چگونه از سبک لباس سنتی در دنیا مدرن استفاده کنیم ؟

چگونه از سبک لباس سنتی در دنیا مدرن استفاده کنیم ؟

 

از کجا مانتو سنتی بخرم؟ (معرفی مدل‌های جدید و راهنمای خرید مانتوی سنتی) - کمدا

هر شهر و قوم یک سری میراث فرهنگی به جا مانده از گذشته دارد . یکی از آنها لباس سنتی و محلی آن منطقه است .

امروزه استفاده از لباس های سنتی در سبک پوشش مدرن بسایر رایج است . تا آنجا که طراحان با در نظر گرفتن علایق جوان ها به استایل مدرن سعی در طراحی لباس و اکسسوری های بر گرفته از سبک سنتی و محلی دارند .


پیشنهاد دوراونتاش : خرید صنایع دستی


امروزه جوانان به سبک پوشش خود اهمیت بیشتری می دهند و سعی می کنند برای لباس روزمره خود نیز از سبک پوششی کدرن و به اصطلاح مد روز استفاده کنند و همچنین به لباس خای با سبک سنتی علاقه نشام میدهند . به طوری که سبک پوشش مدرن خود را با لباس ،اکسسوری ،کفش یا کیف سنتی ست می کنند .

برای داشتن استایل سنتی میتوان از لباس‌هایی که با هنرهای دستی تزئین شده‌اند، سوزن‌دوزی‌های سیستانی‌ها و ترکمن‌ها، کیف سنتی، سکه‌دوزی کردها، شماره‌دوزی و گلدوزی، هنرقلاب‌بافی و مکرومه، منجوق‌دوزی و مهره‌بافی آفریقایی، چهل‌تکه‌دوزی و بسیاری از هنرهای دیگر از سراسر ایران و جهان که می‌توانند به استایل سنتی شما هویتی اصیل و متفاوت ببخشند.

کیف سنتی | کیف گلیمی

معمولا طرفداران استایل سنتی از زیورآلات دست‌ساز استفاده می‌کنند، اکسسوری بخش مهمی از استایل آن‌هاست اما زرق و برق زیاد را نمی‌پسندند و اغلب زیورآلات‌شان از جنس چرم، پارچه‌ی بافته شده یا از مهره‌های سنگی و چوبی هستند. کیف و کفش‌هایی که انتخاب می‌کنند معمولا از جنس گلیم، جاجیم، پارچه، چرم و دست‌دوز هستند، گاهی هم کیف های پارچه ای که با دوخت‌ها و نقش سنتی تزئین شده استفاده می‌کنند. در آرایش سر و صورت هم ساده و طبیعی هستند و موی فر، بافته و رها از علایق‌شان است.

استایل سنتی ایرانی

چه چیزی باعث تفاوت سبک لباس های محلی در مناطق مختلف می شود :

سبک سنتی اقوام و کشورهای مختلف براساس موقعیت جغرافیایِی، آب و هوا و فرهنگ اجتماعی شکل میگیرد و بسیار متفاوت است و همین به زیبایی های صنعت مد و پوشاک اضافه می کند .به طوریکه این تنوع در طرح ها باعث شده است تا جوانان مناطق کشور های دیگراز لباس و پوشش منطقه دیگری نیز در طراحی لباس ها و استایل استفاده کنند .

انواع کیف سنتی

آیتم های سنتی مختلف در استایل :

در بسیاری از مناطق لباس‌های محلی و سنتی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثل ساری هندی، لباس‌های سوزن‌دوزی‌ شده زنان بلوچ

عوامل بسیار زیادی می‌تواند در فرم، طرح و سبک لباس سنتی هر محل تاثیر بگذارد، آب وهوا و ویژگی‌های جغرافیایی مهمترین آن‌هاست، نوع مذهب و میزان پایبندی به آن، عامل تاثیرگذار دیگری است و البته اهمیت جایگاه زنان و مردان در اجتماع و ارتباطی که با هم برقرار خواهند کرد نیز بی‌تاثیر نبوده است.

برخی از لباس‌های سنتی حالا به شکل اولیه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما الهام‌بخش طراحان بسیاری در دنیای مد هستند. مثلا «کیلت» نوعی دامن چهارخانه قرمز رنگ مردانه اسکاتلندی است و برای رقص‌های محلی و جشن‌های ملی پوشیده می‌شود، پارچه چهارخانه این دامن حالا محبوب‌ترین ترندهای دنیای مد را می‌سازد. چفیه و شمق عربی هم از پوشش‌های سنتی اعراب هستند که حالا توسط مردمی از سراسر دنیا به عنوان یک اکسسوری مد روز مورد استفاده قرار می‌گیرند، چفیه روسری چهارگوش سیاه و سفیدی است که مردان و زنان عرب بر سر می‌اندازند و به عنوان نمادی اعتراضی در فلسطین استفاده می‌شود.

لباس سنتی ایرانی

چطور استایل سنتی داشته باشیم :

سنتی‌پوش‌ها معمولا لباس‌های سنتی و محلی را به همان شکل که هستند می‌پوشند، مثلا به جای مانتو از پیراهن‌های بلوچی یا بندری زنان جنوب استفاده می‌کنند، حتی ممکن است این تکه‌های کاملا سنتی را با لباس‌های کژوالی همچون جین یا کفش ورزشی هم ترکیب کنند. در مواردی هم لباس‌های سنتی مناطق مختلف در ترکیب باهم استایل سنتی یک فرد را می‌سازند

گاهی هم تنها از پارچه، سمبل‌ها و موتیف‌های سنتی هنر هر منطقه استفاده می‌شود، مثلا بته جقه یکی از نقوش سنتی ایرانی است که در طراحی لباس و اکسسوری بسیار مورد توجه طراحان قرار گرفته است. اگر بخواهیم روراست باشیم شکل این استفاده اهمیت بسیاری در زیبایی اثر دارد، قطعا بته جقه در هر استایلی عالی نخواهد بود و ممکن است در استفاده نابجا از این طرح، ارزش آن پوشیدنی سنتی از بین برود. بنابراین اگر می‌خواهید لباس‌هایی طراحی‌شده با نقوش سنتی بپوشید حتما به خاطر داشته‌ باشید که هویت اصلی آن نقش و اساس استایل سنتی را حفظ کنید.

یکی از کلمه‌هایی که همیشه در هنگام صحبت از هنر، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و یا حتی دکوراسیون خانگی زیاد به گوش می‌رسد، واژه سبک یا استایل است! همه ما می‌دانیم که می‌توانیم خانه خود را به سبک‌ها یا استایل‌های مختلفی بچینیم و مرتب کنیم!

استایلی که بر اساس فرهنگ، باورها، هویت و مد روز دنیا باشد، می‌تواند به ما اعتماد به نفس، قدرت، توانایی و احساس خوشحالی بدهد. اگر به دنبال این هستید که به عنوان یک ایرانی سبک پوشش و استایل مناسبی داشته باشید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

در این محتوا سعی می‌کنیم با بررسی سبک پوشش و استایلی که می‌تواند شایسته یک ایرانی بروز باشد به شما کمک کنیم که در این راستا گام بردارید.

 

چرا باید به استایل و سبک پوشش خود توجه کنیم؟

شاید برای شما هم جالب باشد که در زمان پوشیدن لباس مورد علاقه و مختص خود، می‌توانید باعث ترشح دوپامین در مغز شوید! ترشح دوپامین در مغز، مانند یک خوردن یک داروی آرام بخش عمل می‌کند و می‌تواند به شما آرامش عجیبی بدهد!

ما سعی می‌کنیم با مشخص کردن یک استایل مشخص برای خود شادی و انرژی مثبت بیشتری را جذب خود کنیم. سبک پوشش می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود، هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید.

سبک پوشش ایرانی، مسئله اصلی محتوای امروز ماست. این استایل که ریشه در باور، فرهنگ و تمدن دیرینه ما دارد، برای یک جوان ایرانی می‌تواند بهترین نوع استایل باشد.

منظور ما از استایل ایرانی، استایلی نیست که مانند گذشتگان خود لباس بپوشیم، بلکه منظور ما تلفیق هنر ایرانی با مد روز دنیاست. یکی از راه‌هایی که می‌توانید در این راستا انجام دهید، استفاده از کیف‌های سنتی است که در ادامه بیشتر راجع به آن‌ها توضیح می‌دهیم.

کیف‌های سنتی ایرانی، تلفیق مد روز و فرهنگ ایرانی :

این روزها هنرمندان ایرانی، کیف‌های بسیار مناسب استایلی تهیه کرده‌اند که کاملاً با سبک ایرانی در تناسب است. این کیف‌ها که در واقع با حال و هوای مد روز طراحی شده‌اند از طرح‌های اصیل ایرانی در آن‌ها استفاده شده است.

این کیف‌های سنتی دارای مدل‌های مختلفی مثل کیف دوش، کوله پشتی، کیف گلیمی، کیف کمری، ساک، کیف‌های آرایشی و کیف‌های جای اکسسوری هستند! فروشگاه دوراونتاش به عنوان یکی از بهترین فروشگاه‌های اجناس صنایع دستی در فروشگاه خود، این کیف‌ها را به نمایش گذاشته است.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش کیف‌های سنتی دوراونتاش، مناسب استایل خود یک کیف را سفارش داده و به صورت آنلاین تجربه خرید برای استایل خود داشته باشید.

کیف های سنتی برای استایل مدرن


پیشنهاد دوراونتاش : خرید عمده کیف سنتی


هویت خود را فراموش نکنیم …

بهتر است به‌جای توجه به بلاگرها، اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های اینستاگرامی که این روزها سبک‌های پوشش بسیار متنوعی را به ما معرفی می‌کنند به سبک و پوشش خود به عنوان یک هویت نگاه کنیم.

نظر شما در مورد سبک پوشش و استایل ایرانی چیست؟ شما چه ملزوماتی را مثل کیف می‌توانید توصیه کنید که با سبک امروزی ما در تناسب باشد؟ در بخش مربوطه، می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقاله های مرتبط :

10 دلیل برای خرید صنایع دستی

بهترین صنایع دستی ایران کدامند ؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آرشیو مطالب: