آموزش شال مبل برای نشیمن

ویدئو آموزش شال مبل

این روز ها مردم اهمیت بیشتری به دکوراسیون می دهندو استفاده از المان های کاربردی در دکوراسیون می تواند هوشمندانه باشد . در این مطلب آموزش شال مبل به روش های مختلف را شرح داده ایم . چراکه شال مبل این روزها در طراحی دکوراسیون بسیار ترند شده است.

آموزش شال مبلآموزش شال مبل وسایل لازم

  • کاموا
  • سوزن جوالدوز
  • پارچه ضخیم و در عین حال لطیف ( حوله ای یا کتان)
  • چرخ خیاطی
  • نخ همرنگ پتو یا پارچه ای که انتخاب کرده اید

مراحل ساخت

۱- اول از همه٬ جنس ساده و لطیفی را برای درست کردن این روانداز انتخاب کنید که پوست را اذیت نکند و در عین حال سبک و نرم باشد. نمایندگی های IKEA غالبا پتو های کوچکی مانند آنچه در عکس می بینید دارند.شال مبل

۲- اول چند رشته کاموا را به اندازه کمی بلندتر از عرض حوله جدا کنید و بعد مانند شکل به حاشیه آن بدوزید.شال مبل

۳- برای درست کردن منگوله ها مطابق شکل از یک تکه مقوا استفاده کنید. کاموا را به اندازه دلخواه به دور مقوا بپیچید و بعد یک رشته کاموا عمود بر رشته های کاموا ببندید. دقت کنید این رشته عمود به دور کامواهاست٬ نه به دور مقوا. بعد کاموا ها را از مقوا بیرون بیاورید و دوباره یک رشته کاموا به بالای آن بپیچید که کله منگوله درست شود. حالا پایین رشته ا را ببرید تا رشته ها زیر آن جدا جدا آویزان شوند.شال مبل

۴- در این مرحله لبه ی چند رشته کاموای موازی را که روی پتو دوخته بودید٬ با درجه ریز چرخ خیاطی بدوزید تا سفت و محکم شوند و از پتو نشکافند. و بعد منگوله ها را با سوزن و نخ به لبه کارتان وصل کنید.شال مبلشال مبل

امیدوارم از نتیجه کارتان لذت ببرید!

شال مبل

آموزش شال مبل چند تکه

وسایل لازم برای دوخت شال مبل پارچه ای

  • چندین نوع پارچه مختلف به ابعاد مختلف (در این آموزش از شش نوع پارچه استفاده شده اما شما می‌توانید تعداد بیشتری پارچه به کار ببرید)
  • پارچه برای پشت لحاف حدود ۱.۲ متر
  • مغزی لحاف به اندازه ۹۵ در ۱۱۵ سانتی‌متر
  • قیچی و متر و چرخ خیاطی و سایر وسایل لازم برای دوخت و دوز

شال مبلراهنمای برش برای دوخت پتوی پارچه‌ای

از هر یک از پارچه‌ها تعدادی نوار به عرض ۵ سانتی‌متر، تعدادی نوار به عرض ۸ سانتی‌متر و تعدادی نوار به عرض ۱۰ سانتی‌متر برش بزنید و آماده کنید. در انتها شما باید شش نوار به عرض ۵ سانتی‌متر از شش پارچه مختلف، شش نوار به عرض ۸ سانتی‌متر از ۶ پارچه مختلف و شش نوار به عرض ۱۰ سانتی‌متر از شش پارچه مختلف در اختیار داشته باشید تا برای شروع دوخت پتوی پارچه‌ای آماده شوید. بلندی این نوارها به اندازه بلندی لحافی است که قرار است بدوزید.

شال مبلمراحل دوخت آموزش شال مبل

در گام اول سه نوار به عرض‌های ۵ و ۸ و ۱۰ سانتی‌متر را مانند تصویر به هم بدوزید. این سه پارچه را از سه طرح و نوع مختلف انتخاب کنید تا طرح لحاف شما زیبا و هماهنگ از کار درآید. این کار را به روش‌ها و ترتیب‌های مختلف مانند تصویر ادامه دهید تا در نهایت ۶ مجموعه نوار در اختیار داشته باشید که سه تا سه تا به هم دوخته شده‌اند، دقت کنید که حتما دوخت‌ها را در امتداد یک خط صاف انجام دهید تا لحاف شما تمیز و زیبا از کار درآید. فراموش نکنید که نکته مهم در این کار قرار دادن پارچه‌های با عرض‌ها و طرح‌های متفاوت در کنار همدیگر است. پس از اتمام دوخت این قسمت‌ها با اتو آن‌ها را صاف کنید تا برای مراحل بعدی آماده شوند.

یکی از مجموعه‌های بافته شده سه تایی را بردارید و با قیچی به سه قسمت مساوی برش دهید. مراقب باشید که دوخت این قسمت‌ها شکافته نشود. همه شش مجموعه دوخته شده را نیز به همین ترتیب به سه قسمت کاملا مساوی برش بزنید تا چیزی مانند تصویر زیر را در اختیار داشته باشید.

این مجموعه‌ها را طوری کنار هم بچینید که طرح‌ها و اندازه‌های مشابه تا حد ممکن در کنار هم قرار نگیرند. پس از آن که از ترکیب درست پارچه‌ها مطمئن شدید به ترتیب آن‌ها را به هم بدوزید. پس از هر بار دوخت، اتو کردن را فراموش نکنید. با این کار دوخت پتوی پارچه‌ای در قسمت جلو به پایان می‌رسد و شما می‌توانید مرحله بعدی را آغاز کنید.شال مبل

قسمت پشت پتوی پارچه‌ای در این آموزش از یک پارچه یکدست تشکیل شده است اما اگر علاقه داشته باشید می‌توانید قسمت پشت را نیز مانند قسمت جلو به صورت چند تکه تهیه کنید. قسمت پشت را روی قسمت جلوی پتو قرار دهید طوری که طرف درست آن‌ها روبه روی هم قرار بگیرد. مغزی لحاف را نیز روی این قسمت قرار دهید و دورتا دور آن را بدوزید و فقط یک قسمت را برای پشت و رو کردن باز بگذارید.شال مبل

شما می‌توانید این مرحله را به روش ساده‌تری هم انجام دهید اما برای این کار به یک نوار بلند و مهارت و ابزار مناسب برای نواردوزی نیاز خواهید داشت. پس از پایان کار دوخت پتوی پارچه‌ای می‌توانید چندین دوخت عمودی با فاصله‌های روی لحاف انجام دهید تا ظاهر آن حرفه‌ای‌تر و زیباتر به نظر برسد. البته اگر چرخ خیاطی شما برای این کار مناسب نیست می‌توانید پتو را به صورت ساده آماده کنید.شال مبل

دوخت شال مبل پارچه‌ای یک روش ساده برای تهیه لوازم دکوراسیون منزل بدون هزینه اضافی است و اگر کمی حوصله و مهارت پایه خیاطی داشته باشید می‌توانید پارچه‌های اضافی و بی‌مصرف باقی مانده در منزل را به یک پتوی پارچه‌ای زیبا و رنگارنگ تبدیل کنید.

خرید صنایع دستی

 

آموزش شال مبل با قلاب به همراه فیلم آموزشی 

فیلم آموزش در پایین متن

تعداد زنجیره ها باید مضربی از عدد 6 باشد. مثلا برای پتوی 70 سانتی، تعداد زنجیره ها 144 عدد مناسب هستش.
من چون به صورت تمرینی می بافم 24 زنجیره می زنم. برای اینکه تعداد زنجیره ها به خاطر بسپارین هر ده زنجیره ای که زدین آن را علامت بزنید یا در دفترچه ثبت نمایید.
یه زنجیره اضافه تر بزنید. تعداد زنجیره ها 25 عدد شد.

ردیف اول:

در روی تک شیارهایی که در پشت زنجیره ها ایجاد شده بافت پایه کوتاه می زنید. 24 پایه کوتاه ایجاد شد. در انتهای ردیف، 3 زنجیره بزنید و بافت رو برگردونید.

ردیف دوم:

سه زنجیره ی ابتدای ردیف به عنوانِ یه پایه بلند در نظر بگیرید. پس با خونه ی کنار این سه زنجیره کار نداریم. داخلِ خونه ی دوم، یه پایه بلند بزنید. در ادامه روی هر کدام از 4 خونه ی بعدی یه پایه بلند بزنید. در مجموع 6 پایه بلند ایجاد شد. یه زنجیره بزنید. یه خونه رو بدون بافت رها کنید. *در ادامه روی هر کدام از 5 خونه ی بعدی یه پایه بلند بزنید. یه زنجیره بزنید. یه خونه رو بدون بافت رها کنید.* این دستور* رو تکرار کنید. تا به خونه های انتهای ردیف برسیم. در انتهای ردیف مانند ابتدای ردیف، باید 6 پایه بلند ایجاد کنید. پس باید پایه بلند ششم رو روی تک زنجیره ای که در ابتدای ردیف قبل رها کردین، ایجاد کنید. در انتها یه زنجیره بزنید. بافت رو برگردونید.

ردیف سوم:

تک زنجیره ی ابتدای ردیف به عنوانِ یه پایه کوتاه در نظر بگیرید. پس با خونه ی کنار این تک زنجیره کار نداریم. داخلِ خونه های دوم تا ششم، هر کدام یه پایه کوتاه بزنید. در مجوع 6 پایه کوتاه ایجاد شد. یه زنجیره بزنید. یه خونه رو بدون بافت رها کنید. *در ادامه روی هر کدام از 5 خونه ی بعدی یه پایه کوتاه بزنید. یه زنجیره بزنید. یه خونه رو بدون بافت رها کنید.* این دستور* رو تکرار کنید. تا به خونه ها ی انتهای ردیف برسیم. در انتهای ردیف مانند ابتدای ردیف باید 6 پایه کوتاه ایجاد کنید. پس باید پایه کوتاه ششم رو روی بافت سه زنجیره ای ردیف قبل ایجاد کنید. قلاب رو وارد زنجیره ی سوم کنید و پایه کوتاه رو بزنید. در انتها سه زنجیره بزنید. بافت رو برگردونید.

ردیف چهارم:

در این ردیف بافت V شکل ایجاد میشود. یادتون هست در ابتدای ردیف سوم 5 پایه کوتاه زدیم. *روی پایه کوتاه اول، یه پایه بلند ناقص بزنید. فقط دو حلقه ی اول رو یکی کنید. یادتونه در ابتدای ردیف دوم 5 پایه بلند زدیم. روی پایه بلند سوم بافت V شکل رو ایجاد می کنیم. بدین ترتیب که دو نخ روی قلاب بندازین. قلاب رو از زیر سومین پایه بلند عبور بدین، یه نخ روی قلاب بندازین. از همون مسیری که عبور کردین برگردین. 5 حلقه روی قلاب قرار داره. طی سه مرحله این حلقه ها رو یکی کنید. ابتدا دو حلقه ی اول رو یکی کنید. سپس دو حلقه ی بعدی رو یکی کنید. در آخر، سه حلقه ی باقیمانده رو یکی کنید. برمیگردیم سراغ پایه کوتاه هایی که در ردیف سوم زدیم. روی سه پایه کوتاهِ دوم تا چهارمِ دیف قبل، یه پایه بلند بزنید. تا بدین جای کار، 4 پیه کوتاه ردیف قبل بافته شد. دو نخ روی قلاب بندازین. دوباره روی سومین پایه بلندِ ردیف دوم باید بافت بزنید. ابتدا دو حلقه ی اول رو یکی کنید. سپس دو حلقه ی بعدی رو یکی کنید. دو حلقه روی قلاب باقی مونده. یه نخ روی قلاب بندازین. و روی پایه کوتاهِ پنجم ردیف قبل بافت بزنید. چهار حلقه روی قلاب قرار داره. یه نخ روی قلاب بندازین. دو حلقه ی اول رو یکی کنید. سپس سه حلقه ی باقیمانده رو یکی کنید. یه زنجیره بزنید. یه خونه رو بدون بافت رها کنید*. در ادامه بافت رو تکرار کنید. در انتهای ردیف مانند ابتدای ردیف که یه پایه بلند داریم باید روی تک زنجیره ی ردیف قبل یه پایه بلند بزنیم. یه زنجیره بزنید. بافت رو برگردونید.

ردیف پنجم:

مانند ردیف سوم بافته می شود.

ردیف ششم:

مانند ردیف چهارم بافته می شود.

ردیف هفتم:

مانند ردیف سوم بافته می شود.

ردیف هشتم:

مانند ردیف چهارم بافته می شود.

و به همین ترتیب ببافید.

در ردیف آخر

روی هر کدام از خونه ها و داخل فضای خالی یه پایه کوتاه بزنید. من در مجموع 24 پایه کوتاه زدم.

شروع دورگیری:

بدون اینکه زنجیره بزنید. بافت رو برگردونید.

ردیف اول دورگیری:

روی خونه های اول تا سوم هر کدام یه بست بزنید. سه زنجیره بزنید. *دو خونه رو بدون بافت رها کنید. روی خونه ی سوم یه پایه کوتاه و سه زنجیره بزنید*. این دستور* رو تکرار کنید تا به گوشه برسین. روی قسمت گوشه ها یه پایه کوتاه، سه زنجیره، یه پایه کوتاه و سه زنجیره بزنید. دوباره این دستور* رو تکرار کنید. در این قسمت قلاب رو در راستای ردیفی وارد کنید که پایه کوتاه زدیم. در واقع در راستای ردیفهای فرد مانند ردیف 13، 11 و.. وارد می کنید. توجه کنید روی سه گوشه ی بعدی رو مانند گوشه ی اول ببافید. در انتهای ردیف اول قلاب رو از زیر بافت سه زنجیره ای وارد کنید و یه بست بزنید.

ردیف دوم دورگیری:

4 زنجیره بزنید. *قلاب رو از زیر بافت سه زنجیره ای بعدی وارد کنید. یه پایه کوتاه و 4 زنجیره بزنید*. این دستور* را تا انتهای ردیف تکرار کنید. در انتهای ردیف، ابتدا قلاب رو از زیر بافت سه زنجیره ای ردیف اول وارد کنید و یه پایه کوتاه بزنید. سپس قلاب رو از داخل اولین بافت سه زنجیره ای ردیف دوم وارد کنید. یه بست بزنید.

ردیف سوم دورگیری:

4 تا زنجیره می زنید. *قلاب رو از زیر فضای خالی وارد کنید و یه پایه کوتاه و 4 زنجیره بزنید*. این دستور* رو تکرار کنید تا به گوشه ی سوم برسید. قصد داریم روی گوشه ی سوم و گوشه ی چهارم (در واقع در قسمت پایین و بالای پتو) دو شیار جدید به بافت اضافه نماییم. مطابق فیلم روی گوشه سوم (قسمت پایین پتو) قلاب رو وارد پایه کوتاه کنید. و یه پایه کوتاه و 4 زنجیره بزنید. دوباره این دستور* رو تکرار کنید. تا به گوشه ی چهارم برسید. توجه کنید مطابق فیلم در قسمت بالای پتو باید داخل پایه کوتاه یه شیار جدید به بافت اضافه کنیم. داخل فضای خالی آخر هم یه پایه کوتاه و 4 زنجیره بزنید. در انتهای ردیف روی اولین فضای خالیِ ردیف دوم یه پایه کوتاه بزنید. روی اولین فضای خالیِ ردیف سوم یه بست بزنید.

ردیف چهارم دورگیری:

سه زنجیره بزنید. داخل فضای اول یه پایه بلند، دو زنجیره و دو پایه بلند می زنید.

داخل فضای دوم یه پایه کوتاه بزنید. *داخل فضای سوم دوپایه بلند، دو زنجیره و دو پایه بلند میزنید. داخل فضای چهارم یه پایه کوتاه بزنید*.
به همین ترتیب این دستور* رو تکرار کنید تا به انتهای ردیف چهارم برسید. در انتهای ردیف روی بافت سه زنجیره ای اتصال رو برقرار کنید.

ردیف پنجم دورگیری:

قلاب رو از زیر اولین پایه بلند ردیف قبل وارد کنید و یه بست بزنید ( توجه کنید به اشتباه از زیر بافت سه زنجیره عبور ندین) سه زنجیره بزنید.
داخل فضای اول یه پایه بلند، دو زنجیره و یه پایه بلند دیگه میزنید.

روی پایه بلند دوم یه بافت کشباف جلو بزنید.

به دسته ی v شکل بعدی توجه کنید. هر دسته دارای ۴ پایه بلند و یه فضای خالی مابین پایه بلندها هستش. روی پایه بلند دوم، بافت کشباف جلو بزنید. داخل فضای خالی یه پایه بلند، دو زنجیره و یه پایه بلند بزنید. روی پایه بلند سوم یه بافت کشباف جلو بزنید. به همین ترتیب تکرار کنید تا به قسمت گوشه برسید. در دو طرف بافت v شکل روی هر دو پایه کوتاه یه بافت شبیه به آنچه توضیح دادم ایجاد میکنید. (توجه کنید در ردیف قبل، روی چهار زنجیره یه پایه کوتاه زدیم که باید مانند فیلم بافت رو ایجاد کنید).
روند بافت در ردیف چهارم مشخص شد. فقط باید در قسمت گوشه ها ۳ تا بافتی که توضیح دادم رو ایجاد کنید.

ردیف ششم دورگیری:

روی پایه بلند اول یه بست بزنید و سه زنجیره بزنید. داخل فضای اول یه پایه بلند، ۴ زنجیره بزنید. قلاب رو در محل اتصال دو بافت قبلی در زیر بافت ۴ زنجیره ای وارد کنید و یه پایه کوتاه بزنید. دوباره داخل فضای اول یه پایه بلند بزنید. روی پایه بلند دوم یه بافت کشباف جلو بزنید. به دو بافت کشباف میرسیم. روی کشباف اولی یه پایه بلند ناقص بزنید. فقط دو حلقه ی اول رو یکی کنید. یه نخ روی قلاب بندازین و قلاب رو از زیر باقت کشباف دوم وارد کنید و ابتدا دو حلقه اول رو یکی کنید و سپس سه حلقه ی باقیمانده رو یکی کنید. روند بافت تا انتهای این ردیف مشخص شد. به فیلم رجوع کنید.
اتمام آموزش

ویدئو آموزش شال مبل

منبع مجله لیتیوم

آموزش مبلآموزش مبلآموزش شال مبلآموزش شال مبل

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد