درباره کشورآرژانتین + سوغات و صنایع دستی

درباره کشورآرژانتین + سوغات و صنایع دستی

هنگام بازگشت به خانه هر کسی تلاش می‌کند چیزی از مقصد سفر را با خود یادگاری ببرد که از همه بیشتر ارزش خاطره‌سازی داشته باشد. در مورد کشور آرژانتین با تاریخ غنی و مناظر اعجاب‌انگیز به سوغاتی‌هایی در این فهرست برخواهید خورد که بی‌ چون و چرا ارزش خرید صنایع دستی آنجا را خواهند داشت و نمایش‌دهنده‌ی این کشور دیدنی در آمریکای جنوبی هستند. برای آشنایی با سوغات معروف آرژانتین با ما همراه باشید.کشور آرژانتین

اطلاعات کلی درباره کشور آرژانتین

آرژانتین کشوری است در آمریکای جنوبی . پایتخت آن بوئنوس آیرس است .
آرژانتین از لحاظ وسعت دومین کشور آمریکای جنوبی و در فهرست وسعت کشورها هشتم در جهان است. آرژانتین وسعتی به مساحت ۲۷۹۱۸۱۰ کیلومتر مربع از این قاره را اشغال کرده که بین آند (رشته کوه) در غرب و اقیانوس اطلس جنوبی در شرق و جنوب واقع شده ‌است . این کشور از شمال با پاراگوئه و بولیوی ، از شمال شرق با برزیل و اروگوئه ، و از جنوب و غرب با شیلی مرز مشترک دارد . این کشور مدعی مالکیت محدوده‌های جزایر فالکلند (به اسپانیایی : جزایر مالویناس) و جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی می‌باشد . تحت عنوان جنوبگان آرژانتین ، این کشور مدعی حاکمیت ² ۹۶۹۴۶۴ مایل مربع(۳۷۴۳۱۲ کیلومتر مربع) از قاره جنوبگان (قطب جنوب) است ، که ادعاهای دیگری نیز درباره آنها از سوی شیلی و بریتانیای کبیر مطرح شده ‌است .

نام

این کشور بطور رسمی جمهوری آرژانتین نامیده می‌شود (به اسپانیایی: República Argentina). برای برخی موارد قانونی Nación Argentina (کشور آرژانتین) نیز بکار می‌رود .
اسپانیایی‌های مهاجم در سال ۱۵۱۶ میلادی وارد آرژانتین شدند . آنان که در جست و جوی گنج بودند ، این سرزمین را آرژانتین نامیدند که از واژه argentum به معنای نقره یافته شده در برخی از نقاط آن گرفته شده ‌است .

مردم

در میان کشورهای آمریکای لاتین ، آرژانتین طی سدهٔ بیستم بیشترین تعداد مهاجران را از آمریکای لاتین به‌خود دیده ‌است . در سال ۲۰۰۱ آرژانتین ۱ میلیون مهاجر آمریکای لاتینی داشت که ۳۲ درصد آن از پاراگوئه بودند .
آرژانتین ، میزبان بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین است .

تاریخ

کشف و استعمار آرژانتین در اوایل سده شانزدهم از سوی اسپانیاییها آغاز شد . مهم‌ترین کاشفان اروپایی آرژانتین عبارت‌اند از : آمریگو وسپوچی (۱۵۰۲.م)_ خواندیاز دوسولی (۱۵۱۶.م)_ فردیناند ماژلان (۱۵۲۰.م).
در سال ۱۷۷۶.م سرزمین ریودولاپلاتا شامل آرژانتین_بولیوی_پاراگوئه و اوروگوئه به مرکزیت بوئنوس آیرس تحت ریاست نایب اللسلطنه اسپانیا تشکیل یافت تا اینکه در سال ۱۸۱۶.م بوئنوس آیرس و سرزمینهای مجاور آن بنام ایالات متحده لاپلاتا ، پس از ۳۰۰ سال ، استقلال یافت .

کشور آرژانتین
بخش‌های اداری

آرژانتین به ۲۳ ایالت تقسیم می‌شود (“provincias”؛ مفرد: “provincia” است) ، و ۱ شهر خودگردان (که معمولاً به عنوان «پایتخت فدرال» اما مشروطه شناخته می‌شود : «پایتخت جمهوری» یا «پایتخت کشور») که با ستاره مشخص می‌گردد ؛
1.    شهر خودگردان بوینس آیرس
2.    استان بوئنوس آیرس
3.    کاتامارکا
4.    چاکو
5.    چوبوت
6.    کوردوبا
7.    کورینتس
8.    انتره ریوز
9.    فرموزا
10.    هوخوی
11.    لاپامپا
12.    لاریوخا
13.    مندوزا
14.    میسیونز
15.    نئوکن
16.    ریونگرو
17.    سالتا
18.    سان خوآن
19.    سان لوئیز
20.    سانتا کروز
21.    سانتافه
22.    سانتیاگو دل استرو
23.    تییرا دل فیوگو
24.    توکومان
نام رسمی کنونی بخش فدرال ، «شهر خودگردان بوینس آیرس» می‌باشد . بوینس آیرس از زمان یکپارچگی کشور آرژانتین پایتخت آن بوده‌ است ، اما برنامه‌ای وجود داشته تا مرکز اداری کشور به مکان دیگری منتقل شود . طی دوره ریاست جمهوری رائول آلفونسو ، قانونی تصویب شد که دستور می‌داد انتقال پایتخت فدرال به ویدما ، شهری دی ایالت پاتوگونیایی ریو نگرو منتقل شود . مطالعات پیرامون آن زمانی در حال انجام بود که مشکلات اقتصادی در سال ۱۹۸۹ این برنامه را از پای درآورد . اما این قانون هرگز رسماً لغو نشد ، آن به یک یادگار تاریخی محض تبدیل شد ، و برنامه آن نیز به فراموشی سپرده شد .
ایالات به واحدهای ثانویه کوچک‌تری تحت عنوان «بخش هاً یا بخش‌های آرژانتین | بخش‌ها تقسیم می‌شوند . در این کشور ۳۷۶ بخش وجود دارد . ایالت ، ایالت بوینس آیرس | بوینس آیرس دارای ۱۳۴ واحد مشابه با آن به نام» بلوک «می‌باشد .» بخش‌ها «و» بلوک‌ها ” نیز به زیرمجموعه‌های کوچک‌تر شهرداریها یا نواحی تقسیم می‌شوند .
بزرگ‌ترین شهرهای اصلی در آرژانتین عبارت‌اند از بوئنوس آیرس ، کوردوبا ، روزاریو ، مندوزا ، توکومین ، لاپلاتا ، ماردل پلاتا ، سالتا ، سانتافه ، سن خوآن ، رزیستنسیا ، و نوکوئین .

جغرافیا

مرز آرژانتین تقریبا از شمال تا جنوب ۳۷۰۰ کیلومتر ، و از شرق تا غرب ۱۴۰۰ کیلومتر می‌باشد . این کشور را می‌توان تقریبا به چهار قسمت تقسیم نمود : دشتهای حاصلحیز پامپا در مرکز کشور ، قسمت کشاورزی در فلات ، جلگه غنی از نفت پاتاگونیا در نیمه جنوبی پایین ایالت تییرا دل فیوگو ؛ فلاتهای نیمه گرمسیری گرانچاکو در شمال ، و رشته کوه‌های پرپیچ و خم آند در امتداد مرز غربی با شیلی .
بلندترین نقطه از سطح دریا در آرژانتین در ایالت مندوزا قرار دارد . کوه آکنکاگوا ، در ارتفاع ۶۹۶ متر از سطح دریا ، مرتفع‌ترین کوه کشورهای آمریکایی ، در نیمکره جنوبی می‌باشد ، و پست‌ترین نقطه در لاگونا دلکاربیون در ایالت سانتاکروز با ارتفاع ۱۰۵- متر (۳۴۴- فوت) زیر سطح دریا است . این نقطه همچنین پست‌ترین نقطه بر روی قاره آمریکای جنوبی می‌باشد . مرکز جغرافیایی کشور در بخش مرکزی جنوب لاپالما واقع شده ‌است .
این کشور نسبت به بخشی از جنوبگان ادعای ارضی دارد ، جایی که برای مدت بیش از یک قرن پایگاه اورکاداس از آغاز سال ۱۹۰۴، تحت حضور اشغالگرانه و پیوسته دیگر کشورها قرار گرفته ‌است .

سوغات و صنایع دستی آرژانتین

کشور آرژانتین با تاریخ غنی و منظره ها اعجاب انگیز ، سوغاتی هایی بسیار خاطره انگیزی دارد که بی چون و چرا ارزش خریدن را خواهند داشت . بعلاوه نمایش دهنده این کشور دیدنی در آمریکای جنوبی هستند. برای آشنایی با سوغات معروف آرژانتین با ما همراه باشید.

اقلام چرم

آرژانتین یکی از بزرگترین فراوری نمایندگان گوشت دنیا است ، پس جای تعجب نیست که چرم آرژانتین شناخته شده باشد . آرژانتین با تعداد بسیاری دباغی و فراوریی چرم , باعث فراوری چرم هایی با کیفیت بالا و با دوام هستند . کالاهای چرم مانند کت، کفش و کیف دستی در آنجا بسیار به چشم می خورند. اگر از دوستداران چرم طبیعی هستید آنجا قطعا برایتان بهشت محسوب می گردد. البته مواظب هم باشید، هستند مغازه هایی که چرم های فیک را به جای چرم های اصل به فروش می رسانند.کشور آرژانتین

نوشیدنی مالبک

این نوشیدنی ریشه اش فرانسوی است، اما آرژانتین امروزه توانسته به عنوان یکی از برترین فراوری نمایندگان Malbec در دنیا شناخته گردد.آرژانتین در حال حاضر فراوری نماینده پیشرو Malbec در دنیا است به طوری که Malbec پرچمدار آرژانتین است.

بطری شیردار

اگر در بازارهای آرژانتین چرخی بزنید حتماً شما هم یکی از بطری‌های شیردار را خریداری خواهید کرد. اگرچه امروزه از بطری‌های پلاستیکی در رستوران‌های سنتی آرژانتین استفاده می‌شوند اما نوع اصلی آن‌ها شیشه‌ای است. اگر یک سوغاتی اصیل می‌خواهید بطری شیردار شیشه‌ای را انتخاب کنید که در بازارهای سنتی مثل «سن تلمو» (San Telmo) برای خرید موجود بوده و تلألؤ آن‌ها شما را به خود جذب خواهد کرد.سوغات آرژانتین

چاقوی گوچو

یک سوغاتی ایده‌آل از آرژانتین برای هر کسی که به آشپزی یا دنیای کابوی‌ها علاقه دارد، «چاقوی گوچو» (Gaucho Knife) است که گاوچران‌های آرژانتینی معروف به گوچو به عنوان یک ابزار اصلی زندگی قرن‌ها از آن استفاده می‌کردند. از تهیه‌ی غذا، خرد کردن چوب برای روشن کردن آتش تا تمیز کردن دندان‌ها، این چاقو برای گوچوهای دشت‌های آرژانتین کاربرد داشت. دسته‌ی این چاقو از چوب یا استخوان ساخته شده و در غلاف چرمی محافظت می‌شود.سوغات آرژانتین

نوشیدنی ماته

ماته یک نوشیدنی محبوب مانند چای است که نماد دوستی و خانواده نیز محسوب می گردد . این نوشیدنی در یک ظرف کدویی به همراه یک نی مخصوص سرو می گردد. آرژانتینی ها بسیار خشنود هستند که نوشیدنی ماته را به گردشگران معرفی می نمایند. به یاد داشته باشید که این نوشیدنی مزایای زیادی دارد، مخصوصا جایگزینی عالی ای برای قهوه نیز می باشد.کشور آرژانتین

پارچ پنگوئنی

پارچ پنگوئنی یا «پینگویینو» (Pinguino) به نمادی از فرهنگ آرژانتین تبدیل شده و این ساکنان دوست داشتنی «پاتاگونیا» (Patagonia) را یادآوری می‌کند. به علاوه در دهه ۱۹۵۰ برای سرو نوشیدنی هنگام شام استفاده از این پارچ مرسوم بوده و بدین ترتیب با سنت‌های قدیمی آرژانتین پیوند دارد. در طراحی برخی از این پارچ‌های پنگوئنی پیراهن و جلیقه به کار رفته و برخی دیگر رنگ‌آمیزی شده‌اند. همچنین می‌توانید یک پارچ خام را بخرید و به سلیقه خودتان رنگ کنید و هدیه دهید.سوغات آرژانتین

آلفاخور(Alfajores)

آلفاخور یکی از سوغاتت های خوراکی آرژانتینی است که در آرژانتین طرفداران زیادی دارد. این بیسکوکیک ها طعم های مختلفی دارند که مدل سنتی آن را با دولسه د لچه (dulce de leche) پر می نمایند و با شکلات روکش می گردد. آلفاخور می تواند یک لایه ایی و یا دو لایه ایی باشد.بعلاوه علاوه بر اینکه سوغاتی عالی ای محسوب می گردد، مردمان آرژانتین هم معمولا در تمام طول روز از آن استفاده می نمایند.کشور آرژانتین

پیراهن فوتبال

شاید شنیده باشید که آرژانتین یک کشور کاتولیک محسوب می گردد اما بهتر است مذهب واقعی مردم آرژانتین را فوتبال بدانیم! آرژانتین زادگاه دو اسطوره بزرگ فوتبال یعنی دیگو مارادونا و لیونل مسی بوده و بسیاری از بازیکن های با استعداد آن در تیم های معتبر خارجی حضور دارند. بدون شک طرفداران فوتبال در این کشور پر شور و حرارت این بازی ها را دنبال می نمایند. در بازدید از آرژانتین یک پیراهن این تیم را بخرید و به همراه این طرفداران به دیدن و تشویق تیمشان بنشینید. پیراهن های اورجینال آرژانتین را برند آدیداس فراوری می نماید. البته می توانید پیراهن های با کیفیت کمتر و قیمت مناسب تر را در سوغات فروشی ها بیابید.سوغات آرژانتین

نقره جات

این فلز در تاریخ این سرزمین ریشه ای عمیق دارد. بعلاوه نام آرژانتین از کلمه Argentum که نام لاتین نقره می باشد ، گرفته شده است. نقره را در جواهرات ظریف، زنجیر، کلید، جعبه و بسیاری از محصولات مختلف که با عشق و شور و شوق تزئین شده است ، می توان دید.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد