجب تاول‌های بزرگ در کف پا شده و مانع از ادامه پیاده روی می‌شود در این صورت باید بیشتر مسیر را با خودرو طی کرد. در صورت تاول زدن پا از ترکاندن تاول ها خودداری کنید، گرچه مردم و پزشکان عراقی اقدام به این کار می کنند، اما توصیه اکید پزشکان ایرانی این است که تاول‌ها ترکانده نشود و برای کم کردن درد تاول میتوانید از ایستگاه های هلال احمر عراق( با نام المفرزة طبیة) که به فواصل مختلف بین راه مستقر هستند پنبه (قُطن) تهیه کنید و بخش تاول زده را با آن بپوشانید، این کار اصطکاک تاول با کفش رو کم می کند.

 وسایل مورد نیاز برای سفر به کربلا

۳ ) نکات قابل توجه پیش از حرکت سفر کربلا

۳ – ۱ حداقل یک ساعت پیش از موعد اعلام شده ، در محل مقرر حاضر شوید و حضور خود را به مدیر راهنما اعلام کنید.

۳ – ۲ چمدان و اثاثیه خود را به مسئول بار تحویل دهید و در صندلی مربوط به خود مستقر شوید .

۳ – ۳ پیش از زمان حرکت ، با بدرقه کنندگان خداحافظی کنید و مسئولین کاروان را برای حرکت به موقع و بدون تاخیر یاری دهید .

۳ – ۴ رعایت آداب و اخلاق اسلامی از نشانه های ایمان است . با رعایت آرامش و حفظ خونسردی در تمام مراحل سفر ، تلاش کنید خاطره ای خوش از سفر زیارتی و سرشار از معنویت عتبات عالیات ، برای خود ، اعضای خانواده و همسفران برجا بماند .

۳ – ۵ به منظور رعایت بهداشت ، در بین راه و در طول سفر ، از لیوان های مشترک استفاده نکنید و در صورت نیاز به تهیه خوراکی در بین راه ، نسبت به بهداشتی و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید .

۳ – ۶ نماز های یومیه را حتی المقدور در اول وقت شرعی اقامه نمایید. در مورد انتخاب محل مناسب و اقامه نماز به صورت جماعت یا فرادی ، به تذکرات روحانی گروه توجه کنید .

۳ – ۷ پس از ورود به شهر مرزی خسروی / مهران و قرارگرفتن در نوبت انتظار ورود ، برای صرف صبحانه حتماٌ با مدیر راهنمای خود هماهنگی نموده و از خوردن و آشامیدن مواد غذایی که نسبت به سالم بودن آن اطمینان ندارید ( مانند شیر ، خامه یا سرشیر که توسط افراد بومی به فروش می رسد ) خودداری کنید .

۳ – ۸ منطقه ای که در نقطه مرزی خسروی به عراق وارد می شوید ((منزریه)) عراق و از مرز مهران به عراق (( زرباطیه )) نام دارد .

۳ -۹ به منظور تامین امنیت زوار ، کاروانی متشکل از چند دستگاه اتوبوس به همراه نیروهای امنیتی به حرکت در می‌ آید بدیهی است تاخیر یک اتوبوس – به هر دلیل – موجب تاخیر در حرکت سایر اتوبوس ها خواهد شد .

۳ – ۱۰به دلیل عدم وجود رستوران های مناسب ، غذای بین راهی داخل اتوبوس ها توزیع میگردد .

لیست 9 مورد از بهترین سوغات و صنایع دستی کربلا

سوغات کربلا

 • دستگاه بخور عود
 • چرم؛ سوغات معروف عراق
 • دشداشه
 • شیرینی، میوه و آجیل
 • رطب؛ بهترین سوغات طبیعی عراق
 • مهر و خاک کربلا
 • انگشتر مردانه
 • زیورآلات و بدلیجات بانوان
 • ظروف‌ طلایی و نقره‌ای رنگ

پیشنهاد دوراونتاش : خرید صنایع دستی


معرفی شهر کربلا

شهر کربلا
کربلا در جنوب کشور عراق و در ناحیه غربی رود فرات واقع شده است. این شهر تا بغداد پایتخت عراق ۹۷ کیلومتر فاصله دارد. کربلا مطابق با آماری که در سال ۲۰۱۴ گرفته شده است، جمعیتی معادل ۶۹۰۱۰۰ نفر دارد. کربلا بارها مورد حمله تروریستی قرار گرفته است و این موضوع سبب کند شدن روند پیشرفت آن شده است. اما بااین‌حال محبوبیت خود را از دست نداده است و همچنان در میان مردم جهان به‌خصوص مسلمانان بسیار محبوب است.
تاریخ شهر کربلا به قبل از اسلام و دوران بابل برمی‌گردد. این شهر قبل از اسلام قبرستانی برای مسیحیان بوده است. تاریخ شهرسازی به ۱۲ محرم سال ۶۱ هجری قمری برمی‌گردد. ساخت شهر ۲ روز پس از حادثه عاشورا آغاز شد.
این شهر با ایران ۱ ساعت و نیم اختلاف‌زمانی دارد و زبان رسمی آن عربی و کردی است. همچنین واحد پول کربلا دینار نام دارد.


پیشنهاد دوراونتاش :خرید سبد حصیری

مراکز خرید و بازارها

مراکز خرید و بازارها کربلا

ایرانی‌ها رسم خرید سوغات دارند که اتفاقاً رسم بسیار خوشایندی است. برای خرید سوغاتی و وسایل موردنیاز خود می‌توانید به بازارها و مراکز خرید کربلا مراجعه کنید. کربلا مراکز خرید گوناگونی دارد که در ادامه به برخی از بهترین مراکز خرید این شهر اشاره می‌کنیم:

 بازار سنتی کربلا: این بازار قدیمی‌ترین بازار شهر است و در نزدیکی حرم امام حسین (ع) قرار گرفته است.
• مرکز خرید العفاف (AL afaaf) کربلا: این بازار در خیابان حی‌الحسین قرار گرفته است و از ۸ صبح تا ۱ بامداد فعالیت می‌کند. از امکانات این مرکز خرید می‌توان به پارکینگ، وای‌فای و رستوران اشاره کرد.
• مرکز خرید الدامارچی کربلا: این مرکز خرید دو طبقه جداگانه دارد. طبقه اول مخصوص فروش انواع شیرینی و خوراکی و در طبقه دوم انواع لباس به فروش می‌رسد.
• بازار یزال کربلا (Yazal market): این بازار رتبه ۱۱ در مراکز خرید کربلا را به خود اختصاص داده است. در این بازار تمامی مایحتاج شما وجود دارد.
• بازار سدره کربلا ( سوق السدره): این بازار هم یکی از بازارهای قدیمی شهر کربلا است. سدره کربلا حال و هوای مدرنیته دارد و نسبتاً شلوغ است.
• فروشگاه لباس ال‌سی وایکیکی: ال‌سی وایکیکی یک برند مشهور است و تقریباً در بیشتر کشورهای جهان شعبه دارد. یکی از این شعبه‌ها در کربلا واقع شده است. این فروشگاه در خیابان الصنعت کربلا واقع شده است.


پیشنهاد دوراونتاش : خریدکیف سنتی

آب ‌و هوا و بهترین سفر به کربلا

بهترینزمان-سفر-به-کربلا-از-نظر-آب-و-هوا
کشور عراق به‌جز بخش‌هایی از شمال، آب‌وهوای صحرایی دارد. زمستان‌های این شهر خنک و سرد و تابستان‌های آن گرم و خشک است. دمای هوا در تابستان گاهی به ۴۵ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. در زمستان نیز دما بالاتر از ۲۱ درجه سانتی‌گراد نمی‌رود و در شب‌ها به ۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
در مناطق کوهستانی و شمال عراق برف و باران‌هایی در تابستان می‌بارد و این موضوع گاهی سبب طغیان رودها می‌شود. به‌طورمعمول بارندگی در این شهر کم است و بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد.
کربلا شهری مذهبی و مقدس است به همین دلیل در تمامی طول سال می‌توان به آن سفر کرد. اما در ایام خاص همچون محرم و اعیادی مثل عید قربان، عید نوروز، عید فطر و دیگر موارد کربلا شلوغ‌تر از دیگر ایام سال است. در این زمان قیمت تور کربلا و سایر خدمات گردشگری همچون اقامتگاه‌ها و دیگر موارد گران‌تر می‌شود.
از نظر آب و هوایی بهترین زمان سفر به کربلا ماه‌های فروردین، مهر و آبان است. از نظر مذهبی نیز بهترین زمان سفر به کربلا ماه‌های محرم و صفر و ماه‌هایی است که اعیاد یا مراسمات مذهبی در آن برگزار می‌شود.
از نظر وجود جمعیت و شلوغی باید گفت که کربلا در بیشتر روزهای سال شلوغ و مملو از زائر است. اما در ماه‌های تیر، مرداد، دی و بهمن اگر مراسم مذهبی وجود نداشته باشد، کربلا خلوت‌تر است.
برای سفر به این شهر بهتر است از کاروان‌ها و تورهایی استفاده کنید که شرکت‌های گردشگری ارائه می‌دهند. این مدل سفر ارزان‌تر است و با وجود بیمه‌ای که دارد، امنیت شما تضمین می‌شود.


پیشنهاد دوراونتاش :فروش عمده صنایع دستی


جاهای دیدنی و گردشگری شهر کربلا

کربلا جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. این جاذبه‌ها را به چند دسته مختلف می‌توان تقسیم کرد.
• اماکن زیارتی کربلا
کربلا تاریخ طولانی دارد و قدمت آن به اندازه عاشورا است. کربلا اماکن زیارتی بسیار زیادی را در خود جای داده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:
حرم امام حسین (ع): بارگاه امام حسین (ع) توسط مختار ثقفی ساخته شده است. با وجود اینکه این بارگاه بارها مورد حمله قرار گرفته و تخریب شده ولی حال و هوای بسیار خوب و آرام‌بخشی دارد. پیکر پاک فرزندان امام حسین یعنی حضرت علی‌اکبر و علی‌اصغر نیز در این حرم دفن شده است.
حرم حضرت عباس (ع): حرم حضرت عباس فرزند بزرگوار حضرت علی (ع) که در واقعه کربلا حضور داشت، در این شهر واقع شده است. این حرم در فاصله ۳۷۸ متری و در بخش شمال شرقی حرم امام حسین (ع) واقع شده است. به حد فاصل این دو حرم، بین‌الحرمین گفته می‌شود.
قتلگاه امام حسین و حضرت عباس (ع): گودال قتلگاه مکانی است که امام حسین در آن به شهادت رسیده است. این مکان در جنوب غربی حرم واقع شده است. نهر علقمه نیز مکانی است که حضرت عباس در آن به شهادت رسیده است.
تل زینبیه: در نزدیکی حرم امام حسین (ع) تپه‌ای به نام تل زینبیه واقع شده است. این مکان جایی است که حضرت زینب برای مشاهده جنگ در آنجا می‌ایستاده است.
خیمه‌گاه امام حسین (ع): در ۲۵۹ متری حرم امام حسین مکانی وجود دارد که محل خیمه زدن لشکر امام حسین (ع) در واقعه عاشورا بوده است. این منطقه با ضریحی پوشش داده شده است. در زیر این مکان چاه بثرالعباس واقع شده است.
حرم طفلان مسلم: آرامگاه دو طفل مسلم بن عقیل که پس از عاشورا به اسارت گرفته شدند، در کربلا قرار دارد. این دو طفل در کنار رود فرات به شهادت رسیدند.
مرقد شهدای کربلا: علاوه بر حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس، پیکر ۷۲ تن از شهدای کربلا نیز در نزدیکی حرم دفن شده است. در بخش جنوب غربی حرم امام حسین (ع) پنجره نقره‌ای وجود دارد که قبور شهدا در آن قابل‌مشاهده است.
از دیگر مکان‌های زیارتی شهر کربلا می‌توان به مرقدهای حربن یزید ریاحی، سید ابراهیم مجاب، حبیب بن مظاهر، ابن فهدحلی، ابن حمزه و امامزاده اخرس بن کاظم اشاره کرد.

• مکان‌های تاریخی
مقصد اصلی گردشگران کربلا، مکان‌های زیارتی است. بااین‌حال مکان‌های تاریخی بسیار زیادی در این شهر وجود دارد.
آرامگاه امیرکبیر: امیرکبیر از برجسته‌ترین صدراعظم‌های ایران بوده است که در زمان خود خدمات بسیار زیادی به ایران کرده است. پیکر امیرکبیر ابتدا در کاشان و شهر مشهد اردهال دفن شده بود اما بعد از مدتی به درخواست همسر امیرکبیر، پیکر آن به کربلا منتقل شد.
قلعه هندی: این قلعه توسط آقا محمدخان قاجار ساخته شده است و هدف ساخت آن افزایش امنیت شهر بوده است.
قلعه اخیضر: این قلعه در جنوب غربی کربلا و در سال ۷۷۵ میلادی ساخته شده است.
قصر عطشان: قصر عطشان قصری است که ساخت آن به دوره عباسی مربوط می‌شود. امروزه تنها بخش‌هایی از دیوارهای این قصر باقی مانده است.

چگونه به کربلا سفر کنیم؟

برای سفر به کربلا دو راه اصلی زمینی و هوایی وجود دارد.
مسیر زمینی از استان‌های غربی کشور عبور می‌کند و یکی از شلوغ‌ترین مسیرها برای رسیدن به کربلا محسوب می‌شود. مرز مهران، شلمچه و خسروی از مرزهای پرتردد برای سفر به کربلا هستند. اگر در ایام محرم به‌خصوص اربعین قصد سفر یا خرید تور کربلا را دارید، بهتر است سفر خود را زودتر از موعد آغاز کنید زیرا این مسیرها بسیار شلوغ هستند. همچنین اگر فرزند کوچک و یا سالمند همراه دارید، بهتر است سفر زمینی را انتخاب نکنید.
در سال‌های اخیر فرودگاه نجف اشرف به بهره‌برداری رسیده است و امکانات رفاهی متعددی دارد. می‌توان گفت بهترین راه سفر به کربلا خرید بلیط هواپیما و یا انتخاب تورهای هوایی است. مسیر پرواز تهران نجف به یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای هوایی تبدیل شده است. مسیر هوایی تهران نجف معادل ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است. پس از رسیدن به نجف به کمک سرویس‌های خودرویی که در فرودگاه وجود دارد می‌توانید به کربلا بروید.

حمل‌ و نقل عمومی در کربلا

کرایه حمل و نقل زائران اربعین از مبدأ کربلای معلی

معمول‌ترین وسایل حمل‌ونقل در عراق، اتوبوس و تاکسی است. در حال حاضر مترو و قطار در این شهر فعالیت ندارند. در اربیل و برخی دیگر از شهرهای توسعه‌یافته عراق مترو و دیگر وسایل نقلیه همچون تاکسی‌های اینترنتی فعال شده‌اند. اجاره خودرو نیز در کربلا مرسوم است و می‌توانید از فرودگاه یا دفاتر مخصوص این کار، خودرو کرایه کنید. قیمت بلیط اتوبوس واحد در کشور عراق حدوداً ۱ دینار است و قیمت تاکسی نیز بستگی به مسافت درخواستی دارد اما چندین برابر اتوبوس است.
فرودگاه کربلا: فرودگاه کربلا هنوز افتتاح نشده است اما بر اساس آمار و اخباری که وجود دارد، این فرودگاه تا سال آینده افتتاح می‌شود. این فرودگاه یکی از بزرگترین فرودگاه‌های خاورمیانه خواهد شد. احداث برج مراقبت این فرودگاه که ارتفاعی معادل ۶۴ متر دارد روبه اتمام است. همچنین ساخت مراکز بهداشتی، پلیس و آتش‌نشانی که باید در نزدیکی فرودگاه باشند، به اتمام رسیده است. در حال حاضر درصورتی‌که قصد سفر به شهر کربلا داشته باشید، باید از فرودگاه نجف استفاده کنید. فرودگاه نجف سابقاً یک پایگاه هوایی نظامی بوده است و امروزه به یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های خاورمیانه تبدیل شده است. این فرودگاه در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است.

هتل‌ها و محل‌های اقامت در کربلا

هتل الاماره کربلا - خدمات و امکانات هتل الاماره کربلا - موقعیت هتل الاماره کربلا - کربلا تور

برای اقامت در شهر کربلا گزینه‌های بسیار زیادی دارید. هتل‌ها درجه‌های مختلفی دارند و کیفیت آن‌ها روز به روز بهتر می‌شود. قیمت این هتل‌ها به امکانات، خدمات و نزدیکی آن به حرم بستگی دارد. از بهترین هتل های کربلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
هتل ریحان کربلا: این هتل در دسته هتل‌های لوکس و ۵ ستاره قرار می‌گیرد. از امکانات این هتل می‌توان به پارکینگ، رستوران، مراکز ورزشی و دیگر موارد اشاره کرد. این هتل در خیابان الکراده واقع شده است و در فاصله یک کیلومتری از حرم قرار گرفته است.
هتل بارون: این هتل یک اقامتگاه لوکس و مدرن است که امکانات بسیار خوبی دارد. هتل بارون ۲۷۳ اتاق دارد و ۹ رستوران و چندین استخر در آن قرار گرفته است. هتل بارون به فاصله ۲ کیلومتری از حرم امام حسین (ع) واقع شده است و همواره انتخاب بسیاری از زائران ایرانی و خارجی است. به فاصله هر ۳۰ دقیقه، سرویس‌های این هتل به سمت حرم حرکت می‌کنند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
هتل شهردار فندق العمده: این هتل مکانی شیک و تمیز است و برای اقامت چندروزه گزینه مناسبی است. هتل فندق العمده رستورانی با غذاهای بین‌المللی دارد. این هتل در شارع فاطمه الزهرا واقع شده است.
هتل عطاء الحسین کربلا: اگر ۱۵ دقیقه از حرم فاصله بگیرید به هتل عطاءالحسین می‌رسید. این هتل طراحی داخلی بسیار خوبی دارد و یکی از بهترین هتل‌های شهر محسوب می‌شود. هتل ۴ ستاره عطاءالحسین امکانات متعددی دارد و چندین پله از سایر هتل‌های چهار ستاره بالاتر است.
هتل لارسا کربلا: این هتل تنها ۶ دقیقه با حرم امام حسین (ع) فاصله دارد. هتل معروف لارسا کارمندانی دارد که به زبان فارسی مسلط هستند به همین دلیل بسیاری از مهمانان این هتل را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. هزینه اقامت در این هتل پایین است اما بااین‌حال تمام امکانات یک هتل چهار ستاره را دارد.
هتل کریستال: این هتل اقتصادی و ارزان‌تر از دیگر هتل‌های شهر کربلا است. بااین‌حال امکانات رفاهی بسیار خوبی دارد. بزرگ‌ترین حسن این هتل این است که در فاصله ۵۰۰ متری از حرم امام حسین (ع) واقع شده است و در هر ساعتی از شبانه‌روز که خواستید می‌توانید پیاده به حرم بروید.
هتل برج السفیر کربلا: از دیگر هتل‌های لوکس کربلا می‌توان به هتل برج‌السفیر اشاره کرد. این هتل چهار ستاره دارد . در فاصله ۱٫۵ کیلومتری از حرم امام حسین (ع) واقع شده است. امکانات رفاهی این هتل بسیار خوب است و بازخوردهای بسیار خوبی از گردشگران در شبکه‌های مجازی دریافت کرده است.

غذای محلی کربلا

آخرین خبر | آشنايي با چند غذاي محلي مردم نجف و کربلا؛ خوشمزه‌هاي پياده روي

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سفری، خوردن غذاها و خوراکی‌های سنتی آن شهر است. کشور عراق غذاهای سنتی بسیار زیادی دارد که تمامی آن‌ها عطروطعم خوبی دارند و همواره مورد پسند گردشگران ایرانی قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی از مشهورترین غذاهای محلی کربلا اشاره خواهیم کرد.
• قیمه نجفی: یکی از غذاهایی که در کربلا و عراق بسیار پرطرفدار است، قیمه نجفی است که طعم و عطر آن کمی به قیمه ایرانی شباهت دارد. بااین‌حال تفاوت‌هایی با قیمه ایران دارد به‌عنوان‌مثال به‌جای لپه از نخود استفاده می‌شود و میزان گوشت آن زیاد است.
• کبه عربی: یکی از بهترین غذاهای کربلا، کبه عربی است که در دو نوع برنجی یا بلغوری طبخ می‌شود. این کبه با گوشت و مواد تازه تهیه می‌شود و طعم و عطر بسیار خوبی دارد.
• بریانی: با شنیدن نام بریانی ممکن است یاد بریانی معروف اصفهان بیفتید. اما جالب است بدانید که بریانی عراق اصلاً به بریانی اصفهان شباهت ندارد. این غذا از ترکیب برنج، سبزی، بادام، پیاز و ادویه‌های معطر تهیه می‌شود.
• مسگوف: مسگوف نوعی ماهی است که به‌صورت تازه و کبابی سرو می‌شود. این غذا در میان مردمان عراق به‌خصوص کربلا بسیار محبوب است.
• قوزی: قوزی از ترکیب گوشت، آجیل و برنج تهیه می‌شود. قوزی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز طبخ می‌شود و ممکن است در شهرهای جنوبی نیز بتوانید آن را امتحان کنید.
• حمص: حمص یکی از غذاهای مشترک در میان تمامی کشورهای عربی زبان است که عمده مواد تشکیل دهنده آن نخود و ارده است. این غذا سرشار از انرژی است.
• تشریب: تشریب همانند سوپی است که از نخود، پیاز و گوشت تهیه شده است. ارزش غذایی تشریب به دلیل وجود گوشت و نخود بسیار بالا است.
• از دیگر غذاهای محبوب این شهر می‌توان به دلمه عراقی، لب لبی، خورشت فاصولیا، گص عراقی (شاورما)، فتوش، کله پاچه و کباب عراقی اشاره کرد.

بازارهای کربلا

 • بازار سنتی کربلا (Traditional Bazaar of Karbala)

همانطور که از نام این بازار پیدا است. قدیمی ترین بازار شهر بوده که در نزدیکی حرم امام حسین علیه السلام قرار گرفته است و مکان مناسبی برای تهیه مایحتاج روزانه می باشد. شما می توانید سوغاتی های مورد نظر خود همچون جانماز، چادر، تسبیح، مهر، ظروف مسی، تربت کربلا، طلا و لباس را از این بازار قدیمی که یکی از بازارهای ارزان کربلا محسوب می شود، خریداری کنید. کربلا مراکز خرید زیادی ندارد که اجناس با کیفیت ارائه دهند؛ به همین دلیل به معرفی سایر مراکز خرید و اسم بازارهای کربلا می پردازیم.

 • مرکز خرید العفاف (AL afaaf) کربلا

این مرکز خرید در خیابان حی الحسین (محله الحسین) واقع شده است و شما می توانید در تمام روزهای هفته از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد به این مرکز خرید مراجعه کنید. محیط آن به خوبی طراحی شده و کاملا تمیز می باشد. یک مکان  مناسب برای خرید مایحتاج خود در کنار خانواده است. از امکانات این بازار می توان به پارکینگ رایگان، وای فای رایگان و رستوران اشاره کرد.

 • بازار یزال کربلا (Yazal market)

این بازار دارای رتبه ۱۱ در مراکز خرید کربلا است. شما می توانید در تمام روزهای هفته از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد به آن مراجعه کنید. برخورد پرسنل مناسب بوده و شما می توانید تمام مایحتاج مورد نظر خود را از آنجا تهیه کنید. بازار یزال به خاطر قیمت مناسب اجناس در لیست بازارهای ارزان کربلا قرار دارد.

 • فروشگاه لباس ال سی وایکیکی در کربلا (LC Waikiki)

اگر شما اهل خرید از برندهای معروف هستید، بهتر است از این فروشگاه لباس دیدن کنید. در این مرکز خرید انواع لباس های زنانه، مردانه، بچگانه با قیمت های متوسط وجود دارد. این فروشگاه در خیابان الصنعت کربلا در نزدیکی بانک TBI واقع شده است. ساعات کاری فروشگاه شامل تمام روزهای هفته از ساعت ۱۱ صبح الی ۲۴ می باشد.

 

 

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد