راهنمای خرید صنایع دستی

خرید صنایع دستی،موثر ترین و البته آسان‌ترین گامی است که می­‌توان در راستای حفظ این میراث گران­‌بها برداشت. صنایع دستی نیز همچون سایر ویژگی­‌های توریستی یک منطقه، نظیر اماکن مذهبی،اماکن تفریحی و…، جزو جاذبه های گردشگری هر منطقه به شمار می‌­رود؛ به عبارت دیگر،صنایع دستی هر منطقه را می­‌توان بخش جدا ناپذیری از فرهنگ و تمدن آن منطقه، به حساب آورد. خرید صنایع دستی، کمک بزرگی در راستای حفظ این هنر بی‌­بدیل و حتی هویت یک مرز و بوم به شمار می­‌رود؛ در این مقاله ما ضمن پرداختن به انواع صنایع دستی ایران، سعی داریم شما را با اصول و نکات لازم جهت خرید صنایع دستی اصل و مرغوب، آشنا کنیم؛ چراکه با خرید صنایع دستی نامرغوب، علاوه بر اینکه هزینه ای که در قبال آن پرداخت کرده اید به نحوی هدر می‌­رود، بلکه ممکن است باعث خدشه دار شدن فرهنگ و تمدن یک شهر،به خصوص از نگاه گردشگران شود؛ با ما همراه باشید.

خرید صنایع دستی - بهترین سایت‌ها برای خرید اینترنتی صنایع دستی کدامند؟ -  درجه

دلایل خرید صنایع دستی را بسنجیم

برای خرید صنایع دستی دلایل زیادی وجود دارد. گاهی می‌خواهیم برای تنوع محیط خانه و محل زندگی یا کارمان از یک تابلو‌ی زیبای صنایع دستی استفاده کنیم تا روح هنری را در محیط به گردش درآوریم. گاهی دوست داریم این حس هنرپسندی‌مان را به وسیلهٔ هدیه دادن صنایع دستی با دوستانمان به اشتراک بگذاریم. گاهی از صنایع دستی به صرف زیبایی و کاربردشان استفاده می‌کنیم و در بعضی موارد در مقام مدیر و مسئول صنایع دستی را برای جایزه به افراد شایسته در نظر می‌گیریم.

اما فارغ از دلیلی که برای خرید صنایع دستی داریم، مهم است که چگونه هنر دستی مدنظر خودمان را انتخاب کرده و از کدام راه اقدام به خرید آن می‌کنیم. جالب است بدانیم از ۶۰۰ گونه‌ی صنایع دستی در جهان ۴۵۰ نوع آن در ایران و به دست هنرمندان خلاق کشورمان تولید می‌شوند. پس در هنگام انتخاب و خرید صنایع دستی عملاٌ در دریایی از انتخاب‌های گوناگون غوطه‌ور می‌شویم.

برای این که شما نیز در هنگام این خرید فاخر خود احساس گیجی نکنید، تصمیم گرفتیم در تیم تولیدات هنری سلام، راهنمای خرید صنایع دستی را برای شما آماده کنیم و توضیح دهیم بهتر است چگونه این خرید را انجام دهید. بسیار خوشحال می‌شویم که با ما همراه باشید و نکات و تجربیات خود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

راهنمای انتخاب و خرید صنایع دستی - لیست بیست

اهمیت خرید صنایع دستی

صنایع دستی سهم بزرگی در تاریخ و فرهنگ یک کشور دارد؛ به طوری که با حذف آنها از تاریخ، بخشی از تمدن و اصالت خودمان را از دست می‌دهیم. اما این تنها دلیلی نیست که خرید صنایع دستی را مهم جلوه می‌دهد. صنایع دستی در واقع ترکیبی از هنر و صنعت محسوب می‌شوند و نمایانگر خلاقیت، استعداد، هنر و فرهنگ مناطق مختلف یک کشور هستند. کشور ایران به لطف آب و هوای منحصر به فرد خود، تنوع زیادی در این زمینه دارد و باید این گنجینه بزرگ را ارج نهیم، زیرا فرصت‌های درآمدزایی بسیاری را برای کشور رقم می‌زند.

راهنمای انتخاب و خرید صنایع دستی - لیست بیست
اما برای شناساندن هنر ایرانی به دنیا، ابتدا باید خودمان شناخت خوبی نسبت به هنرهای ایرانی داشته باشیم. زمانی که خرید و فروش صنایع دستی در کشور پر رونق باشد، روستاها و شهرهای کوچک ایران می‌توانند از این فرصت اشتغال و درآمدزایی استفاده کرده و مردمان برای یافتن رفاه، راهی شهرهای بزرگ نشوند. از طرف دیگر تولید صنایع دستی سرمایه زیادی نمی‌خواهد و آسیب کمتری هم به محیط زیست وارد می‌کند.
تمام این دلایل نشان می‌دهند که با حمایت از هنرهای دستی ایرانی و خرید صنایع دستی علاوه بر حفظ اصالت، به زندگی مردم در کشور کمک می‌کنیم و چه چیزی بهتر از این که زندگی مردم با سرمایه گذاری روی فرهنگ و تمدن بهبود یابد.

از اصلی‌ترین عوامل موثر در رونق انواع صنایع دستی و گسترش کاربرد آن‌ها، استفاده در کشور و رواج آن توسط خود هم‌میهنان است. اگر مردم با هنر اصیل خود آشتی کنند، این هنر بالنده‌تر از قبل، با قدرت و اعتبار بیشتری در عرصه‌های بین‌المللی خودنمایی می‌کند.

صنایع دستی، روح مبتلور در اشیاء

خوب است پیش از آغاز راهنمای خرید صنایع دستی کمی به عقب برگردیم و تعریف صنایع دستی را بار دیگر با خود مرور کنیم. می‌توانیم در یک برداشت کلی به آن دسته از وسایل دست‌سازی که توسط هنرمندان بومی یک منطقه و با استفاده از وسایل آن منطقه‌ی جغرافیایی ساخته شده است، صنایع دستی می‌گوییم. البته باید توجه داشته باشیم که صنایع دستی یک منطقه از هر نوع و دسته‌ای که باشند همگی بازتاب‌ دهنده‌ی فرهنگ مردم آن منطقه هستند.

صنایع دستی چیست و انواع صنایع دستی ایران کدامند؟

همانطور که از نام آن مشخص است، صنایع دستی به مجموعه ای از محصولاتی گفته می­‌شود که  کاملا به وسیله دست و گاها به کمک ابزار آلاتی بسیار ساده و ابتدایی ساخته می­‌شوند.از اهمیت صنایع دستی ایران همین نکته بس که از میان 600 نوع صنایع دستی ثبت شده در یونسکو،قریب به450 نمونه از آن­ها سهم این مرز و بوم بی نظیر است.

پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان (امکان خرید پر فروش ترین صنایع دستی ایران) -  بازار مینا

همانطور که بیان شد،صنایع دستی انواع گوناگونی دارند که پر رونق­ترین و البته پر طرفدار ترین این صنایع شامل محصولات پارچه ای و دستبافته­­های سنتی،صنایع دستی سفالی و شیشه­ای،صنایع دستی مینا کاری،صنایع دستی خاتم کاری،صنایع دستی چرمی،صنایع دستی قلاب دوزی،صنایع دستی منبت کاری،چاپ­های سنتی،صنایع دستی محصولات فلزی،صنایع دستی معرق کاری،صنایع دستی آیینه و آبگینه، صنایع دستی کاشی کاری، صنایع دستی استخوانی، صنایع دستی رودوزی­ های سنتی، صنایع دستی سنگی، صنایع دستی حکاکی بر روی فلزات، زیورآلات دست ساز، صنایع دستی نمدی و… می­‌شود؛ ما در این مطلب سعی داریم شما را در راستای خرید صنایع دستی نام­برده، تا حد امکان راهنمایی کنیم، امیدواریم این مطالب مفید فایده و موثر واقع شود.

انواع صنایع دستی در ایران

مردم هنر‌پرور ایرانی در زمینه‌ی تولید و خلق صنایع دستی همواره یکی از ملت‌های مشهور در جهان بوده‌اند و همان‌طور که گفتیم صنایع دستی در ایران از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که می‌توانیم انواع دسته بندی‌ها را از صنایع دستی ایرانی ارائه کنیم. دسته بندی بر اساس منطقه‌ي جغرافیایی، دسته بندی بر اساس نوع ماده‌‌ي اولیه، دسته بندی بر اساس تکنیک ساخت، دسته بندی بر اساس قیمت محصول نهایی و…

خرید حصیر بالای 50 مدل | فروشگاه دوراونتاش

خرید صنایع دستی

تنوع بالایی که در هنرهای دستی ایرانی دیده می‌شود، گاهی ممکن است خرید صنایع دستی را کمی چالش برانگیز کند. برای این که خرید بهتری داشته باشید، نکاتی را در ادامه آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند.

1.     هدف از خرید صنایع دستی چیست؟!

پیش از آن که مراکز فروش صنایع دستی را زیر و رو کنید، تعیین کنید که برای چه هدفی می‌خواهید یک هنر دستی را تهیه کنید. آیا قرار است آن را هدیه دهید یا می‌خواهید در بخشی از خانه از آن استفاده کنید؟ آیا انواع صنایع دستی کاربردی را برای استفاده روزمره می‌خواهید یا به دنبال محصولات دکوراتیو دستی، هنری و سنتی هستید؟!

لوازم مورد استفاده ما، چه لوازم موجود در منزل ما، چه هدایایی که به اطرافیانمان می‌دهیم، همگی بیان‌گر شخصیت و نگرش ما به دنیای اطرافمان است. خرید صنایع دستی در زندگی روزمره و به‌کارگیری آن برای ثبت خاطرات در ذهن اطرافیانمان، تأثیر بسیار شگرفی از خود بر جای خواهد گذاشت.

حصیر؛ دست بافه دیرین اهالی دره شهر ره به بازار می جوید | شبکه تلویزیونی  ایران ‌کالا

2.     به کدام هنرهای دستی علاقه دارید؟

بعد از رسیدن به جواب سؤال بالا، به هنرهایی که علاقه دارید فکر کنید. شاید سوزن دوزی را دوست داشته باشید یا قلم کاری و منبت. می‌توانید صنایع دستی و هنرهای قدیمی را بررسی کنید و ببینید به کدام طرح و رنگ علاقه بیشتری دارید یا کدام یک برای هدیه دادن مناسب‌تر است.

3.     شناخت بیشتر صنایع دستی و نگهداری از آنها

در این مرحله باید شناخت خودتان را نسبت به صنایع دستی بیشتر کنید. شاید یک گلدان سفالی بدون لعاب را انتخاب کرده باشید. آیا از شرایط نگهداری آن خبر دارید؟! آیا دما و شرایط آب‌وهوایی روی سالم ماندن آن تأثیر می‌گذارد؟! آیا انتخاب شما برای محل زندگی خودتان یا کسی که می‌خواهید به او هدیه دهید، مناسب است. برای نگهداری بهتر از این هنر دستی چه باید کرد؟!

4.     بررسی قیمت

زمانی که جواب سه سؤال بالا را پیدا کردید نوبت به بررسی محصولات مختلف و قیمت آنها می‌رسد. برای این که از خرید صنایع دستی رضایت داشته باشید، محصولات مختلفی را بررسی کنید. قیمت صنایع دستی می‌تواند بر اساس جنس ماده اولیه، شکل و طراحی، سختی ساخت و بسیاری از عوامل دیگر متغیر باشد. با بررسی محصولات مختلف می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به بودجه خودتان داشته باشید.

نکات مهمی که در خرید صنایع دستی نمی‌دانید

برای خرید صنایع دستی از هر نوعی باید به نکاتی در زمان خرید این اقلام توجه داشته باشید. از آن جایی که این محصولات ساخته دست هستند، ممکن است مشکلاتی در آن‌ها دیده شود.

یکی از عوامل مهم در خرید صنایع دستی، سلامت محصول و تقارن آن است. هر چند بعضی اوقات، بعضی نامتقارنی‌های موجود، خود جزئی از زیبایی آن‌ها است. اینکه دقت یک سازنده بالا باشد خیلی خوب است، اما همین تفاوت‌ها هستند که باعث تمایز بین کار دست‌ساز و یا محصول ساخته شده با ماشین‌آلات صنعتی می‌شوند.

اتاقی سنتی با صنایع دستی زیبای ایرانی
خرید و فروش محصولات دکوراتیو صنایع دستی در فروشگاه پرشین کالر

در بین محصولات فلزکاری باید حواستان به برآمدگی‌ها یا زائده‌های اضافی باشد. فرورفتگی بدنه فلز، زائده روی بدنه، ترک خوردگی و توجه به وزن فلز، می‌تواند اصالت این صنایع دستی را مشخص کند. به عنوان مثال محصولات مسی وزن بالایی دارند و اگر محصول انتخابی شما سبک وزن است، می‌تواند از عدم اصالت کالا باشد.

برای خرید محصولات چوبی هم حتماً به کیفیت چوب توجه داشته باشید. منبت کاری‌ها نباید هیچ‌گونه سوراخ یا فضای خالی در خود داشته باشند. در بین صنایع دستی منبت، آن‌هایی که برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های ظریف‌تر و با ارتفاع بیشتری دارند، باارزش‌تر هستند.

برای خرید محصولات سفال و سرامیک هم حتماً به ترک خوردگی بدنه یا لب پریدگی آنها توجه داشته باشید. اگر سفال بدون لعاب خریداری می‌کنید باید به سطح اتکای مناسب و تقارن آن توجه داشته باشید. سفالی که ناهمواری‌های زیادی در سطح آن وجود داشته باشد، نامرغوب است.

ظروف مسی باید ضخامت یکسانی در کل بدنه داشته باشند و وجود هرگونه ترک، برآمدگی به شکل زائده یا فرورفتگی غیرطبیعی در آنها، ارزش محصول و اصالت آن را زیر سؤال می‌برد.

راهنمای خرید صنایع دستی میناکاری

در راستای بررسی نکات لازم جهت خرید صنایع دستی میناکاری مرغوب، لازم است ابتدا کمی با این هنر آشنا شوید؛ در تعریفی مختصر و البته جامع، هنر مینا کاری را میتوان این‌چنین معرفی نمود: “هنر تزیین فلزاتی نظیر طلا،نقره،برنج،برنز و عموما مس، به کمک مواد رنگی و البته آتش را میناکاری گویند.” البته جنس محصولاتی که به عنوان پایه این هنر به کار برده می­‌شود از فلز به شیشه، سرامیک، سفال و… قابل تغییر است. میناکاری شامل انواع مختلفی نظیر مینای خانه بندی و مینای نقاشی بوده که مینای نقاشی نسبت به نوع دیگر آن پر رونق‌­‌تر است؛ در مینای نقاشی، هنرمند در این هنر زیبا، به وسیله رنگ­‌های خاصی که به شیوه های منحصر به فرد تولید می‌­شوند، خطوط و نقوش اصیل را بر ظروفی که قبلا توسط لایه لعاب پوشیده شده و حرارت دیده اند، پیاده می‌­کند.

برای خرید صنایع دستی میناکاری مرغوب نکاتی بسیار ساده  ولی بی­‌نهایت کاربردی وجود دارد؛ یکی از این نکات، توجه به نوع زیر ساخت و بررسی جهت عدم وجود هرنوع زائده و برآمدگی و فرورفتگی بر روی زیرساخت می‌­باشد. وجود هرگونه قسمت تیز، ترک و یا حتی رنگ سبز در کناره­های زیرساخت میناکاری دلیلی بر نامرغوب بودن آن است؛ همچنین از آنجا که اکثر قریب به اتفاق میناهای موجود در بازار بر روی فلز مس صورت گرفته اند، توجه به وزن ظروف میناکاری مورد نظر نیز تا حد زیادی می­‌تواند در خرید صنایع دستی میناکاری مرغوب موثر واقع شود؛ هرچه وزن مس به کار رفته در میناکاری بیشتر باشد، کیفیت محصول میناکاری نیز بیشتر است. از دیگر نکات لازم برای خرید میناکاری مرغوب می­‌توان به لعابی یکدست و فاقد سوراخ، ترک، پریدگی در رو و پشت ظرف اشاره کرد. شناسنامه دار بودن محصول، برخورداری از براقیت و شفافیت زیاد و دارا بودن نقوش و طرح­‌های اصیل ایرانی از دیگر ویژگی­‌های محصولات میناکاری مرغوب به شمار می­‌رود.

راهنمای خرید صنایع دستی خاتم کارینکاتی برای خرید میناکاری و خاتم کاری مرغوب - مارسین

هنر تزیین نمودن اجسام چوبی به وسیله گل های ساخته شده از مواد اولیه ای نظیر استخوان، انواع چوب و فلز را خاتم کاری گویند. این هنر جزو پر طرفدار ترین صنایع دستی ایران به شمار می­‌رود؛ همین نکته سبب شده خرید صنایع دستی خاتم، آن هم از نوع مرغوب، مورد توجه دوستداران این هنر بی بدیل قرار گیرد.

جهت تشخیص مرغوبیت ظروف خاتم کاری لازم است چند نکته را مورد توجه قرار دهید. اولین و مهم­ترین نکته برای خرید صنایع دستی خاتم مرغوب، توجه به صاف بودن سطح کار، در عین عدم وجود فضای خالی در بین گل های خاتم است. یکنواختی شکل ها و رنگ های به کار رفته در اشیا، خاتم یکی دیگر از نشانه های یک خاتم مرغوب بشمار می رود. بتونه و ترمیم کاری خاتم کاری باید به گونه ای باشد که هیچ گونه جلوه بصری نامطبوعی در شئ خاتم کاری مورد نظر ایجاد نکرده باشد. قرینه بودن نقوش و طرح های روی خاتم دلیل دیگری بر مرغوبیت این هنر می باشد؛ همچنین رعایت قرینگی و اصول مهندسی در ساختار جسم زیر ساز نیز تاثیر بسزایی در بالا بودن کیفیت محصولات خاتم کاری خواهد داشت.

درباره هنر خاتم کاری بیشتر بدانید

راهنمای خرید صنایع دستی فیروزه کوبیسنگ فيروزه و هنر فيروزه كوبي اصفهان

فیروزه کوبی یکی از هنرهای برخاسته از خطه هنر خیز اصفهان بوده که با توجه به سابقه نه چندان طولانی آن، توانسته نظرهای بسیاری را به سمت خود جلب نماید؛ در این هنر، سنگ­‌های فیروزه نیشابوری، با کمک خلاقیت و ذوق هنری هنرمند فیروزه کوب، به وسیله چسب‌­های مخصوص بر روی ظروف و اشیای مسی چسبانده شده و نهایتا،پس از پرداخت نهایی، توسط یک لایه پلی استر محافظ پوشانده می­‌شود. قیمت محصولات فیروزه کوب، به دلیل استفاده از سنگ فیروزه در آن­ها نسبتا بالا می­باشد؛همین نکته سبب شده تا خرید صنایع دستی فیروزه کوب اصل، یکی از چالش های علاقه مندان و به خصوص خریداران این هنر زیبا و چشم­‌نواز محسوب شود؛ با ما همراه باشید تا با نکات لازم جهت خرید صنایع دستی فیروزه کوبی اصل و مرغوب آشنا شوید.

توجه به سنگ فیروزه به کار رفته در ساخت محصولات فیروزه کوب، یکی از موثرترین راه­های تشخیص اصل بودن این محصولات به شمار­ می‌­رود؛ هرچه نوسان رنگی سنگ­‌های فیروزه به کار رفته در اشیاء فیروزه کوب، بین طیف سبز و آبی،بیشتر باشد، نشان دهنده مرغوبیت بیشتر محصولات فیروزه کوب است؛ سنگ­‌های تقلبی و بی­‌کیفیت فیروزه، همگی دارای رنگی یکسان و یکنواخت هستند؛ همچنین رنگ سنگ­‌های فیروزه اصل نیشابور، بر خلاف نمونه های کرمان، ثابت بوده و به مرور دچار تغییر نخواهد شد. یکی دیگر از نکات حائز اهمیت جهت خرید صنایع دستی فیروزه کوب مرغوب، توجه به اندازه و نحوه چیدمان سنگ­‌های فیروزه در کنار یکدیگر است؛ هرچه سنگ­‌ها در اندازه­‌هایی یکسان­‌تر انتخاب و با ظرافت در فواصل نزدیک به هم چیده شده باشند، مرغوبیت و ارزش هنری کار، به مراتب بیشتر خواهد شد. صاف و صیقلی بودن سطح اشیاء فیروزه کوب، و عدم وجود هرگونه ناصافی و برآمدگی بر روی سطح‌­های فیروزه کاری شده، از دیگر دلایل مرغوب بودن محصولات فیروزه کوب به شمار می­‌رود.

فیروزه کوبی چیست و چگونه انجام می‌شود

راهنمای خرید ظروف سفالی و سرامیکیفواید ظروف سفالی چیست ؟ 8 فایده فوق العاده که شما نمی دانید | بارفروش

اولین نکته حائز اهمیت در مورد این صنایع دستی، این است که تنها محصولات سفالی که کاملا توسط دست ساخته شده باشند را می‌­توان جزو صنایع دستی به حساب آورد. سفال و سرامیک دو نمونه از بدنه­‌های ساخته شده به وسیله دست انسان بوده که نوع اول از خاک هایی نظیر خاک رس ساخته شده و نیاز به درجه حرارت کمتری جهت پخت دارد، و نوع دوم، محصولاتی هستند که به وسیله خاک های اولیه ای که میزان چسبندگی کمتری دارد ساخته شده و برای پخت، نیاز به درجه حرارت بالایی دارد.این دو گروه خود به دو زیر گروه لعاب دار و فاقد لعاب تقسیم می­‌شود. هنگام خرید صنایع دستی سفالی و یا سرامیکی فاقد لعاب باید به مواردی نظیر برخورداری از ایستایی، سطح اتکا مناسب، تقارن و تعادل بالا توجه کافی را مبذول داشته باشید. وجود هرگونه ناهمواری در سطح سفال و سرامیک، یکی از نشانه‌­های نامرغوب بودن این محصولات به شمار می‌­رود. از دیگر ویژگی­‌های سفال و سرامیک مرغوب می‌­توان به عدم وجود نقص در ظاهر این صنایع دستی اشاره نمود؛ نقص­‌هایی نظیر ترک داشتن، لب پریدگی و… موجب پایین آمدن کیفیت صنایع دستی سفالی خواهند شد.

همه چیز درباره هنر سفالگری

راهنمای خرید صنایع دستی قلم‌زنیآشنایی با هنر قلم زنی، انواع و ابزار آن

قلمزنی را می­‌توان از جمله پر رونق­ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی عنوان کرد؛ هنرمند قلم­زن، با استفاده از ابزار آلاتی مانند قلم و چکش، اقدام به طرح زدن روی فلز­اتی نظیر مس، برنج و نقره کرده و  سپس به برجسته سازی یا به عبارتی سه بعدی سازی این نقوش می­پردازد. هنر قلم­زنی دارای انواع مختلفی نظیر ریزه قلمزنی، مشبک کاری و برجسته کاری بوده که توضیح این موارد در این مبحث نمی­‌گنجد. در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با نکات کلیدی، جهت خرید صنایع دستی قلمزنی اصل و مرغوب آشنا کنیم.

اولین نکته ای که هنگام خرید صنایع دستی قلمزنی می­بایست مورد توجه قرار گیرد، توجه به نقوش و طرح­‌های موجود بر این محصولات می­‌باشد؛ نقش­‌های به کار رفته در آثار قلمزنی باید با دقت و ظرافت هرچه تمام‌­تر اجرا شده باشند؛ جلوه بصری بی­‌کیفیت این محصولات، که اکثرا ناشی از وضوح ناهماهنگی در طرح‌­های اجرا شده می­‌باشد، خبر از نامرغوب بودن صنایع قلمزنی می­‌دهد؛ هرچه نقوش و طرح‌­های روی این محصولات خلاقانه تر و جدیدتر بوده و با جزییات بیشتری اجرا شده باشد، مرغوبیت و حتی ارزش مادی کالا به مراتب بیشتر خواهد شد. یکی از مراحل ساخت محصولات قلمزنی، واکس یا دوده اندود کردن اجسام بعد از حک کردن نقوش، جهت نمایان شدن جلوه نقوش و طرح ها به صورت کامل می­‌باشد؛ میزان این واکس یا دوده به کار برده شده در این آثار،تاثیر بسزایی در کیفیت و مرغوبیت محصولات قلمزنی بر جای می­گذارد؛ در صورتی که با کشیدن دست روی محصول مورد نظر، سیاهی به دست شما رسید، بهتر است از خرید آن صرف نظر کرده و گزینه بهتری را انتخاب کنید.

کیفیت جسمی که به عنوان زیر ساخت قلمزنی، مورد استفاده قرار می‌­گیرد نیز از دیگر نکات حائز اهمیت جهت خرید صنایع دستی قلمزنی به شمار می­‌رود؛ متناسب بودن و در عین حال متعادل بودن زیرساخت دلیلی بر مرغوبیت کالا و وجود هرگونه ناهمواری یا خلل و فرج در زیرساخت، مهر تاییدی بر بی­‌کیفیت بودن محصولات قلمزنی می­‌باشد.در مورد محصولات قلمزنی مشبک، لازم است شبکه بری­‌ها با نهایت دقت و ظرافت اجرا شده باشد؛چراکه در غیر صورت نه تنها هیچ کمکی به جلوه بصری محصول نمی‌­کند، بلکه باعث زمخت به نظر رسیدن این محصولات زیبا نیز خواهد شد. وجود خط و خش ناشی از پرداخت انتهایی محصولات قلمزنی، دال بر مرغوبیت پایین صنایع دستی قلمزنی خواهد بود.

درباره هنر قلم زنی بیشتر بدانید

راهنمای خرید صنایع دستی مس و پردازقندان مس و پرداز سایز متوسط | میناکاری حجازی

به نقاشی روی بدنه محصولات تمام مسی، مس و پرداز گفته می­‌شود؛ این هنر را می­‌توان زیرگروهی از صنایع دستی میناکاری به شمار آورد. رنگ­‌های به کار گرفته شده در هنر مس و پرداز عمدتا شامل فیروزه­ ای، سیاه، قهوه ای و آبی لاجوردی می­‌باشد، همچنین طرح­‌های سنتی،ب یشترین کاربرد را در هنر مس و پرداز دارند. از آنجا که این هنر بر روی ظروف و اشیاء مسی پیاده می­‌شود، تشخیص  مس اصل را می­توان راهی برای خرید صنایع دستی مس و پرداز اصل بر شمرد. ظروف مسی اصل دارای ضخامت مناسب بوده و سطح آن کاملا صاف و عاری از هرگونه سوراخ، ترک و پوسته پوسته شدن می­‌باشد. اجسام مسی اصل و مرغوب دارای رنگی قرمز بوده و درخشندگی قابل ملاحظه­ ای دارند، اگر ظرف مورد نظر شما مات بود و ته مایه ­ای قهوه­‌ای رنگ داشت، یعنی این ظرف دارای مقدار زیادی فلز برنج است که نماد کیفیت پایین ظروف مسی به شمار می­‌رود. در صورتی که به یک ظرف مسی با کیفیت ضربه بزنید، صدایی کلفت و بم و البته بسیار ضعیف به گوش خواهد رسید. با استفاده از یک آهنربای ساده نیز می­توان پی به اصل یا تقلبی بودن ظروف مسی برد؛ چسبیدن آهنربا به ظرف منتخب شما،نشان­‌دهنده وجود پوششی از فلز آهن در مس و نامرغوب بودن آن می­‌باشد. برای دریافت نتیجه بهتر، لازم است آهن­ربا را در همه قسمت‌­های ظرف، امتحان کنید.

صاف و صیقلی بودن لبه ظروف مسی، دلیل دیگری بر مرغوب بودن آن می‌­باشد. یکی دیگر از راه­های تشخیص ظروف مسی مرغوب، توجه به درون آن­هاست، معمولا برای محافظت از ترکیب شدن مس با غذا،از یک لایه قلع در درون ظروف مسی کمک می­گیرند،درخشندگی،ی کنواختی و عدم وجود هر گونه لکه سیاه یا سوراخ در درون ظروف مسی، بیانگر اصل و مرغوب بودن این  ظروف است. به طور کلی هرچه وزن ظروف مسی بیشتر باشد، اطمینان بیشتری جهت اصل بودن آن حاصل خواهد شد. یکنواختی سطح محصولات مس و پرداز، یکنواختی لعاب پلی استر در همه قسمت­های شئ مورد نظر شما، در کنار نمایان نبودن آثار پرداخت نهایی محصول، از عمده راه­‌های تشخیص محصولات مس و پرداز مرغوب به شمار می­‌روند. مجموعه نکاتی که بیان شد، به نحوی می­تواند راهنمایی جهت خرید صنایع دستی مس و پرداز به شمار روند.

راهنمای خرید گلیم

راهنمای خرید گلیم ؛ بدون دانستن این نکات گلیم نخرید - درجه

خرید صنایع دستی گلیم راهی برای حفظ و ماندگاری این هنر بسیار قدیمی محسوب می­‌شود. گلیم در واقع یکی از انواع دست­ بافته­ های داری بوده که شامل تار پشم یا پنبه­ ای و پود پشمی می­باشد. برای بافت این محصول عمدتا از پشم وکرک حیوانات اهلی استفاده می­شود. کاربرد عمده گلیم، استفاده از آن به عنوان فرش و زیرانداز بوده که امروزه استفاده تزیینی از آن نیز مرسوم شده است. گلیم همواره طرفداران خاص خود را داشته و دارد؛ تولید انواع کیف­ ها و کفش­های گلیمی، باعث شده تا استفاده از گلیم به طور چشم­گیری افزایش یابد.

در این بخش از مقاله سعی داریم نکاتی جهت مطمئن خرید صنایع دستی گلیم مرغوب به شما ارائه کنیم. هنگام خرید صنایع گلیمی، با فشار دست خود را روی بخش­های رنگی کار بکشید، انتقال رنگ به دست شما نشان دهنده ثابت نبودن رنگ و نتیجتا نامرغوب بودن گلیم است. تراکم بالای گلیم، یکی دیگر از نشانه­‌های مرغوبیت کالا به شمار می‌­رود؛ در صورتی که گلیم در برابر کشیده شدن مقاومت کند یعنی متراکم و باکیفیت است. بر خلاف تصور عموم، سنگین بودن گلیم نشانی از مرغوبیت پایین این محصول است؛ چراکه استفاده از نخ­‌های ظریف جهت بافت گلیم، سبکی آن را به دنبال خواهد داشت.

از آنجا که بافت گلیم عمدتا برآمده از ذوق هنری و خلاقیت بافنده آن است، تقارن  و هماهنگی نقوش آن را نمی­توان دلیلی بر مرغوبیت کالا دانست. یکی دیگر از نکات لازم جهت خرید صنایع دستی گلیم، عدم وجود فاصله یا سوراخ در مناطقی است که تغییر رنگ صورت گرفته است؛ زنجیر شدن مناسب خامه­‌ها با یکدیگر مانع از بروز این فاصله می­‌شود. قرینه بودن و رعایت اصول هندسی در شکل گلیم، بر مرغوبیت این محصول می‌­افزاید.

درباره هنر گلیم بافی بیشتر بدانید

راهنمای خرید پارچه های قلم کارانواع پارچه قلمکار - صفحه 5 از 29 - مجله راهنمای خرید علی بابا بزرگ

در تعریفی جامع می‌­توان هنر قلمکار را اینچنین معرفی کرد: “قلمکار در واقع یکی از انواع چاپ روی پارچه بوده که نقوش توسط مهر های چوبی و قلم و با استفاده از رنگ‌­های به خصوص بر روی پارچه­‌های منحصر به فرد اجرا می‌­شود. “در صورتی که قصد خرید صنایع دستی قلمکار را دارید، لازم است نکاتی را در باب خرید جنس مرغوب به خاطر بسپارید. خصوصیات پارچه نظیر جنس و تراکم، قاعدتا اولین و مهم‌­ترین نکته­ ای است که هنگام خرید صنایع دستی قلمکار باید مورد توجه قرار گیرد؛ متقال نخی مناسب‌­ترین نوع پارچه جهت پیاده سازی هنر قلمکار به شمار می‌­رود. رنگ پارچه و نوع رنگ­‌های مورد استفاده در چاپ، از دیگر موارد مهم در تشخیص مرغوبیت صنایع دستی قلمکار به شمار می‌­رود؛ رنگ خود پارچه عمدتا سفید یا نخودی بوده و رنگ های به کار گرفته شده در چاپ می­بایست کاملا طبیعی و سه رنگ،شامل رنگ سیاه و دو مورد از رنگ­‌های سبز، آبی، قرمز و زرد را در برگرفته باشد. ریشه تابی هایی که عموما در حاشیه محصولات قلمکار مشاهده می­‌کنید به منظور محافظت از لبه پارچه و ممانعت از نخ کش شدن پارچه ایجاد می­‌شوند؛ هرچه این ریشه تابی­‌ها مرتب‌­تر وکامل­‌تر صورت گرفته باشد، محصول قلمکار از مرغوبیت بیشتری برخوردار خواهد بود. نقوش به کار رفته در صنایع دستی قلمکار، می­بایست کاملا یکدست و کامل باشند؛ وجود طرح­‌هایی نیمه کاره و یا حتی شرّه رنگ بر روی پارچه می­‌تواند ناشی از استفاده از مهرهای فرسوده چوبی، جهت چاپ باشد. همچنین هرچه این نقوش و طرح­‌ها پیچیده‌­تر و در نتیجه پر­کارتر باشند، ارزش و مرغوبیت کار افزایش خواهد یافت. همچون سایر صنایع دستی، وجود امضای هنرمند بر روی اثر، یکی دیگر از نشانه­ های مرغوبیت کالا به شمار می­‌رود. توجه به نوع کاربری مد نظر برای پارچه قلمکار و انتخاب نقوش متناسب با آن کاربری، سبب افزایش بازدهی صنایع دستی قلمکار خواهد شد.

درباره هنر قلمکاری اصفهان بیشتر بدانید

راهنمای خرید صنایع دستی منبت کاریصنایع دستی ایران،منبت کاری - خرید خرمهره-صنايع دستی سعادتمند

منبت در لغت به معنای کنده کاری ویژه به وسیله ایجاد خلال و فرج بر روی سطوح چوبی، می­‌باشد؛ در این هنر هنرمندان، با استفاده از ابزارآلاتی به نام قلم و اسکنه، اقدام به ایجاد نقوشی خاص و منحصر به فرد، یا حتی خطوط خوشنویسی، بر روی چوب کرده، و با این کار علاوه بر زیبایی بخشیدن به چوب معمولی، باعث چندین برابر شدن ارزش چوب نیز می­‌شود. خرید صنایع دستی منبت کاری به خصوص نوع اعلای آن، راهی برای حفظ این میراث کهن و زیبا و کمک به چرخ تولید این صنایع به دست هنرمندان محسوب می­‌شود؛ در این قسمت از مقاله ما سعی داریم شما را با نکاتی جهت خرید صنایع دستی منبت کاری مرغوب آشنا کنیم.

استفاده از چوب پوسیده و چوب­ هایی که نزدیک مرحله پوسیدن هستند و یا حتی چوب­ هایی که لانه انواع جانوران ریز و موذی باشد(چوب­های باخته)، جهت ساخت محصولات منبت کاری، یکی از واضح ترین دلیل نامرغوب بودن صنایع دستی  منبت به شمار می‌­رود. نکته­ ی دیگری که با استناد به آن می­توان پی به وجود یا عدم وجود مرغوبیت در محصولات منبت کاری برد،برخورداری از لایه محافظ،آن هم به صورت کاملا یکنواخت در همه سطوح چوب می­‌باشد؛ این لایه نقش محافظ را در محصولات منبت کاری ایفا کرده و از بروز پوسیدگی و خوردگی در چوب جلوگیری می­‌کند. یکی دیگر از نکاتی که جهت خرید صنایع دستی منبت مرغوب باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به جنس چوب به کار رفته در آثار منبت کاری است؛ چوب­‌هایی نظیر چوب راش، شمشاد، افرا، گردو و گلابی، از جمله چوب­‌های مناسب جهت پیاده سازی هنر منبت، به شمار می­‌روند، سوال کردن از فروشنده و یا در صورت امکان خود هنرمند، یکی از آسان­‌ترین راه­‌های شناسایی نوع چوب به کار رفته در این محصولات است. در صورت وجود هرگونه سوراخ یا خلل و فرج در اثر هنری،هنرمند ملزم به پر کردن این فضا­های خالی توسط موادی از جنس خود چوب، نظیر خاک اره و… می­‌باشد؛ همین نکته را می­توان به عنوان یک راهنما جهت خرید صنایع دستی منبت کاری، بر شمرد. همچنین باید به صاف و صیقلی بودن سطوح اثر منبت کاری که نتیجه یک پرداخت خوب و دقیق به وسیله سوهان و سمباده می‌­باشد نیز توجه کافی را مبذول داشته باشید. یکی دیگر از نکاتی که مرغوبیت و همچنین ارزش یک اثر منبت کاری را به طور چشم­گیری ارتقاء می‌­بخشد، وجود اختلاف سطح زیاد در این آثار هنر چشم­نواز می­باشد، همچنین برخورداری از طرح ها و نقوش جدید و مبتکرانه همراه با خلل و فرج زیاد نیز موجب افزایش مرغوبیت صنایع دستی منبت کاری می‌­شود.

درباره هنرمنبت کاری بیشتر بدانید

راهنمای خرید صنایع دستی ملیله کاریسینی ملیله کاری اصفهان - قیمت و خرید سینی مسی ملیله سازي اصفهان - بازار مینا

در این قسمت، سعی داریم شما را با نکات لازم جهت خرید صنایع دستی ملیله کاری آشنا کنیم. یکی از شاخه­ های صنایع دستی کار با فلز را هنر چشم‌نواز و بی بدیل ملیله کاری تشکیل می‌­دهد؛ این هنر با استفاده از فلزاتی نظیر طلا، نقره و یا مس صورت می­‌گیرد. در تعریفی مختصر و جامع، هنر ملیله کاری را می­توان اینچنین معرفی نمود: “هنری که از کنار هم چیده شدن و نهایتا جوش دادن مفتول­ های بسیار نازکی که به دست هنرمند به اشکال مختلف خم شده اند، طبق نقوش اسلیمی و طر­ح­‌های سنتی، ملیله کاری گفته می­‌شود.” با استفاده از هنر ملیله کاری، هنرمندان محصولات کاربردی و به ویژه تزیینی بسیاری  را تولید و به بازار عرضه می­‌کنند.

در صورتی که قصد خرید ظروف ملیله کاری را دارید، حتما ظرف منتخب خود را از نظر تقارن، سطح اتکا و ایستایی مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که در صورتی که ظرف از ایستایی کافی برخوردار نباشد، استفاده از آن، چه در جهت تزیینی و دکوری و چه از نظر کاربردی، با مشکل روبرو خواهد شد. همانند بسیاری از صنایع دستی، آخرین مرحله در تولید آثار ملیله کاری، شامل پرداخت محصول به وسیله سمباده می‌باشد. هنگام خرید صنایع دستی ملیله کاری، پولیش نهایی باید به گونه ­ای صورت گرفته باشد که قسمت­ های لحیم کاری شده، کمترین تاثیر را در جلوه بصری ظرف داشته باشند. همانطور که در تعریف ملیله کاری مشخص است، این هنر، حاصل لحیم کاری مفتول ­های کنار هم چیده شده است، تمام مفتول ­ها می­بایست در هم‌سطح ترین حالت ممکن به یکدیگر لحیم شوند، به طوری که هیچ گونه برآمدگی، تیزی و یا زبری در سطح شئ ملیله کاری وجود نداشته باشد؛ بنابراین یکدستی و صاف بودن سطح آثار ملیله کاری را می­‌توان یکی دیگر از نکات مهم در زمینه خرید صنایع دستی ملیله کاری عنوان کرد.

بسیاری از محصولات ملیله کاری که با استفاده از مفتول­ های مسی ساخته شده اند، برای زیبایی بیشتر، به وسیله فلز نقره آبکاری می‌شوند؛ هنگام خرید این نوع از محصولات، می­بایست به پوشش آبکاری آن توجه کافی را مبذول دارید، چراکه در صورتی که تمام نقاط ظرف به صورت دقیق آبکاری نشده باشد، به مرور زمان تغییر رنگ داده و جلوه بصری ظرف را زیر سوال خواهد برد. از دیگر نکاتی که آگاهی از آن جهت خرید صنایع دستی ملیله کاری لازم است، می­توان به بررسی استحکام و مقاومت این آثار اشاره نمود، برای برخورداری اجسام ملیله کاری از استحکام کافی و مقاومت در برابر فروپاشی، لازم است هیچگونه فضایی خالی در بین نقوش این آثار وجود نداشته، و تمام فضا ها به وسیله مفتول پر شده باشند.

پیش از خرید صنایع دستی ملیله کاری حتما مطمئن شوید جسم مورد نظر، از ایزولاسیون استاندارد برخوردار است، ایزوله کردن صحیح و اصولی محصولات ملیله کاری، از واکنش اثر با آب و هوا و نهایتا اکسید شدن و رنگ پریدگی آن، ممانعت به عمل می­‌آورد.

همچنین، توجه به نقوش و طرح ­های به کار رفته در اثر نیز می­‌تواند در خرید محصولی اصل و مرغوب، موثر واقع شود. هرچه این نقوش با جزییات بیشتر صورت گرفته باشد، نشان دهنده ارزش و مرغوبیت بالاتر محصول ملیله کاری خواهد بود. همچنین اصالت ریز نقش­‌ها، مبتکرانه و خلاقانه بودن نقوش و به کار بردن انواع سنگ قیمتی در ساخت محصولات ملیله کاری، خبر از کیفیت و مرغوبیت بالای این محصولات می­‌دهد.

راهنمای خرید صنایع دستی چرمیلوازم چرم دوزی با دست - امروزسلام توضیح کلیه لوازم چرم دوزی مو به مو

صنایع دستی چرمی، از جمله صنایعی محسوب می­‌شود که از گذشته های بسیار دور مورد استفاده انسان واقع می­شده. چرم در واقع ماده­ای بادوام و منعطف بوده که بعد از فرآیند دباغی، به ماده ای فساد ناپذیر، پایدار و دائمی تبدیل شده و برای مصارف متعددی همچون انواع کیف و کفش، لباس و… مورد استفاده قرار می­‌گیرد؛ عمده چرمی که امروزه در صنعت چرم­‌سازی مورد استفاده واقع می‌­شود از پوست گاو تهیه شده است. امروزه بر اثر پیشرفت تکنولوژی ممکن است چرم­‌سازی به سمت صنعتی شدن کشیده شده باشد، ولی کیفیت محصولات چرمی دست­‌دوز به مراتب بیشتر از انواع صنعتی آن­‌ها است. برای تشخیص و خرید صنایع دستی چرمی اصل و مرغوب لازم است چندین نکته را مد نظر قرار دهید؛ در ادامه به بررسی راه­های خرید صنایع دستی چرمی مرغوب خواهیم پرداخت.

با توجه به روند صعودی استقبال مردم از خرید صنایع دستی چرمی، فروش محصولات ساخته شده با چرم مصنوعی توسط افراد سودجو نیز رو به افزایش گذاشته است. از مهم‌­ترین نکته جهت تشخیص چرم اصل، شناسنام‌ه­دار بودن این محصولات است. یکی دیگر از راه­های خرید صنایع دستی چرمی، توجه به بافت چرم است، در صورتی که الگوی خاصی در خلل و فرج روی چرم قابل مشاهده باشد، نشان دهنده مصنوعی بودن چرم است. همچنین منعطف و نرم بودن چرم به کار رفته در ساخت محصول، از دیگر نشانه­ های اصل بودن چرم و به تبع آن کیفیت بالای محصولات چرمی می­‌باشد. توجه به قسمت­‌های برش خورده محصولات چرمی نیز یکی دیگر از راه­ های تشخیص مرغوبیت این محصولات به شمار می ­رود؛ در صورت وجود هرگونه نشانه ­ای از پلاستیک در این قسمت‌­ها می­توان پی به نامرغوب بودن یا مصنوعی بودن چرم برد. وجود شبکه توری ­مانند از جنس نخ در پشت چرم­ را می­توان گواهی بر مصنوعی بودن چرم به کار رفته در ساخت محصولات چرمی عنوان کرد؛ در صورتی که قسمت پشتی چرم­‌های طبیعی، حالتی کرکی داشته و نرم است. یکی دیگر از نکات موثر برای خرید صنایع دستی چرم مرغوب، وجود پرز های چسبیده به خود چرم بوده که کندن آن، اصلا کار راحتی نیست.

محصولات فلزی

خرید صنایع دستی و البته فروش صنایع دستی فلزی در بین هنرهای دستی همیشه طرف‌دار داشته است. فلزکاری را باید از قدیمی‌ترین هنرهای دستی ایرانیان دانست که از روزگاران کهن تا به امروز علاوه بر زیبایی، ارزشمند هم بوده‌اند. از فلزات مختلف برای طراحی و تولید انواع جام‌های هخامنشی، زیورآلات تزیینی و بشقاب‌های نفیس تا تزیین اماکن متبرکه بعد از دوران اسلام استفاده می‌کردند.همه چیز درباره ی صنایع دستی فلزی ایران

در صنایع دستی فلزی، ماده اولیه فلزی گران‌بها مثلاً مس، طلا، نقره یا فلزات دیگر است که با دستان پرتوان هنرمندان تبدیل به اقلامی زیبا می‌شود.

از انواع صنایع دستی فلزی باید به قلم زنی، طلا کوبی، ملیله کاری، حکاکی، مینا کاری، چاقو سازی و طراحی زیورآلات اشاره کنیم.

از بین فلزات مختلف، مس جایگاه ویژه‌ای داشته و بسیاری از مراکز فروش صنایع دستی بیش از فلزات دیگر روی محصولات مسی تمرکز می‌کنند. جالب است بدانید که استفاده از مس در هنرهای دستی ایرانیان به نیمه اول هزاره چهارم ق.م بر می‌گردد. از بین شهرهای ایرانی، شهر شوش بیشترین آثار قدیمی مسی را دارد.

 

از آنجایی که فلزات دوام بالایی نسبت به سایر مواد اولیه دارند، در هر یک مناطق جغرافیایی ایران، هنرمندان با ذوق هنری خود به تزیین فلزات پرداخته و آثاری چشم نواز را آفریدند.

ساخت ظروف میناکاری که امروزه در اصفهان زیاد دیده می‌شود به دوره هخامنشیان و ساسانیان برمی‌گردد. در این دوره بود که فلزات برای طراحی ظروف از جام گرفته تا انواع سینی و ظروف دیگر، به کار گرفته شدند.

البته خرید صنایع دستی فلزی به دلیل قیمت بالای آنها در سال‌های اخیر از رونق کمی برخوردار بوده است. با این حال این صنایع دستی را باید از بادوام‌ترین هنرهای دستی ایران معرفی کرد که با توجه به عمر آنها، قیمتی کاملاً معقول دارند.

محصولات سرامیکی

همه چیز درباره ظروف سرامیکی | ساینه

انواع صنایع دستی سفالی و سرامیکی امروزی، تاریخی بسیاری قدیمی دارند و سفال را باید از اولین روش‌هایی که بشر برای تأمین نیازهای خود پیدا کرد، دانست. زادگاه این هنر تکرارنشدنی کشور خودمان است و نمونه‌های تاریخی آن به ده هزار سال قبل بر می‌گردد.

هنرمندان برای طراحی ظروف سفالی از خاک رس در ترکیب با خاک‌های دیگر استفاده می‌کنند و لعاب باعث مقاومت بیشتر ظروف سفالی می‌شود. دو شهر ری و نیشابور در زمینه این هنر قدمت و مهارت بیشتری دارند.

محصولات پارچه‌ای

بافندگی و نساجی هم از قدیمی‌ترین هنرهای ایرانی محسوب می‌شوند که قدمت آنها به هزاره‌های قبل از میلاد باز می‌گردد. اولین نشانههای بافندگی ایرانی در شهر شوش دیده شده و آثار بافندگی معمولاً به شکل مخمل دوزی، جاجیم، ترمه، کرباس و مواردی از این دست در تاریخ ایران به چشم می‌خورند. علاوه بر این آثار بافندگی ایران شامل انواع فرش هم می‌شود که ایرانیان مهارت فوق‌العاده‌ای در بافت آن دارند.

متخصصان بازار فروش صنایع دستی قدیمی‌ترین قالی ایرانی را با قدمت 2500 ساله مربوط به دوره هخامنشیان می‌دانند. از همان زمان تا به امروز فرش و قالی ایرانی نمادی از تمدن و هنر این سرزمین بوده و جایگاهی جهانی دارد.

محصولات حصیری

حتماً شما هم سبدهای حصیری را در بازارها به خصوص بازارهای شمال و جنوب کشور دیده‌اید. حصیربافی هم از دیگر هنرهای دستی ایرانی محسوب می‌شود که روش‌های مختلفی برای دوخت آن وجود دارد. برای بافتن سبدها، کلاه‌ها و ظروف حصیری از نی‌های حصیر استفاده می‌کنند. کپو بافی، چیغ بافی، بوریا بافی و بامبو بافی از روش‌هایی هستند که هنرمندان، نی‌های حصیری را با استفاده از آنها داخل یکدیگر پیچیده و اثری فوق‌العاده خلق می‌کنند.

محصولات چوبی

چوب و آثار چوبی همیشه در این سرزمین اهمیت داشته‌اند. اما متأسفانه به دلیل دوام پایین این ماده اولیه، صنایع دستی و آثار هنری تاریخی زیادی از آن به جا نمانده است. از بین هنرهای دستی که ماده اولیه آنها چوب است، منبت، معرق، خاتم کاری، خراطی و مشبک کاری طرف‌دار بیشتری دارند.

محصولات آبگینه

یکی دیگر از انواع صنایع دستی ایران شیشه‌گری یا هنر آبگینه است که از آن برای تولید ظروف شیشه‌ای چشم نواز استفاده می‌کنند. آثار شیشه‌ای قدیمی ایران قدمتی 2 تا 3 هزار ساله دارند و نمونه‌های اولیه صنایع دستی شیشه‌ای را در شهرهای شوش و شهر سوخته یافتند که نشان از قدرت این هنر فوق‌العاده دارد. ساخت جام‌های بلورین اولین بار در دوره هخامنشیان رونق گرفته که با روش خاصی ظروف شیشه‌ای و بلورین را تهیه می‌کردند.

راهنمای خرید صنایع دستی

روش هایی برای ترغیب جهانگردان به خرید صنایع دستی

فرض می‌کنیم شما اکنون می‌دانید می‌خواهید به سراغ کدام یک از دسته‌های صنایع دستی بروید. فرقی نمی‌کند قصد خرید میناکاری را دارید یا دوست دارید با یک سفره قلمکار فوق‌العاده میز خود را تزئین کنید. به پیشنهاد ما لازم است مراحل زیر را برای اینکه تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای از خرید صنایع دستی داشته باشید، طی کنید.

۱. قصد خرید خود را مشخص کنید.

توصیه‌ي بسیاری از کارشناسان حوزه‌ی تجارت این است که هر زمان تصمیم به خرید هرچیزی ( حتی کوچک‌ترین و معمولی‌ترین چیز‌ها) گرفتیم. ابتدا یک تعلل کوچک کنیم، عقب بایستیم، یک نفس عمیق بکشیم و فکر کنیم که چرا می‌خواهم این وسیله را بخرم؟ و کارآیی آن برای من چیست؟

۲.  نوع هنر دستی مد نظر خود را بشناسید.

بدانید که می‌خواهید به سراغ کدام یک از دسته‌های صنایع دستی ایرانی بروید. آیا به خرید ظروفی که با آرایه‌های هنری تزئین شده‌اند علاقه دارید؟ برای مثال به ست پذیرایی میناکاری شده‌ای نیاز دارید که در پذیرایی‌های وقت سال نو به شما کمک کند؟ یا دوست دارید خانه‌ی خود را به یک کفپوش دست‌ساز ایرانی مزین کنید؟ شاید هم تنها یک تندیس و تابلو برای زیباتر‌ کردن محیط کافی است؟ با پاسخ دادن به این سوالات است که می‌توانیم خریدی دقیق و متناسب با سلیقه‌‌مان داشته باشیم.

۳. جنس و متریال ساخت آن را بشناسید.

حالا که شکل و فرم کلی صنعت دستی مدنظرتان را پیدا کردید، فکر کنید می‌خواهید این هنر مزین به کدام یکی از مهارت‌ها باشد؟ آیا به میناکاری با زمینه‌ی آبی‌ آسمان و گل و بته‌های ایرانی علاقه دارید یا می‌خواهید نمونه‌هایی از ظروف فیروزه کاری زیبا را در اتاق کارتان داشته باشید؟ باید بدانیم جنس ماده‌ی اولیه‌‌ تاثیر بسیار زیادی در قیمت صنایع دستی دارد.

۴. نمونه‌های متعدد را ببنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم از طریق آن به شکل خیلی دقیقی بفهمیم کدام یک از صنایع دستی را می‌خواهیم خریداری کنیم، دیدن نمونه‌های صنایع دستی موجود در بازار است. دیدن این نمونه‌ها و مقایسه‌ی هرکدامشان با دیگری مزایای زیر را دارد:

  • به ما نشان می‌دهد نمونه‌های متعددی از محصول مد نظرمان در بازار موجود است. برای مثال اگر به دنبال یک گلدان هستیم، با مراجعه به یک فروشگاه صنایع دستی می‌توانیم ببینیم انواع بسیاری از این گلدان‌ها از فیروزه کاری گرفته تا میناکاری شده و مس پرداز‌ها در طرح و رنگ‌های متعدد وجود دارند.
  • به ما این امکان را می‌دهد که به راحتی قیمت‌ صنایع دستی گوناگون را با یکدیگر مقایسه کنیم.

۵. به جیب خود نگاه کنید!

با این که این مورد را به عنوان پنجمین قدم برای شما ذکر کردیم، اما می‌دانیم همه‌ی ما و تقریباً پیش از هر خریدی به مقدار بودجه‌ای که می‌خواهیم به آن محصول اختصاص دهیم را چک می‌کنیم. همانطور که گفتیم عوامل متعددی می‌توانند بر قیمت صنایع دستی تاثیر بگذارند: ابعاد نهایی محصول، مقدار زمان و انرژی لازم برای تولید و ساخت، جنس مواد اولیه و….

 

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد